Най-важното от изминалата седмица – трагедията с Биляна Петрова и освобождаването на Банкова

Във вторник бяха оповестени резултатите от проверката на Служба „Военна полиция“ на авиационния инцидент от 13 септември 2024 г.

0
38
Биляна Петрова
Биляна Петрова. Снимка: Angel Angelov, Фейсбук

Следродилната депресия и колко сериозен проблем е тя – върху това се фокусира общественото внимание през изминалата седмица, след като 31-годишна жена беше намерена мъртва броени часове, след като беше обявена за издирване от близките си. Всичко започна с публикация на елитния асистент-съдия Ангел Ангелов във Facebook:

„Издирва се изчезнало момиче в град София! Казва се Биляна Юлианова Петрова. Висока е около 170 см, облечена с черни дрехи, тъмносиньо яке с бежова пухкава яка и джапанки, като косата е вързана на опашка. Последно е забелязана в района на Централни хали. Ако имате информация или я забележите, моля свържете се с мен или на телефон 088677****/088277****. Моля споделяйте за да я открием възможно най-бързо. Майка на две деца е, едното от които е кърмаче.“

Впоследствие стана ясно, че младата жена е страдала от следродилна депресия. В деня на изчезването близките на Биляна са потърсили помощ на спешния номер 112. Нейна приятелка разказа, че се е обадила, за да я прегледа лекар, но вместо това са пристигнали полицейски служители. По думите й 7-8 полицаи са разговаряли с нея дълго време, по различен начин се опитвали да й въздействат, да преценят какво е състоянието й и след това самите те са се обадили за линейка.

„Трябваше аз да отида с нея в линейката, заедно с още наш приятел, но тя ме помоли да остана да гледам бебето, тъй като така ще бъде по-спокойна. Нашият приятел отиде с нея, с линейката, където са я закарали в Център по психично здраве“, добавя Виктория.

Мартин Венев и Биляна Петрова
Мартин и Биляна. Снимка: Личен архив

Мъжът, който е придружавал Биляна, е излязъл за минути от лекарския кабинет. Когато се е върнал лекарката му съобщила, че жената е избягала. Часове след това я намират мъртва. В лечебното заведение е стартирала проверка. От полицията заявиха, че по случая текат процесуално-следствени действия. Трагедията предизвика вълна от съпричастност в социалната мрежа и постави фокус върху това колко може да е опасна следродилната депресия и колко е важна превенцията.

В понеделник Софийският градски съд реши да пусне от ареста бившия директор на Агенция „Митници“ Петя Банкова срещу парична гаранция от 10 000 лева. Прокуратурата също се съгласи, че тя може да бъде пусната на свобода.

Банкова е обвинена за участие в организирана престъпна група /ОПГ/ за търговия с влияние, контрабанда, подкупи с още трима души. Тя има и повдигнато второ обвинение – то е за принуда. Според прокуратурата Банкова е командировала 18 души на различни позиции, някои от които са били повишавани. Впоследствие ги е принуждавала да приемат тези постове.

Петя Банкова
Петя Банкова. Снимка: „БТА“

В крайна сметка тя беше освободена от следствения арест в петък.

Във вторник екоминситърът Петър Димитров участва в конференцията „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“ в Бургаския свободен университет, организирана от Европейската комисия и ресорното министерство. Там той коментира пред журналисти:

„Проблемът с безводието е не само в малките населени места. То не е само тази година, а последните 4 години, които са изключително сухи години, съгласно данните на Националния институт по метеорология и хидрология на България. Имайте предвид, че данните показват изключителна тревожност, юли е най-топлият от всички месеци, откакто има измервания. Притокът същевременно е намалял в сравнение с миналата година, която също е суха със 71%, като най-тревожно изразен намален по този е Дунавският басейн. Няма лесно решение, няма и една причина. Причините са много и те са изключително тревожни, като основна е изменението на климата и намалението на грешния приток, оттам се намаляват и нивото на подпочвените води, които се използват за водоснабдяване и за питейно-битово водоснабдяване и ниската ефективност на водопреносните ни системи в България за водоснабдяване и канализация, както и за напояване. Изключително тревожно състоянието с тези водопреносни системи, загубите са огромни, включително и на места с изпълнени водни цикли. Хубавото и позитивното в случая е, че доста общини се виждат резултатите от тази дейност. Например Община Враца загубите са намалени значително, но има и обратният случай, където след воден цикъл загубите са 84%.“

Министър Петър Димитров за безводието
Министър Петър Димитров. Снимка: Искра.бг

Според него намаляването на загубите на вода трябва да бъде национална политика, в която водещи трябва да са местните власти.

