Най-важното от изминалата седмица – скандали в здравеопазването и твърдения за фалшифицирани подписи

0
110
Болница
Болница. Снимка: Pixabay

Ново президентско вето, извънредно парламентарно заседание, съмнения за фалшифицирани подписи, скандали покрай решение за строеж на МБАЛ „Мама и Аз“ в София и ръст на заплатите на държавните служители по Закона за държавния служител в МВР – това са само част от събитията, които белязаха изминалата седмица.

В понеделник президентът Румен Радев упражни правото си на вето срещу определени разпоредби от Закона за насърчаване на инвестициите, които според него застрашават конституционно гарантираното право на българските граждани на здравословна околна среда. От прессекретараита на държавния глава уточняват, че без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Според държавния глава законодателството трябва да позволява бързо и качествено изграждане на важните за България обекти, но едновременно с това да е съобразено със задължението на държавата да закриля своите граждани и природа. Тази принципна позиция на президента е последователно изразявана при упражняване правото му на вето. Това е третият път, след указите от 2017 и 2019 г., когато Радев възразява срещу мерки, подобни на приетите в този закон, уточняват от президентския прессекретариат.

На 30 април народните представители уважиха ветото, което получи гласовете на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/, ПП „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“. Против бяха от ГЕРБ и ДПС. Част от този закон предвижда активи на държавните горски предприятия да се продават без търгове.

Депутати
Депутати. Снимка: Народно събрание

На този фон в първия работен ден на случен принцип бяха изтеглени серийните номера на общо 10 машини за гласуване, които ще преминат през удостоверяване на съответствието преди предстоящите избори „две в едно“ на 9 юни. Това се случи по време на публична процедура в Министерството на електронното управление, на която присъстваха служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев, служебният министър на електронното управление Валентин Мундров, както и представители на Централната избирателна комисия и обществения съвет към нея. На публичното теглене бяха поканени и се включиха също представители на парламентарно представените партии в 49-ото Народно събрание.

На 29 април вътрешният министър Калин Стоянов повиши със своя заповед индивидуалните основни месечни заплати на държавните служители по Закона за държавния служител в МВР. За това съобщи той чрез Facebook публикация. В нея посочва, че основната месечна заплата се увеличава с конкретна сума, за съответното ниво на основна месечна заплата. С друга заповед той увеличава със 100 лева порциона за храна за държавните служители по Закона за МВР и за работещте по трудово правоотношение. Считано от 01.01.2024 г. от 200 лв. той става 300 лева.

Натрупаното от 1 януари увеличение на порциона за храна, както и на заплатите, ще бъде изплатено със заплатите за месец май 2024 г., пише в заключение вътрешният министър.

В понеделник стана ясно, че в Софийска районна прокуратура /СРП/ има образувано разследване по отношение на сдружение „Да запазим Корал“, разпитани са 10 свидетели и се очаква изготвянето на съдебно-графическа и техническа експертиза. След това наблюдаващ прокурор ще прецени как да продължи разследването и дали ще бъдат повдигнати обвинения за участие в документни и други престъпления.

От прокуратурата поясняват, че досъдебното производство е образувано на 11 август 2023 г. по сигнал от председателя на Управителния съвет /УС/ на Сдружение „Да запазим Корал“ Атанас Русев в Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/. То е за това, че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено от Лена Бориславова по електронен път до Агенция по вписванията, изискуемо по силата на Търговския закон за удостоверяване на обстоятелства – освобождаване на Кирил Петков от длъжността член на УС на Сдружение „Да запазим Корал“ и избирането на негово място на Мартин Драгулев. Като същото следва да е извършено на заседание на Общото събрание на Сдружението, за което се твърди, че е проведено на 6 май 2021 г.

Лена Бориславова
Лена Бориславова. Снимка: ПП „Продължаваме промяната“

В хода на разследването са били установени данни за извършване и на други документни престъпления – съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията, отбелязват от държавното обвинение. Същевременно в интервю за „БНР“ по отношение на информация, че ДАНС е сезиран за „документна измама, която сте направили вие и Лена Бориславова през май 2021 г.“, Петков отговоря, че това е „поредният ченгеджийски номер“.

Във вторник Лена Бориславова обяви във Facebook профила си, че е готова да се откаже от имунитета си, ако той е пречка за разследване.

В последния ден на месец април парламентът заседава извънредно. Депутатите забраниха рекламата на хазарта в медиите, както и решиха нулевата ставка на ДДС върху хляба и брашното да действат до края на годината, а не до 1 юли, както е заложено в бюджета. Те сложиха и таван на надценката на хляба от 15 на сто, който да остане в сила до 31 декември тази година.

Димитър Главчев
Димитър Главчев. Снимка: МС

В последния ден на месец април служебното правителство реши да даде старт на строежа на Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“. Това за пореден път разклати политическата сцена у нас, предизвиквайки остра реакция от страна на президента Румен Радев и „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Редица експерти, анализатори и от здравните среди настояха то да бъде отменено.

След критиките на 1 май служебният премиер Димитър Главчев отмени решението за строеж и постави въпроса за оставката на здравния си министър.

В петък министър-председателят обяви, че ще подаде сигнал в Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ и прокуратурата по случая с „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“, гр. София, за да бъде направена пълна проверка на фактите и обстоятелствата, свързани с даването на разрешение за изграждане на лечебното заведение.

Най-важното от изминалата седмица – промени в служебния кабинет, коклюш и протести

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments