Най-важното от изминалата седмица – Напусна ни Маргарита Михнева и искане за депутатски имунитети

Последният работен ден беше белязан от два протеста в София - на таксиметровите водачи и на служителите на градския транспорт

0
46
Свещ
Снимка: Pixabay

Първият работен ден от седмицата започна с тъжната новина, че журналистката Маргарита Михнева е загубила живота си на 72 години след дълго боледуване. Тя издъхна в швейцарска клиника. Новината за кончината ѝ бе съобщена от изданието „Банкеръ“. Михнева, която през 2000 г. победи тежката диагноза рак на гърдата, отново се сблъска с онкологично заболяване през 2021 г., когато ѝ бе поставена диагноза рак на костите.

Маргарита Михнева е един от пионерите на разследващата журналистика в България. Родена на 21 април 1952 г. в София, тя завършва право в Софийския държавен университет. След дипломирането си е разпределена като прокурор в Търговище, но избира да не практикува като юрист. Вместо това, тя се посвещава на журналистиката – кариера, която я превръща в едно от най-разпознаваемите имена в медийната среда.

През 1975 г. започва работа в Българската национална телевизия (БНТ), а през 1992 г. стартира легендарната си рубрика „Конфликти“. Предаването, което продължава до 1999 г., бе отличителна платформа за разследваща журналистика. След това продължава кариерата си в други водещи медии като bTV и Нова телевизия.

Президентът Румен Радев изрази съболезнования на семейството и близките на Михнева, коментирайки: „Нейният професионализъм като журналист и водещ остава ярък пример за следващите поколения, посветили себе си на мисията да отстояват истината и справедливостта и да бъдат ангажирани както със значимите за обществото теми, така и с проблемите на отделния човек.“

Национална агенция за приходите
Национална агенция за приходите. Снимка: Искра.бг, Архив

Министерството на финансите /МФ/ с важно предложение. От ведомството искат Националната агенция за приходите /НАП/ да може да извършва претърсвания и изземвания. Тези промени са предвидени в проекта за Закон за държавния бюджет за 2025 година. Новината съобщи в социалната мрежа Facebook депутатът от „Демократична България“ /ДБ/ Божидар Божанов. Той обясни, че НАП трябва да може да извършва претърсвания и изземвания „по реда на Наказателно-процесуалния кодекс“

В същото време обаче Божанов подчерта, че на този етап изобщо не е ясно какво точно означава това, защото за момента конкретни промени в НПК не се предлагат

Николай Илиев
Николай Илиев. Снимка: ОДМВР-Стара Загора

На 17 декември 13-годишният Николай Илиев от старозагорското село Конаре беше обявен за издирване. Момчето, което е със Синдром на Даун, е изчезнал по обяд в същия ден от дома си. Издирват го полицаи, горски служители и доброволци. Използват се дронове, термокамери и кучета. Проверяват се и водоеми, но към днешна дата следа от детето – няма.

Влак, Железницата
Влак. Снимка: Искра.бг

Във вторник стана ясно, че България е изправена пред риска да загуби 640 милиона лева, предназначени за закупуване на нови електрически мотриси по Плана за възстановяване и устойчивост. Причината е решение на Върховния административен съд /ВАС/, което връща обществената поръчка за доставка на влаковете на етапа на оценка на подадените оферти. Това решение е в резултат на жалба от консорциума „Булему“, който включва дъщерни дружества на френската компания „Алстом“. Консорциумът е бил отстранен от процедурата, което доведе до стартирането на съдебния процес.

Съгласно Плана за възстановяване и устойчивост България трябваше да закупи 35 нови електрически мотриси на стойност над 1 милиард лева. До момента са договорени само 20 мотриси за половината от тази сума. Съдебните спорове и забавянията около обществената поръчка сериозно застрашават усвояването на предвидените средства и модернизацията на железопътния транспорт в страната.

Министерството на транспорта и съобщенията ще трябва да преразгледа процедурата и да оцени отново офертите, като се съобрази с указанията на съда. Това вероятно ще доведе до допълнителни забавяния и потенциална загуба на европейското финансиране, ако сроковете за изпълнение не бъдат спазени. Ситуацията подчертава необходимостта от по-ефективно управление на обществените поръчки, за да се избегнат подобни проблеми в бъдеще. Според експерти, ако проектът не бъде реализиран, България не само ще загуби значителни средства, но и ще пропусне възможността за модернизиране на железопътната инфраструктура.

Мария Филипов
Мария Филипова. Снимка: Фейсбук на КЗП

В сряда бившият зам.-председател на Комисията за финансов надзор Мария Филипова направи скандални разкрития за Васил Божков при разпита й пред съда днес. Тя обяви, че бизнесменът й е предлагал по 10 000 лева на ден, за да прави каквото си поиска в хазартния бранш. Целта на всичко това било да се дават и отнемат лицензии. Филипова дава показания по делото срещу Васил Божков, което е за организирана престъпна група за изнудване, както и за корупция. 

Първата среща на Мария Филипова с бизнесмена е била в нейния кабинет. Той е отишъл директно там. Филипова твърди, че е отказала на Божков да вземе парите, защото му е обяснила, че работи според буквата на закона. Но в началото тя се е чувствала уплашена от това, което се случва. 

