През изминалата седмица България посрещна Нова година с нова минимална работна заплата, но за определени работници, с по-високи цени на тока, водата, данъци и хляба и официално вече е в Шенген.
На 30 декември в началото на правителственото заседание премиерът Димитър Главчев обяви, че ще бъдат отпуснати над 2 милиона лева на засегнатите от липсата на ток 20 000 домакинства през последните дни. Той изтъкна, че го правят, за да покажат, че има държава и определи създалата се ситуация в някои райони на страната като абсолютно недопустима.
„Не може по празниците да има домакинства без ток, което е свързано с редица неудобства. Няма как държавата да бездейства независимо, че сме служебен кабинет. Показали сме, че взимаме решения в такива ситуации“, категоричен бе премиерът. Главчев поясни, че през всичките тези дни органите на изпълнителната власт са реагирали навсякъде и в пълен обем, а лично премиерът е бил в непрекъснат контакт с кметовете на тези селища.
Министър-председателят припомни, че кабинетът е предложил в промените на Закона за защита на потребители да има възможност да се подават освен индивидуални, и колективни искове.
„Надявам се все някога да заработи Народното събрание. 32 законопроекта сме внесли от Министерския съвет. И нито един приет. Остава ни надеждата да заработи парламента, ако се избере редовно правителство“, подчерта още Димитър Главчев.
На 30 декември стана ясно още, че правителството е против регистрацията на Българската православна старостилна църква. В становище се посочва: „Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет нееднократно е давала отрицателни становища относно регистрацията на Българската православна старостилна църква. Последното експертно становище е от 12.08.2022 г., когато е изпратено до председателя на V1-7 състав на Търговското отделение на Софийския градски съд.“
В тази връзка премиерът Главчев е категоричен, че Българската православна църква е една и неделима, подчертавайки важността на нейното единство за обществото.
В експертното становище на дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет е посочено, че чл. 13, ал 3 от Конституцията е записано, че „Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание“, а чл. 10 от Закона за вероизповеданията конкретизира тази норма по следния начин:
„Традиционно вероизповедание в Република България е източното православие. То има историческа роля за българската държава и актуално значение за държавния и живот. Негов изразител и представител е самоуправляващата се Българска православна църква, която под името Патриаршия е правоприемник на Българската Екзархия и е член на Едната, Свята, Съборна и Апостолска църква. Тя се ръководи от Светия Синод и се представлява от Българския Патриарх, който е и Митрополит Софийски.“
В тази връзка дирекция „Вероизповедания“ намира, че представения устав за регистрация на новоучредената религиозна институция, особено чл. 5 и наименованието й е в противоречие на тези разпоредби.
Последният ден от годината започна с трагедия – пожар във вагон на Централна гара в София, при който загинаха четирима души. Починалите са бездомници, които са запалили огън във вагон, който впоследствие е пламнал целият. Други двама са с тежки изгаряния и са били хоспитализирани в УМБАЛСМ „Пирогов“.
Към момента се работи по всички възможни версии за възникването на пожара – както за умишлено деяние, така и за случаен инцидент. Предприети са незабавни действия за събиране и запазване на доказателства и за установяване на всички факти и обстоятелства по случая. Разпитани са свидетели, направен е оглед на местопроизшествие, иззети са веществени доказателства, назначени са експертизи, извършват се и други действия по разследването.
В същия ден Софийска градска прокуратура (СГП) привлече 27-годишния С. Н. като обвиняем за престъпление по чл. 330, ал. 3, вр. ал. 1 НК. В момента той се намира в ареста.
Във вторник стана ясно, че на база на данните от месечните отчети за касово изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет салдото по консолидираната фискална програма /КФП/ на касова основа към ноември 2024 г. е отрицателно в размер на 3 694,0 млн. лв. (1,8% от прогнозния БВП), съобщиха от Министерството на финансите /МФ/.
На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от корпоративни данъци. Голяма част от данъчно задължените лица са подали в законово-определения срок (15 ноември 2024 г., съгл. чл. 88 от ЗКПО) декларации за промени в размера на авансовите вноски по ЗКПО за текущата година, което концентрира значителни по размер постъпления през месеца. Можете да видите всички данни – ТУК.
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността, заяви президентът Румен Радев в своето новогодишното обръщение.
„Време е заедно да си поставим високи цели. Всеки ден хиляди сънародници – учени, инженери, хора на изкуството и будители, нашите олимпийци – с дух, воля и трудолюбие пишат новите страници от историята на Родината и ни дават увереност, че можем много повече“, каза държавният глава.
По думите на президента светът изпраща една изпълнена с рискове година. Войните се ожесточават, демокрацията преживява труден период, а на хоризонта се задават нови изпитания. Мирът, стабилността, свободата, честните избори, които до вчера изглеждаха гарантирани в Европа, днес са под въпрос. Парламентарните избори у нас също не откриха стратегическа перспектива за изход от хроничната политическа криза, коментира Румен Радев.
От 1 януари България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство. На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз /ЕС/ реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия /ЕК/ и Европейския парламент /ЕП/, в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.
От 1 януари отпада контролът на всички граници с ЕС. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от месец ноември на българо-румънската границата в следващите шест месеца ще се осъществява частичен контрол.
иректорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ гл. комисар Антон Златанов заяви през ноември, че няма да бъдат проверявани 100% от преминаващите хора и автомобили, а по метода „анализ на риска“, с акцент незаконната миграция, в края на граничната зона ще бъдат отделяни около 5 до 10% от автомобилите, предимно на изход от България, които ще подлежат на проверка.
На границата с Гърция ще се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се пречи и противодейства на преминаването на мигранти, трафика на наркотици и контрабандата на други забранени стоки, каза Златанов.
От 1 януари 2025 г. е предвидено размерът на МРЗ да се увеличи от 933 лв. на 1077 лв. Това гласи Постановление на МС, прието през октомври. Минималната часова работна заплата е определена на 6,49 лв. при нормална продължителност на работното време осем часа и при петдневна работна седмица, е записано в решението.
Преди дни служебният кабинет обяви, че внася специален законопроект за събиране на приходите и изразходване на разходите до приемането на проект за държавния бюджет за 2025 г., както и проектите за бюджети на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 г. Служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви, че увеличението на МРЗ ще бъде в сила от новата година за частния сектор. Държавните служители, които работят на минимална заплата, ще продължат да получават 933 лв., каза тя. Петкова каза също, че повишението на заплатите в Министерството на финансите, висшето образование и отбраната влизат в сила от 1 януари 2025 г.
На 2 януари в Народното събрание се проведе важна среща между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, “Демократична България” /ДБ/, БСП – Обединена левица и „Има такъв народ“ /ИТН/. Според изявление на ГЕРБ в социалните мрежи, дискусиите продължават с цел постигане на споразумение за съвместно управление, което да очертае ясно характера и приоритетите на бъдещото правителство.
Основните теми на преговорите включват правосъдната реформа и борбата с корупцията, както и стабилизирането на публичните финанси. Обсъждат се конкретни мерки за енергийна ефективност, модернизиране на инфраструктурата в сектор „Водоснабдяване“ и създаването на механизъм за вземане на решения в коалиционен формат.
На 30 декември 2024 г. ГЕРБ-СДС и ДБ представиха първите проекти за коалиционно споразумение, в които са заложени ключови политики за управлението на страната. В предложенията се акцентира върху преодоляване на икономическите и социалните предизвикателства чрез структурни реформи и модернизация на регулаторните органи.
14–годишно момче загуби живота си след падане от седмия етаж на висок блок в Плевен около 21:00 ч. на 1 януари в блок „Вихрен“ в Плевен, след като му станало лошо и започнал да се държи странно и неадекватно от пушене на вейп. За БТА окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов каза, че смесена компания от шест деца, родени през 2010 г., са се събрали в подпокривното пространство на 14-етажния блок и са пушили вейп с хексахидроканабиол. Той добави, че по предварителна информация вейпът е закупен в София на неуточнено място, което предстои да се установи.
Комисията за защита на потребителите /КЗП/ се самосезираха по случая.
Останалите деца вечерта са били в шок и с тях е разговарял инспектор от Детска педагогическа стая. Задържани по случая няма. До момента данните са за нещастен случай.
В четвъртък беше съобщено, че в първия ден на новата година, в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани са били приети, общо 606 планински чинки, 591 от които – мъртви.
Информацията за бедствието е дошла по обед на 1 януари, когато загрижени граждани са подали сигнал за масова смърт на дребни пойни птици край Копривщица. Екип на Зелени Балкани отпътува за мястото, където е установил, че се касае за стотици пострадали планински чинки.
След направената в амбулаторията на Спасителния център аутопсия на мъртвите чинки, всички ветеринарни специалисти на Центъра са единодушни, че се касае за смърт, причинена от стрес. Това доказаха масивните кръвоизливи в областта на коремната кухина и по черепите на птиците. На следващия ден беше съобщено, че се увеличава броят на загиналите птици.
На този фон кметът на община Копривщица Мария Тороманова заяви пред „БТА“, че птиците не са умрели заради фойерверките и че от общинската администрация са разбрали за случая от социалните мрежи. Кметът посочи, че еколозите, които са пристигнали на място и са намерили мъртвите птици, не са се свързали по никакъв начин с Общината.
„Логично е, когато има такъв проблем, те да се свържат с нас. Те казват, че са се обадили на спешния телефон 112, но за мен това не е вярно, защото всички сигнали минават и през нашите дежурни в Общината“, каза още Тороманова.
В петък държавният глава Румен Радев заяви по време на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил и членове на Светия Синод днес на „Дондуков“ 2:
„Българската православна църква – Българска патриаршия е институционалният изразител на източноправославното изповедание в Република България с безспорен исторически принос и огромна роля за националната ни идентичност.“
Патриарх Даниил запозна президента Радев с последствията от окончателното съдебно решение за възможността за регистриране на паралелна „православна църква“ и с позицията на Светия Синод по темата. По време на разговора Румен Радев посочи, че Българската православна църква е една и неделима, била е и ще остане духовен стожер в превратностите на многовековната ни история.
„Затова и рисковете пред нея следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет“, подчерта държавният глава.
По думите на президента въпреки острите политически противопоставяния, държавата чрез своите институции трябва да съумее да гарантира условията за единството на Българската православна църква. Държавният глава подчерта също така решимостта на президентската институция да допринесе за постигането на тази национално отговорна цел.
Изпитанията съпътстват Църквата още от раждането на нейния Основател – Господ Иисус Христос, заяви патриарх Даниил по време на срещата и допълни, че във всяка епоха нейните чеда са били изправяни пред предизвикателства, които са застрашавали самото й съществуване, но тя ще устои до края на времената. Българският патриарх подчерта, че по своята Богочовешка природа Църквата е една и според нейните вътрешни правила на една канонична обсебена територия не може да има две православни църкви. По думите му в това нейно единство тя е допринасяла за единението и съхранението на народа ни.
Кога ще бъде въведена у нас адекватна минимална работна заплата? Отговор от социалния министър