
В понеделник отбелязахме Световния ден на здравето и професионалния празник на работещите в здравеопазването. По този повод помощник-фармацевтите отправиха поздрав към всички, които посвещават своите знания и труд на опазването на най-скъпото – живота и здравето на българските граждани.
„Ето защо, на днешния 7-ми април искаме да споделим, че продължаваме усилията за пълноценен и конструктивен диалог с институциите и академичната общност, насочен към очевидно необходими законодателни промени, свързани с практикуването на нашата професия“, написаха в позиция на Българска асоциация на помощник-фармацевтите /БАПФ/ до медиите.
„Предвид нивото на професионална подготовка, която получаваме по време на обучението си, смятаме, че в този текст от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина ние, помощник-фармацевтите трябва да бъдем изрично включени като медицински професионалисти, които реализират дейността си в аптеките заедно с магистрите-фармацевти. Така правната рамка ще придобие вид, който изцяло съответства на европейските и световните стандарти и добри практики за обслужване на пациенти и фармацевтична грижа“, пише в нея, добавяйки:
„Посрещаме празника с чувство за изпълнен дълг, но и с желание още в близко бъдеше да получим ясен професионален статут, който ще ни позволи да работим достойно, а не на ръба на закона.“

От гражданското движение БОЕЦ публикуваха шеста част от своята поредица Евротолийкс. Видеото отново е от 13 февруари 2019 година, както и предишните пет записа. То е снимано в кабинета на полицай Борис Бориков, който понастоящем е началник на Районното полицейско управление във Велинград. Можете да прочетете още по темата – ТУК.

На 7 април стана ясно още, че започва сериозно преструктуриране на БДЖ-Товарни превози, което включва намаляване на разходите и анализ на всички тарифи за превоз на товари. Това каза заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с президента на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров, представители на синдикалната организация и ръководствата на Български държавни железници и Национална компания „Железопътна инфраструктура“.
„Близо половината от товарите, които се превозват с жп транспорт в България, се обслужват от БДЖ-ТП, а останалата част – от частните превозвачи на пазара. Въпреки това обаче данните за миналата година показват, че оборотът на дружеството е 140 млн. лв., а просрочените задължения са 33 млн. лв.“, каза Караджов. По думите му всеки частен субект би обявил дружество с такива финансови резултати в неплатежоспособност.
„Към момента сме ограничили всякакви външни разходи, за да избегнем натрупването на още задължения“, коментира вицепремиерът и добави, че се търсят начини за продажба на неоперативни активи на дружеството, които генерират огромни разходи.
Той изтъкна, че само за гариране на подвижния състав на коловози, собственост на НКЖИ, БДЖ-ТП плаща до 250 хил. лв. месечно.
„Възложил съм на дружеството да подготви в спешен порядък списък на неоперативните активи и да се премине към продажбата им“, посочи Караджов.
От ръководството на БДЖ съобщиха, че БДЖ-Товарни превози разполагат с около 4500 вагона, а за дейността на дружеството при увеличен обем работа са необходими 2000. Освен подвижния състав, активите с отпаднала необходимост са сгради, помещения и терени, които не се ползват по предназначение, но пораждат финансови загуби, посочиха от националния превозвач и дадоха за пример 230 апартамента на БДЖ-ТП в цялата страна.
Вицепремиерът Гроздан Караджов подчерта, че Министерството е изпратило на Европейската комисия концепция и набор от въпроси, касаещи възлагането на пътническите жп превози в страната.