В същото време Софийският градски съд не разреши на Божков да напусне страната, за да лекува зрението си в чужбина, предаде „bTV“. Искането бе той да пътува до Франция на 20 декември и да бъде там до 20 януари, защото имало риск да загуби зрението на едното си око. Според представени медицински документи бизнесменът вече е бил лекуван и дори опериран в България. Епикризата дори показва, че той бил изписан в добро състояние. Прокуратурата поиска нова експертиза на Божков, но съдът отказа това. 

Борислав Сарафов
Борислав Сарафов. Снимка: Архив

На 19 декември главният прокурор Борислав Сарафов отправи искане към Народното събрание за сваляне на имунитетите на шест народни представители. Искането е направено във връзка с различни наказателни производства и събрани доказателства за извършени престъпления.

1. Лена Бориславова /ПП-ДБ/ – обвинена за документно престъпление, свързано с ползване на неистински документи през 2021 г. Разследването включва множество разпити и компютърно-технически експертизи.

2. Радостин Василев /МЕЧ/ – производство за принуда, свързано с дело от 2023 г. Разследването се води от Софийския градски съд.

3. Веселин Вешев и Ангел Георгиев /„Възраждане“/ – Обвинения за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи през 2021 г.

4. Гюнай Далоолу /„ДПС – Ново начало“/ – Обвинен за принуда, включително заплахи за осигуряване на преференции на изборите за 49-то Народно събрание.

5. Марио Рангелов /„ДПС – Демокрация, права и свободи“/ – Обвинения за престъпления против политическите права на гражданите. Според разследването, той е ръководил група за осигуряване на имотни облаги срещу гласове на изборите за 51-то Народно събрание.

Според Конституцията на България /чл. 70/, свалянето на депутатския имунитет е възможно само с разрешение на Народното събрание или с писмено съгласие на съответния депутат. На 9 декември Сарафов също внесе искане за сваляне на имунитета на Кирил Петков /ПП-ДБ/ във връзка с разследване, водено от Софийската градска прокуратура.

С исканията за сваляне на имунитетите на шестима депутати, прокуратурата отново поставя въпроса за отговорността на политическите фигури. Разследванията тепърва ще покажат как ще се развият тези случаи и какво ще бъде решението на Народното събрание.

Димитър Главчев
Димитър Главчев. Снимка: МС

„Нямам никакви притеснения по споразумението с Украйна. Искането ми за съгласуване с Народното събрание е заради 10-годишния срок на документа. Недоумявам как може да се стигне да умозаключения, че това е направено за провал на преговорите за редовно правителство. Ако има човек, който най-много да иска редовно правителство, това съм аз.“

Това заяви в четвъртък министър-председателят Димитър Главчев пред журналисти в Брюксел. Премиерът изрази надежда народните представители да заявят позиция по споразумението с Украйна, за да мога да го подпише. Той беше категоричен, че Европейският съюз трябва да демонстрира единство по темата с Украйна и българската позиция остава непроменена. Помощта ще бъде оказвана до когато трябва и ще бъде всеобхватна, за да се постигне справедлив и траен мир, който да гарантира териториалната цялост и независимост на Украйна, а и всичко записано в Устава на ООН и международното право, добави Главчев.

На въпрос от медиите премиерът заяви, че не стоял въпросът за въвеждане на контрол по границата с Гърция. Има процедури, които трябва да започнат една след друга, виждате че, няма стартирала такава процедура, посочи Главчев. По темата за Република Северна Македония министър-председателят потвърди, че позицията на България остава непроменена. Според премиера трябва да се намали остротата на изказа от страна на Северна Македония. Нека започнем с добрия европейски тон, който би трябвало да се прилага между държава член на ЕС и кандидат за член на ЕС, добави Главчев.

"Продължаваме промяната"
„Продължаваме промяната“. Снимка: Facebook

В петък „Продължаваме Промяната“ изтъкна, че държавата ще започне новата 2025 година без държавен бюджет, след като Министерството на финансите /МФ/ отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г. След сформирането днес на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, беше внесено искане с 1/3 от членовете на комисията за свикване на заседание на комисията днес, на което министърът на финансите да представи плановете на министерството за действия в ситуация без приет бюджет за 2025 г. и без удължителен закон.

Лавина
Снимка: Pixabay

В петък сноубордист загина, след като попадна в лавинно поле, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст (БЧК). Инцидентът е станал малко преди 15:00 ч. между ски зоната на Банско и хижа „Вихрен“. Двама сноубордисти са попаднали в лавинно поле, а трети човек остава извън него. Той успява бързо да ги локализира, тъй като и тримата са били с индивидуални лавинни уреди, и ги изравя, но единият от сноубордистите е починал.

От Планинска спасителна служба – отряд Банско съобщиха за БТА, че загиналият при инцидента мъж е на 25 години. Оттам посочиха, че вторият затрупан сноубордист е с травми, но, по първоначална оценка на екипите на място, състоянието му не е животозастрашаващо.

Протест на таксиметрови шофьори
Протест на таксиметрови шофьори. Снимка: Facebook

Последният работен ден беше белязан от два протеста в София – на таксиметровите водачи и на служителите на градския транспорт.

Първите протестираха срещу невзетите мерки спрямо задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, а вторите заради липсата на колективен трудов договор, който трябва да бъде подписан със „Столичен Автотранспорт ЕАД“.

Важно за полицаи, военни и учители: Очаква ли се ръст на заплатите им?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments