В понеделник властите в Украйна съобщиха, че поне 6 души са били убити, след серия руски атаки. Над 100 дрона и още толкова ракети са били насочени по енергийната инфраструктура на Украйна, заяви президентът Володимир Зеленски. По думите му са били регистрирани и експлозии край Киев, има прекъсвания на електричеството и водоснабдяването.
Същевременно Русия съобщи, че е успяла да унищожи 20 дрона на Украйна на територията си, от които 9 – над Саратовска област. Има жена със сериозни наранявания, а жилищни блокове са били засегнати от отломките на свалените безпилотни апарати.
Във вторник Украйна продължи с офанзивата си в Русия, където контролира вече 100 селища и 1300 квадратни километра в района на Курск. Командващият на армията на Украйна генерал Олександър Сирски заяви, че целта е да накара Москва да изтегли голям брой свои части от други райони.
Русия пък атакува Украйна с дронове. Военното министерство на Русия съобщи, че са били ударени в Лвов, Киев, Харковска и Одеска области. Загинали са поне 4-ма души. Властите в Киев смятат, че атаката е целенасочена, като целта й е била хората да бъдат лишени от електричество и отопление през зимния сезон.
В сряда беше съобщено, че дробове са подпалили 2 руски петролни депа – едното в Кировска област, на хиляда километра от границата с Украйна. Към момента не е ясно дали дроновете са на Украйна, но властите в Русия заявиха, че са унищожени 4. Нападенията идват на фона, когато друго подобно съоръжение в Пролетарска област продължава да гори – 10 дни след като беше атакувано.
В същия ден президентът Зеленски каза, че войната с Русия ще завърши с диалог, а той ще представи план на американския президент Джо Байдън и на двамата му потенциални наследници – Камала Харис и Доналд Тръмп. Кремъл обаче отговори, че преговори не се предвиждат, а специалната военна операция продължава.
В петък властите в САЩ заявиха, че ще помогнат на Украйна с разследването на падането на изтребител F-16 в понеделник, като към момента причините за инцидента не са известни, а самолетът е бил управляван от летец с опит. От Украйна посочиха, че няколко от предоставените им изтребители са участвали в акция за свалянето на крилати ракети и дронове, изстреляни от Русия. Това е първото официално потвърждение, че предоставените от съюзниците изтребители участват в бойни мисии.
Във вторник генералният директор на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ Рафаел Гроси каза след посещението си на Курската атомна електроцентрала, че има опасност от „ядрен инцидент“ и че положението е сериозно. От Русия казват, че централата многократно е била обект на атаки от страна на силите на Украйна, които се намират на 40 км оттам, след като по-рано този месец те навлязоха в Русия. Украйна все още не е отговорила на отправените от Русия обвинения.
Гроси каза на пресконференция, че Курската АЕЦ е изключително уязвима, тъй като няма изграден защитен купол. По думите му централата работи в близки до нормалните условия, но това означава, че проблемът по отношение на безопасността й става още по-сериозен.
В понеделник от „Ислямска държава“ публикуваха видеокадри с нападателя от германския град Золинген. При атаката бяха убити 3 души, а 8 бяха тежко ранени. Арестуван е сириец на 26 години, а прокуратурата потвърди, че той споделя идеологията на терористичната групировка.
ИДИЛ пое отговорност за случилото се, а в едноминутния клип, който организацията разпространи, се вижда маскиран млад мъж, който държи нож и се заклева във вярност пред лидера на групировката.
Нападателят е трябвало да бъде върнат в България по силата на Дъблинското споразумение. Пред „NOVA“ от Агенцията за бежанците заявиха, че той е бил настанен у нас през 2022 г., но след 7 дни самоволно е напуснал. След като е бил регистриран на територията на Германия е започнала официална кореспонденция, според която сириецът е трябвало да бъде върнат у нас през юни 2023 г., но това така и не се е случило. Поради изтекъл давностен срок държавата ни вече не е длъжна да го приема обратно.
В първия работен ден на седмицата беше съобщена и тъжната вест, че бившият селекционер на Англия Свен-Горан Ериксон е починал на 76 години. Той изведе „Трите лъва“ до четвъртфиналите на 3 големи турнира по време на 5-годишния си престой, начело на националния отбор между 2001 и 2006 г. През януари Ериксон разкри, че му остава „в най-добрия случай“ година живот, след като е бил диагностициран с рак. Той управлява 12 клуба, сред които „Манчестър Сити”, „Лестър”, „Рома” и „Лацио”.
В сряда петролният танкер, който беше нападнат от йеменските бунтовници хути в Червено море миналата седмица, все още гори и е възможно от него да изтича петрол, твърди Пентагона, предава „BBC“. Опитите за спасяване на плаващия под гръцки флаг танкер MV Sounion /Сунион/ бяха осуетени от хутите, които заплашиха с нови нападения, допълва Пентагонът. Корабът превозва повече от 150 000 тона – или 1 милион барела – суров петрол, а евентуален голям разлив може да се окаже сред най-големите от кораб в историята.