И.ф. главен прокурор на Република България Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание исканe за сваляне на имунитета на народния представител Марио Рангелов. Искането е по предложение на Софийската градска прокуратура /СГП/ във връзка с досъдебно производство, образувано на 04.04.2025 г. с първо действие по разследването – претърсване и изземване.
Досъдебното производство е за това, че в периода от края на март 2024 г. до 04.04.2025 г. две лица, едно от които народен представител в три поредни Народни събрания, са поискали и приели дар, за да упражнят влияние върху длъжностно лице при провеждането и възлагането на две обществени поръчки в училища в гр. Червен бряг и в гр. Койнаре – (престъпление по чл. 3046, ал. 1, вр. с чл. 20, ал, 2, вр. с ал. 1 от НК). Едната обществена поръчка е на стойност 474 685,98 лв. без ДДС, а другата е с прогнозна стойност 1 174 164,15 лв. без ДДС.
Към искането на главния прокурор са приобщени и допълнителни материали – протоколи за претърсване и изземване, за разпити на свидетели, протоколи за доброволно предаване, веществени доказателствени средства и др. В материалите се съдържат данни, които обвързват Рангелов с манипулиране на обществени поръчки, финансирани от „Програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища за периода 2024 г.-2027 г.“, която е на обща стойност 240 000 000 лв.
В хода на извършените следствени действия относно обществената поръчка за училището в Червен бряг е установено:
1. На неустановени дати в периода около края на март 2024 г. до началото на април 2024 г. М. Рангелов като извършител в съучастие с Т.Дз. (помагач) поискал в гр. Русе, а в гр. Плевен приел от К.А. – пълномощник на еднолично дружество с ограничена отговорност, дар, който не му се следва – парични средства в размер на 10 000 лв., за да упражни влияние при вземане на решения от длъжностно лице във връзка със службата му по провеждане и възлагане на обществена поръчка за ремонт на физкултурен салон на обща стойност 479 440,66 лв. без ДДС.
2. В периода около 10.09.2024 г. – 20.09.2024 г. М. Рангелов като извършител, в съучастие с Т.Дз., в гр. Русе поискал от К.А. и приел в гр. Плевен парични средства в размер на 10 000 евро, за да упражни влияние при вземане на решения от директор на училище в гр. Червен бряг.
3. На 30.01.2025 г. в гр. Русе М.Рангелов като извършител, в съучастие с Т.Дз., поискал от К.А. 7200 лв. – сума, равняваща се на 5% от получен аванс в размер на 144 000 лв. без ДДС по посочената обществената поръчка в гр. Червен бряг, за да упражни влияние при вземане на решения от директора на училището.
4. На 18.02.2025 г. в гр. Плевен М. Рангелов поискал от К.А. 50% от стойността на реализирана от едноличното дружество с ограничена отговорност печалба във връзка с изпълнението на обществената поръчка в гр. Червен бряг.
По отношение на втората обществена поръчка е установено, че в периода от 10.02.2025 г. до 18.02.2025 г. в гр. Плевен М. Рангелов в съучастие с Т.Дз. е поискал от К.А. 5% от стойността на поръчката с прогнозна стойност 1 174 164 лв. без ДДС. Той поискал и 50% от стойността на печалбата на дружество с ограничена отговорност, на което К.А. бил пълномощник, за да упражни влияние при вземане на решения от длъжностно лице – директор на училище в гр. Койнаре.
На 19.12.2024 г. по повод друго разследване главният прокурор внесе искане за сваляне на имунитета на народния представител М. Рангелов за привличането му към наказателна отговорност за престъпления против политическите права на гражданите (престъпления по чл. 169г, ал.1, пр. 1 и 2 НК; чл. 167, ал. 4, вр. ал. 3, вр. ал 2 НК; чл. 167, ал. 3, вр. чл. 26, ал. 1 НК). Народното събрание с решение от 24.01.2025 г. отказа да даде разрешение за провеждане на разследването.
На 04.02.2025 г. по предложението на Софийска градска прокуратура главният прокурор внесе в Народно събрание повторно искане за сваляне на имунитета на М. Рангелов за привличането му в качеството на обвиняем за образуване и ръководене на група с цел престъпления против политическите права на гражданите (престъпление по чл. 169г, ал. 1, пр. 1 и 2 от НК), както и за това, че е предоставил имотна облага и е организирал даването на сума от 15 000 лв. с цел склоняване на гласоподаватели да упражнят избирателното си право в полза на определена коалиция при изборите за народни представители на 27.10.2024 г. (престъпление по чл. 167, ал. 4, вр. ал. 3, вр. с ал. 2 от НК и чл. 167, ал. 3, вр. чл. 26, ал. 1 от НК).
Съгласно чл. 70 от Конституцията на Република България продължаването на вече образуваните наказателни дела и/или възбуждането на наказателно преследване спрямо лица с имунитет е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.

