Най-важното от изминалата седмица – кабинетът „Желязков“ не мина, ДПС се разцепи и убит при престрелка в София

2
488
Дебати
Дебати. Снимка: Народно събрание

Кабинетът „Желязков“, предложен от ГЕРБ, не мина, разцепление в ДПС и стрелба в София – това са само част от събитията, които белязаха изминалата седмица.

Първият работен ден от седмицата съвпадна с 1 юли, когато стотици хора се събраха от предната вечер, за да посрещнат Джулай морнингсимвол на свободата и зараждащ се живот. Тазгодишният празник ще остане в паметта на всички присъстващи като една вълнуваща нощ, изпълнена с много музика, приятелства и магията на първите слънчеви лъчи на новия ден.

Изгревът на 1 юли
Изгревът на 1 юли. Снимка: Искра.бг

В същия ден, в 09:00 часа, президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група – ГЕРБ-СДС, а именно Росен Желязков, който беше придружен от Бойко Борисов и Томислав Дончев. Желязков върна изпълнен мандата и представи структура и състав на проект на кабинет, в който влизат един вицепремиер и 19 министри.

В резултат на това президентът веднага подписа указа, с който предложи на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател. В сряда последва 3-часов дебат в парламента, след който депутатите не подкрепиха Желязков, излъчен от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, за министър-председател. Кандидатурата му бе отхвърлена в пленарната зала с 98 гласа „за“, „против“ – 138 и двама – „въздържал се“. Интригата в гласуването този път дойде от парламентарната група на ДПС, която се разцепи.

Росен Желязков
Росен Желязков. Снимка: БТА

В сряда сутринта, в телевизионно интервю, Рамадан Аталай, когото парламентарната група на ДПС изключи от състава си, обяви, че почетният председател на ДПС Ахмед Доган е призовал да не бъде подкрепян проектокабинетът на ГЕРБ-СДС. Същевременно лидерът Делян Пеевски заяви подкрепа към кабинета „Желязков“ и това разедини членовете на партията – „за“ кабинета бяха 30 от общо 45 народни представители, 14 бяха „против“, а един се въздържа. Въздържалият се беше Джейхан Ибрямов, който в четвъртък беше изключен от парламентарната група.

В четвъртък държавният глава разкри, че съвсем скоро щял да каже кога ще връчи втория мандат. А на този фон Пеевски заяви, че в ДПС нямало разцепление, но щял да върне папката с мандата – празна.

Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Народно събрание

На 1 юни Koнституционният съд /КС/ обяви за противоконституционни 2 текста от Закона за медиацията и Гражданския процесуален кодекс. От решение на съда, публикувано на сайта на институцията, става ясно, че те касаят въвеждането на задължителна медиация по някои граждански и търговски дела. Искането до КС бе на Висшия адвокатски съвет /ВАдС/, а решението на съда днес е подписано с особено мнение на съдия Соня Янкулова.

В същия ден от Министерството на образованието и науката /МОН/ публикуваха резултатите от Националното външно оценяване в края на 7. клас. По този повод на следващия ден просветният министър проф. Галин Цоков обяви, че седмокласниците са повишили значително резултатите си по математика и средният тази година е 42,9 точки, което е с 7,61 т. повече от миналата. Резултатът от изпита по български език и литература е съизмерим с миналогодишния – 54,60 т. /за 2023 г. са били 55,04 т./.

Министерство на образованието и науката
Министерство на образованието и науката. Снимка: Архив

Тази година 100 точки и на двата изпита имат 18 ученици, а миналата са били само двама. Намалява и броят на децата с нула точки (от 43 на 26 ) и на двата изпита. Затвърждава се тенденцията за намаляване на разликата между резултатите по математика и български език и литература, която се наблюдава и в края на 4. клас.

Сред причините за по-добрата успеваемост на седмокласниците математика проф. Цоков отчете увеличеното време за работа върху първата част от изпита, с което са създадени условия за повече спокойствие и съсредоточеност. Промяната на две от задачите от такива с кратък свободен отговор в задачи с избираем отговор намалява възможността за изчислителни грешки и фокусира оценяването върху измерване на умения. Тази година е и първата, през която за ученици ще могат да положат изпита на втора дата, ако са били в болничен престой, карантина или са преживели трагедия в семейството. Предстои датите да бъдат определени съобразно подадените заявления. Същевременно стана ясно, че от 8 до 10 юли ще се подават заявления за участие в първото класиране за прием в гимназиите от осми клас.

Ивелин Михайлов
Ивелин Михайлов. Снимка: Facebook, личен профил

На 2 юни стана ясно, че и в още една партия има разцеплениеИвелин Михайлов от „Величие“ разкри, че има запис, в който е заплашван от председателя на парламентарната им група Николай Марков. Той добави, че записът е направен, след като на среща с Марков и депутата от партията Дарин Георгиев му е било казано, че са склонни да подкрепят програмно правителство. Михайлов смята, че това е в противоречие с обещанията, дадени на избирателите. По думите му в „група, в която си общуват /депутатите от „Величие“ са обявили, че няма да подкрепят нито първо, нито второ и трето правителство.“ Той твърди, че от него се иска да се откаже от „Величие“. Записът бил направен, „защото срещу мен имаше заплахи и други неща, ако не се прехвърли ръководството на партията при полковника ще бъда унищожен“.

„Тези заплахи ги имаше и към други членове на партията, включително към депутати, като се мъчат да ги принудят да направят нещо, като иначе аз ще бъда унищожен. Заплахите са, че няма да си намеря място в нито една точка в света“, заяви още Михайлов и добави, че има заплахи от Виктория Василева.

„Полковникът /Николай Марков/ ми каза: „Аз мога с едно щракване с пръсти да ти реша финансовите и политическите проблеми: Аз му казах: Полковник, чакай, ти вчера нямаше пари за едно кафе, изведнъж имаш толкова много пари?“, каза още Михайлов и допълни: „Ако тези хора /Николай Марков, Виктория Василева, Георги Куков/ не искат да работят по този начин, нека да отстъпят мястото си на вторите след тях, за да може да си свършим работата.“

Николай Марков
Снимка: Николай Марков, Facebook

На този коментар Марков разпространи следния Facebook пост: „От днес прекратявам моето участие във всички срещи с обществеността, организирани от ПП „Величие“!Призовавам моите последователи и симпатизанти, да разпространят във всички населени места, в страната и извън нея, че ПП „Величие“ е само и единствено господин Ивелин Михайлов и неговата псевдо икономическа групировка от сламени и зависими хора. Както и, че целите на тази организация не са партийни, нито идеални. Доказателствата предстоят! Подредени, проверени и годни.“

В сряда представители на екосдружението „За Земята“ и техни съмишленици организираха акция пред Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ с искане в България да се въведе депозитна система за опаковки от напитки.

„Депозитната система е добре познато нещо, което го е имало преди 1989 г. в България. Когато си купувате напитка от магазина, плащате малка сумичка като депозит за амбалажа, в който е напитката, и когато го върнете в който и да е магазин, продаващ такива напитки, може да си върнете обратно пълния размер на тази сума“, обясни Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ към „За Земята“ и добави, че българите, без значение дали консумират или не напитки в пластмасови бутилки, плащат тройно за това, защото всеки купувач, който си купи такава опаковка, плаща сума, която е калкулирана в цената – за рециклиране на тези бутилки впоследствие.

Призив
Призив. Снимка: „За Земята“

„От 2021 г. плащаме към Европейския съюз данък за нерециклираните пластмасови опаковки у нас и бутилките са най-малък дял от тях, и този данък е в порядъка на 44 милиона лв. годишно. Затова днес сме се събрали с подкрепата на над 5000 човека, които подписаха тази петиция, за да предадем посланието на действащия в момента министър на околната среда и водите“, заяви още Ташева.

Тя обясни, че с официално писмо са помолили екоминистъра да определи човек, на когото да бъде връчена петицията, но такъв не слезе при тях. В резултат на това протестиращите влязоха в сградата на МОСВ, за да си внесат петицията.

На 3 юни фармацевти от цялата страна излязоха на протест в различни точки у нас. Причината за недоволството е идеята за обединяване на цялата терапия на пациента, като в промените попадат и така наречените 100% реимбурсирани лекарства, за които единственият приход за аптеката е таксата за обработка на рецептата, която поема от Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Или казано по друг начин – направени са промени в заплащането им от Касата.

Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов каза за „БТА“, че аптеките нямат право да слагат надценки на лекарствата, за които НЗОК заплаща на 100%. Според него, ако влязат в сила промените, най-вероятно по естествен път много голяма част от аптеките ще се откажат да работят. Той посочи, че има аптеки, в които 80% от цялата им дейност е заплатена от НЗОК.

Аптека
Аптека. Снимка: Архив

Протестиращите увериха, че няма да върнат нито един пациент и всички ще бъдат обслужени, но настояват за търпение и разбиране  по време на протеста им. Промените в Наредба 4 засягат предписването и отпускане на електронни предписания, заплащани частично или напълно от НЗОК. Фармацевтите се притесняват и от промяната на сроковете за изпълнени на самите рецепти.

„Здравната каса и фармацевтите обмислят консенсусно решение за заплащане на дейността на аптеките по нови ред и правила“, каза на 4 юли пред журналисти и.д. управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров след среща между ръководствата на касата, на Министерството на здравеопазването /МЗ/ и на Българския фармацевтичен съюз. Той добави, че сега здравната каса заплаща по пет лева на аптека за обработена рецепта, на която са изписани 100% реимбурсирани лекарства. Вариантът е заплащането на аптеките да бъде разпределено пропорционално на база на стойността на лекарствата, но всичко това подлежи на обсъждане, каза проф. Мавров. Ще бъде обсъдено с фармацевтите, тъй като те са наши партньори в обсъждането на реда и условията, по които работим, обясни той.

На 4 юли след сбиване се стигна до стрелба, при която загина мъж, а друга двама бяха ранени в столичния квартал „Модерно предградие“. Сигналът за случая е бил подаден в 14:59 часа. Към мястото са били пратени полицейски екипи и 3 линейки.

При стрелбата е загинал 48-годишен мъж, а двамата пострадали са били транспортирани съответно в болница „Пирогов“ и във Военномедицинската академия /ВМА/. Първият е бил настанен в противошокова зала на „Пирогов“. По първоначални данни от Центъра за спешна медицинска помощ-София, 22-годишният мъж е с огнестрелни рани в гърдите и в единия крак. За живота на другия пострадал няма опасност, той е контактен и е настанен във ВМА.

Местопроизшествието
Местопроизшествието. Снимка: Никола Узунов, БТА

По време на брифинг главният секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев разкри, че на местопроизшествието са били открити 2 оръжия и добави, че има арестувани след стрелбата. Той уточни, че спречкването е станало пред заложна къща, а причината за скандала все още не е известна. Кангалджиев каза още, че убитият е нападнал собствениците на заложната къща. Той има криминално досие и 11 регистрации за различен вид престъпления, добави главният секретар на МВР.

Кангалджиев подчерта, че се сформират огледните групи и се извършват дейности за установяване на свидетели и очевидци. Главният секретар на МВР обясни, че простреляният е отишъл на местопроизшествието с още две лица, като едното е задържано, а другото във ВМА. По думите му собственикът на заложната къща има законно притежавано оръжие, а за нападателя нямало информация да има законно притежавано оръжие.

От прокуратурата съобщиха за „БТА“, че вече е образувано досъдебно производството в столичната полиция.

В петък Министерството на вътрешните работи /МВР/ отбелязва 145 години от създаването си. Тържествената церемония започна в 09:00 часа пред Паметника на Незнайния воин с водосвет на знамената и полагане на венци.

МВР
МВР. Снимка: МВР

Празникът се отбелязва с Решение на Министерския съвет от 28 февруари 1992 година. През 1879 г. е издаден на Указ 1 от княз Александър Първи, с който се създава Министерството на вътрешните работи, на основание чл. 161 от Търновската конституция. Със същия указ е назначено първото правителство на Княжество България с министър-председател, министър на вътрешните дела и управляващ министерството на народното просвещение Тодор Бурмов.

Най-важното от изминалата седмица – приключиха консултациите при президента и Евелин Банев се предаде

Абониране
Известие от
guest