Подкрепяните от Иран хути, които контролират голяма част от Йемен, твърдят, че от 10 месеца нападат кораби в Червено море в подкрепа на палестинците във войната между Израел и „Хамас“ в ивицата Газа. Съобщава се, че за това време те са потопили два кораба и са убили поне двама членове на екипажа. Те твърдят – често невярно – че се насочват само към кораби, свързани с Израел, САЩ или Обединеното кралство.
В същия ден Израел започна широкомащабна военна операция в окупирания Западен бряг, при която силите на страната убиха най-малко девет палестинци и отцепиха нестабилния град Дженин, според палестински служители, цитирани от „Асошиейтед прес“.
Израел извършва почти ежедневни набези на територията на Западния бряг, откакто на 7 октомври нападението на „Хамас“ от Газа предизвика продължаващата там война. Израел твърди, че изкоренява бойците, за да предотврати нападения срещу свои граждани, докато палестинците на Западния бряг се опасяват, че възнамерява да разшири войната и да ги изсели принудително.
В четвъртък френските власти повдигнаха на главния изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров шест обвинения по подозрения, че приложението е било използвано за незаконна дейност, предаде „Politico“. По-късно Дуров беше освободен от ареста под гаранция в размер на 5 млн. евро, но получи забрана да напуска Франция и трябва да се явява в полицейски участък два пъти седмично.
Обвиненията включват съучастие в управлението на онлайн платформа „с цел улесняване на незаконна сделка в организирана престъпна група“ и отказ от сътрудничество с органите на реда, гласят данните, предоставени от парижката прокуратура, чрез прессъобщение.
Правителствата в Париж, Москва и Абу Даби се оказаха въвлечени в дипломатически скандал след шокиращия арест на един от най-влиятелните технологични предприемачи в света, като новината предизвика ожесточен дебат относно свободата на словото в интернет пространството и регулирането на технологиите.
Дуров също така е обвинен и в „съучастие в престъпления, изразяващи се в предоставяне без основателна причина на програма или данни, предназначени за организирано групово разпространение на изображения на непълнолетни лица, съдържащи детска порнография и трафик на наркотици“. Адвокатите на Дуров настояват, че Telegram отговаря на всички изисквания на европейските регулации на дигиталния пазар. Досега не е имало арест на собственик на социална мрежа за начина, по който работи приложението.
На 29 август беше съобщено, че поне 3 души са загинали, а двама са пострадали сериозно в Югозападна Япония, след като тайфунът „Шаншан“ е достигнал бреговете ѝ в района на префектурата Кагашима. Стихията донесе със себе си проливни дъждове, силен вятър, достигащ до 198 км/час и прекъсна електроснабдяването за над четвърт милион домакинства, предаде Ройтерс.
Въздушни превозвачи обявиха, че отменят над стотици вътрешни полета. Железопътните връзки в много части на Кюшу са нарушени.
В петък бяха отчетени вече рекордни проливни дъждове, като властите смятат, че стихията може да се окаже една от най-силните бури, връхлитали някога региона. Съобщено беще за още един загинал и за над 100 пострадали. Обявено бе най-високото ниво на тревога за повече от 5 милиона души. В регионалния център Шидзуока отчетоха 500 литра валежи за 72 часа, като това е най-голямото количество регистрирано някога. Милиони японци са получили предупреждение, че може да се наложи евакуация, но са били евакуирани 30 000 души. Ситуацията се преценява всеки час.
В последния работен ден от седмицата стана ясно, че Сърбия купува 12 нови френски изтребителя „Рафал“ срещу 2,7 милиарда евро. Това стана ясно по време на посещението на френския президент Еманюел Макрон в Белград. Машините ще сменят остарелия флот от руски МиГ-ове на сръбските военновъздушни сили.
По повод повдигнатите във Франция предварителни обвинения срещу шефа на Telegram Павел Дуров, Макрон заяви, че не е знаел за пристигането му преди изненадващия арест през уикенда, и не е планирал среща с него. Той добави: „Франция е страна, която защитава свободата на изразяване. Защитава и цени иновациите и предприемачите. Но ние сме и страна, в която има разделение на властите, като нашите правила и върховенството на закона се контролират от независими съдии.“
На 30 август Камала Харис даде първото си голямо телевизионно интервю за „CNN“. В него, заедно с кандидата за вицепрезидент Тим Уолз, тя защити отстъплението от някои от по-либералните си позиции и подчерта, че „ценностите ѝ не са се променили“, дори когато „търси консенсус“, информира Асошиейтед прес. Тя обяви като свой приоритет икономическите възможности за всички американци и сподели, че е готова да назначи републиканец в своя кабинет. Според нея американците са готови да „обърнат страницата“ на разделенията, за които тя обвинява съперника си Доналд Тръмп.
Кампанията на опонента й Доналд Тръмп обвинява Харис, че се крие от журналистите и се страхува да отговоря на въпроси. Последните социологически проучвания сочат, че Харис води пред Тръмп с близо 4% в национален мащаб.
[…] Най-важното от изминалата седмица – Напредва офанзи… […]