Във вторник министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов проведе работна среща с президента на Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/ Пламен Димитров и представители на браншовите организации на синдиката.
По време на срещата страните се договориха да бъде възобновена работата на отрасловите съвети за тристранно сътрудничество към Министерство на икономиката и индустрията. Целта е на тях, съвместно с работодателите, да се формират общи позиции относно развитието на индустрията в страната. Отрасловите съвети са свързани с химическа промишленост, металургия, машиностроене, лека промишленост и други.
Участниците в срещата подчертаха значението на социалния диалог и ролята на отрасловите съвети като място за обсъждане на предизвикателствата пред българската индустрия и повишаване на нейната конкурентоспособност – ключов фактор за икономическото развитие и създаването на работни места.
Договорено бе също така, съветите да се провеждат редовно, за да бъдат максимално ефективни. Обсъдена бе и необходимостта от актуализиране на техния състав, както и на правилата за работа.
Синдикатите поставиха и въпроса за включването на техни представители в работните групи в Министерството на икономиката и индустрията, които изготвят новата Национална индустриална стратегия за преработващата и добивната промишленост.
Стратегията, която е финансирана изцяло от ЕК, ще отрази основните моменти в политиката на ниво ЕС, като ще цели подпомагане на българските предприятия да повишат конкурентоспособността си и да се справят с предизвикателствата на прехода към нисковъглеродна, ресурсоефективна и дигитализирана икономика.
На срещата бяха обсъдени и теми, свързани с инициатива на ЕК Сделка за чиста индустрия и дигиталната трансформация на производствения сектор. Акцент беше поставен върху Европейския план „Превъоръжи Европа“, като бе изтъкнат огромния потенциал, който той предоставя за технологичното обновяване на отбранителната ни индустрия.
Страните се обединиха около мнението, че българската отбранителна индустрия разполага със стабилна основа за развитие и играе ключова роля за икономиката. Чрез нея могат да се развиват нови производства и да се разкриват допълнителни работни места.
В отговор на въпрос от страна на синдикатите относно бъдещето на ВМЗ – Сопот ЕАД, министър Дилов категорично заяви, че не се предвижда приватизация на предприятието и разпространяваната информация в тази посока е спекулативна. Той подчерта, че ВМЗ е структуроопределящо предприятие за военно-промишления комплекс и играе съществена роля, както за националната сигурност, така и за икономиката на страната. По думите му запазването на изцяло държавното участие в него гарантира присъствието на държавата на стратегически пазари.
На срещата бе обсъден и процесът на присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/, както и преобразуването на държавните предприятия като част от този процес.

„Проектът на Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни е изпратен за изготвяне на оценка на въздействие от учени. Всички получени становища са обработени.“
Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на 19-ото Великденско издание на националната кампания „Да! На българската храна“, организирана по инициатива на вестник „Стандарт“ във вторник.
Той посочи, че проектът предвижда регулация само за 22 хранителни продукта, на фона на над 15 хиляди, а целта му е земеделските производители да получават справедлива цена за произведените продукти.
„Спазваме всички норми и правила, подходът е много сериозен“, коментира министър Тахов и допълни, че ще бъде проведено и едномесечно обществено обсъждане на законопроекта.
Всички стопани, чиито насаждения пострадаха от измръзвания през последните дни, ще получат помощ от държавата, каза още министър Тахов.
„Фермерите трябва да спазят нормативната уредба и да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ. Подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и за зърнопроизводителите, ако има щети при посевите“, допълни той.
В тази връзка д-р Тахов припомни, че екипът на МЗХ работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1,5% от всички директни плащания, от средствата, предвидени за Кампания’2025.
„Важно е да се знае, че условие за получаване на компенсации от Взаимоспомагателния фонд ще бъде наличие на активна застраховка на продукцията, сключена със застрахователна компания“, коментира министърът на земеделието и храните.
С цел развитие на напоителните системи в страната, предвиждаме изграждането на шест нови язовира, съобщи министър Тахов. Напояването остава приоритет за него и екипа му, като със средства от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. до началото на поливния сезон ще бъдат реновирани 24 съоръжения на „Напоителни системи“.
По Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. бяха осъществени приеми за напояване с бюджет общо 100 млн. евро и се предвижда рехабилитация на още 41 съоръжения на „Напоителни системи“. Дългосрочната ни цел е поливните площи да бъдат разширени с над 3 млн. декара, каза министър Тахов.
Той информира за напредъка по изграждането на 28 нови ракетни площадки и съобщи, че 14 от тях вече са с разрешително за строеж от общинските съвети на съответните населени места.
В заключение министър Тахов изтъкна, че земеделските производители са изправени пред редица предизвикателства, като екипът на МЗХ фокусира усилията си върху съхраняването и подкрепата на развитието на потенциала на селското стопанство.

Обединеният туристически бранш продължава с протестите за връщането на ставката от 9% ДДС за ресторантьорския сектор, която го поставя в неблагоприятна позиция спрямо държавите, с които се конкурираме в туризма. От 15:00 часа в сряда на площад „Александър Батенберг“ в София се проведе националният протест, който продължи до 19:00 часа.
За този период заведенията в София затвориха. Всички национално представителни ресторантьорски и хотелиерски асоциации, техните местни структури в страната, както и организациите на съпътстващите на туризма бизнеси се присъединиха към организирания протест.
Браншът продължава да търси диалог с ръководството на коалиционния съвет за съвместно управление за приемане на възможно най-добрите решения в интерес на българските туризъм и икономика. Протестът ще се проведе под надслов:
“Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите за винаги“
До крайната мярка се стига в резултат на многобройните призиви от страна на ресторантьорския бранш към представителите на управляващото мнозинство за среща с цел обсъждане на предложения за повишаване на събираемостта, както и аргументите ни за запазване на 9-процентния данък за клиентите на заведенията.
Бизнесът многократно заяви, че увеличението на ДДС-то ще доведе до фалити, преустановяване на дейност, намалени стокообороти, съкращаване на безценни кадри, които процеси вече започнаха!
И в крайна сметка, няма да се реализират заложените приходи в държавния бюджет. Протестиращите твърдят, че страната ни е единствената държава в ЕС, която развива туризъм, и не е с намалена ставка за сектор ресторантьорство.

В сряда председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ инж. Йордан Вълчев е освободил директора на Дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в Агенцията, както и началника на отдел „Инвестиционно-ремонтни дейности“ в Областното пътно управление в Плевен, предава „БНТ“.
Припомняме, че по-рано в същия ден регионалният министър Иван Иванов поиска от инж. Вълчев да бъдат освободени ръководители в АПИ, а именно – директорът на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ и началникът на отдел „Инвестиционно-ремонтни дейности“ в Областното пътно управление в Плевен.
Искането на регионалния министър е вследствие на информация от проверката, която бе назначена от него през изминалата седмица, във връзка с трагедията в Плевенско. На 31 март при катастрофа на пътя между селата Радомирци и Телиш загина 12-годишната Сияна Попова, а дядо й все още се бори за живота си, след като тежкотоварен камион блъсна колата им.

В началото на годината в „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД бе подписан нов Колективен трудов договор, според който всеки работник и служител има право на 32 лева за храна на действително отработен ден. Вместо да получават пълната сума обаче, както това се е случвало до края на 2024 година, 22 лв. на ден се зареждат в електронни карти, които могат да бъдат използвани само в ограничен кръг столове и щандове към тях на територията на централата и в град Козлодуй, които са дадени на една определена фирма.
“Тази на пръв поглед административна промяна предизвика сериозно недоволство сред служителите. Полза от новите правила имат бизнесмени със солидни политически връзки в енергетиката, включително такива със санкции заради корупция от САЩ. На практика това създава монополна ситуация, при която този бизнес разполага с гарантиран годишен оборот в размер на над 20 000 000 лева и солидна търговска надценка, платени от 3600 служители на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД. Интересно е също какво се случва с неизразходваните средства. Вместо да се прехвърлят към следващия месец, те просто „изгарят“, което още веднъж гарантира стабилен и постоянен месечен и годишен оборот за въпросната фирма“, каза в четвъртък Йордан Тодоров от “Възраждане”.
За сравнение един голям магазин от най-големите търговски вериги реализира в условията на силна конкуренция между 10 и 15 милиона лева годишен оборот, но при много по – високи текущи разходи, разходи по поддръжка, персонал, логистика, необходимост от значителни първоначални и последващи инвестиции и пр.
В случая въпросната фирма приемат обектите от АЕЦ „Козлодуй“ след основен ремонт и както местата за хранене, така и местата за приготвяне на храна са изцяло преоборудвани. Не е било необходимо да се правят първоначални или последващи инвестиции, а в същото време не е предвиден наем за използване на помещенията, което е широко разпространена практика в централи в страни от Западна Европа. Въпреки това, не само че стоките, които продават имат търговска надценка, но и фирмата получава такса от АЕЦ Козлодуй в размер на 525 000 лева на месец. По същество плащането на такса за извършваната услуга, плюс възможността за налагане на търговска надценка, особено при липсата на задължение или необходимост за инвестиции или липсата дори на наем за използваните помещения, се явяват двойно субсидиране на осъществяваната търговската дейност на въпросната избрана фирма.
“В ярък контраст с всичко това, много други големи работодатели в страната, включително работещото в съседство Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, което попада в обхвата на същите специфични за дейността законови и нормативни разпоредби, като АЕЦ „Козлодуй“, предоставят на своите служители ваучери за храна, които могат да бъдат използвани в широка мрежа от магазини и ресторанти”, коментира още Тодоров.
“Чрез подадения сигнал от „Възраждане“ настояваме за извършването на проверки за евентуално наличие на данни за извършени нарушения, свързани със сключени споразумения, решения и съгласувани практики, злоупотреба с монополно или господстващо положение, нелоялна конкуренция и забранени търговски практики или други нарушения на Закона за защита на конкуренцията, чрез които са били увредени интереси на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД или неговите служители и работници”, подчерта още Тодоров.

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев, проведена на 10 април.
По данни на Асоциацията в момента от 180 познати къмпинга в България едва 50 са законни, а почти 95% от къмпингите у нас са с една звезда, което създава погрешно впечатление сред западните туристи. По време на срещата беше обсъдена необходимостта от промяна в законовата рамка, тъй като в България къмпингите са ограничени до 3-звездна категоризация, докато в Европа стандартът включва и 4- и 5-звездни къмпинги.
„Необходими са сериозни реформи – от въпроса със свободното къмпингуване и регламентирането му в България, който е сложен и изисква балансиран подход, до преработка на категоризацията на къмпингите, така че те да отговарят на съвременните стандарти и очаквания на туристите. Този начин на почивка се утвърждава като предпочитан на международно ниво и България има потенциал да се превърне в конкурентна дестинация за къмпинг туризъм, но това изисква ясни правила и модерни стандарти“, заяви министър Боршош.
Освен това бе подчертана нуждата от намаляване на изискванията за строителство на къмпинги и създаване на наръчник за местните власти, за да се гарантира, че издаваните разрешителни отговарят на предназначението на терена.
Също така беше изразена необходимостта общините да унифицират правилата за къмпингуване, за да се улесни административният процес и да се осигури яснота за инвеститорите и туристите. За справяне с проблема с незаконните къмпинги се обсъди въвеждането на задължително вписване на нощувките и резервациите като част от законовите изисквания.
Въпреки че само около 30% от къмпингите са разположени на морския бряг, Вълев заяви, че останалите предлагат уникални възможности за туризъм във вътрешността на страната – край реки, язовири и в планински райони.
Министър Боршош изрази ангажимент към развитието на къмпинг туризма и подчерта значението му за икономиката, като заяви, че къмпингуването е един от най-динамично развиващите се сегменти в туризма. Министерството на туризма ще продължи активната работа със сектора, за да подпомогне развитието на устойчиви къмпинг дестинации и да гарантира висококачествени условия за туристите.
В тази връзка от 11 до 13 април ще се състои най-голямото изложение за къмпинг туризъм Camping&Caravaning Expo, което Министерството на туризма подкрепя за поредна година. Заместник-министър Павлин Петров ще се включи и ще открие официалната част на програмата в петък. Заедно с организаторите и представители на министерството ще покажем за първи за път на посетителите книжното издание на новия Къмпинг пътеводител на България за 2025 г. То съдържа всички обекти в страната с валидна туристическа категоризация „къмпинг“ и вписани в Националния туристически регистър към 01.01.2025 г.
Къмпинг пътеводителят на България за 2025 г. е безплатно издание, електронно и книжно, което се издава от Camping.BG с подкрепата на Министерство на туризма.

“От няколко дни българското правителство е започнало кампания за фалшиви новини, която е финансирана с 10 милиона лева от държавния бюджет. Става въпрос за рекламна кампания за ползите от въвеждането на еврото в България. Меко казваме фалшиви новини, защото всъщност става въпрос за откровени лъжи”, заяви на брифинг в петък в Народното събрание Костадин Костадинов.
Първата лъжа според него е свързана с тезата, че въвеждането на еврото е естествен преход, но Костадинов посочи, че става дума за точно обратното – насилствени действия по присъединяването на България в Еврозоната.
Той посочи като положителен пример за защита на националния интерес правителството на Чехия, което вчера е заявило, че няма да предприеме стъпки за въвеждането на еврото в Чехия, защото едва 20% от населението подкрепя тази идея. Другите лъжливи тези, залегнали в платената от българските данъкоплатци информационна кампания са, че няма да има ръст на инфлацията, а всъщност ще се случи точно обратното, както и, че ще има ръст на икономиката, което е напълно невярно.
Той каза още, че от страна на “Възраждане” са уведомени всички европейски институции за това, че предстои поредното погазване на референдума в България, но българското общество не трябва никога да забравя, че то има правото да бъде питано по този така важен въпрос.
“Влизането в Еврозоната на практика ще ликвидира българската държава”, коментира още Костадинов.

„Договорът с „Боташ“ беше сключен в изключително несигурен период. Нека да припомня за едни танкери с газ, които се разхождаха като фантоми в незнайни морета, но така и не стигнаха до нас. Затова договорът гарантира енергийната сигурност не само на България, а и на цяла Югоизточна Европа.“
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред медии във Варна във връзка с поредните обвинения на лидера на ГЕРБ по отношение на споразумението за достъп до терминалите за втечнен газ и газопреносната мрежа на Турция.
Тя посочи, че след сключването на договора няколко правителства, вкл. и на т.нар сглобка, са имали всички възможности да го предоговорят с турската страна.
„Няма нещо, което да не може да се предоговори. Резултатът зависи от професионализма на тези, които са отговорни да взимат решения“, подчерта Йотова.
Тя отказа да коментира последните думи на Борисов срещу президента Румен Радев. Посочи само, че г-н Борисов отдавна е известен с езика, който използва.
Вицепрезидентът поиска да се чуят реалистичните позиции по въпроса с „Боташ“ на отговорните министри, на хората, които трябва да вземат решения, защото от този договор може да се печели.
„Не са особено важни мненията на политическите лидери, защото всеки от тях отстоява партийни позиции и това е част от политическата игра“, заяви Йотова.
На въпрос дали е стабилно правителството предвид поискания втори вот на недоверие вицепрезидентът отговори:
„Вотовете на недоверие дори го правят по-стабилно. Показателно за това е, че първият вот беше отхвърлен с повече гласове от гласовете, които го избраха. Нямат основание и тези, които твърдят, че вотовете са част от кампанията срещу еврозоната.“
Във връзка с еврозоната и заявката на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ за вот на недоверие след излизането на конвергентния доклад, Йотова заяви, че докладът не може да бъде залог за стабилността на правителството.
„Конвергентният доклад се превърна в мантра, използва се за политически цели, а не се вниква в съдържанието на важния процес по присъединяване към еврозоната. Докладът не може да бъде залог за провеждане на предсрочни избори, както и за преконфигуриране на парламентарното мнозинство“, подчерта вицепрезидентът.
Тя посочи, че европейските институции се интересуват от изпълнението на критериите за членство, а не от вътрешнополитическите емоции. По думите й енергията и усилията трябва да са насочени към информираността на българските граждани, към това да бъдат привлечени за съюзници на институциите в този процес.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Съдът в Бургас решава до месец: Ще остане ли 2-годишната присъда за блудство с дете?