„Аз се учудвам на местните власти, които имат дългогодишен проблем с безводието и осигуряването на вода за питейно-битови нужди на населените места, че не участват в програми и проекти за това нещо. Например Програмата за общинските проекти сега, тя е в двугодишен период 2024-2026 г., където приоритетно са осигурени пари от държавния бюджет на общините за общински проекти и има общини, които дългогодишно страдат от безводие и доставка на води за питейно-битови цели и почти няма проекти, свързани с ВиК инфраструктура. И другият проблем е такива, които от дълги години са страдали и дори са били на режим, години не са предприели никакви действия. Например Перник – там няма никакви действия, а загубите са към 84%, едни от най-сериозните в държавата. Тук трябва да имаме едно по-сериозно отношение по този въпрос от страна на местните власти и разбирането, че имаме огромен проблем с безводието.“

Във вторник на пресконференцията бяха оповестени резултатите от проверката на Служба „Военна полиция“ на авиационния инцидент от 13 септември 2024 г. Военният министър каза: „Това разследване е независимо от съдебното и досъдебно разследване на такива злополуки, като неговата цел е предотвратяването им в бъдеще. Установяване на степента на нечия вина или отговорност не е предмет на тази дейност. /…/ За мен като човек и министър е изключително тежко да приема този инцидент, защото човешкият живот е най-ценният капитал за Министерство на отбраната. Машините се купуват, самолети също, но добре обучени, професионални пилоти, не можем да върнем по никакъв начин. /…/ Предприех необходимите мерки, за да може в бъдеще такива инциденти да се сведат до минимум, за да може българските военни летци да изпълняват спокойно и професионално своите задължения и най-вече обучението им да бъде сигурно и обезпечено.“

Министър Атанас Запрянов
Министър Атанас Запрянов. Снимка: Министерство на отбраната

Докладът на комисията за разследване на авиационното произшествие на 13 септември 2024 г. с учебно-боен самолет L-39ZA „Albatros“, назначена със заповед на министъра на отбраната, беше представен от държавния инспектор Петко Василев от отдел „Разследване на авиационни произшествия и инциденти“ в Служба „Военна полиция“. Комисията работи в четири основни направления: проучване на летателната подготовка на екипажа и организацията на полетите; медицинско изследване; изследване на авиационната техника и проучване на обстоятелствата, при които е възникнало авиационното произшествие. В доклада е разгледана организацията на полетите в съответните военни формирования, създадена със заповед на командира на ВВС. Разгледани са мерките за безопасност и данните за медицинското състояние на екипажа, като е констатирано, че то позволява изпълнението на летателните задачи за деня.

Според данните за екипажа майор Петко Димитров за 2024 г. е имал изпълнен нальот от 50 часа и 30 минути, от които през септември 11 часа и 25 минути. Изпълнявал е общо 529 броя зони сложен пилотаж на средна и малка височина, от тях – 24 броя през 2024 г. Старши лейтенант Венцислав Дункин за 2024 г. е имал изпълнен нальот от 51 часа, от които през септември 3 часа и 40 минути. Изпълнявал е общо 124 броя зони сложен пилотаж на средна и малка височина, от тях през 2024 г. – 27 броя. И двамата нямат налагани наказания за летателната дейност. По хипотезата за евентуален отказ на авиационната техника разследващата комисия не е констатирала отклонения в параметрите на работа на авиационната техника и отхвърля тази версия като малко вероятна.

Като основна причина за катастрофата в доклада се посочва поемането на неоправдано висок риск при изпълнение на фигури от сложния пилотаж. Като съпътстващи причини са посочени: „Нарушаването на мерките за безопасност; Нарушаването на реда за изпълнение на полетната задача; Неправилна оценка на запаса от височина при вземане на решение за начина на извеждане на въздухоплавателното средство от фигура във вертикална равнина.“

Бяха посочени и задачите, които стоят за изпълнение пред работната група.

Николай Волев
Николай Волев. Снимка: Съюз на артистите в България / Union of Bulgarian Actors, Facebook

На 15 октомври ни напусна и големият български режисьор Николай Волев. Той е режисьор на едни от най-обичаните български филми като „Двойникът“ (1980 г.), „Господин за един ден“ (1983 г.), „Да обичаш на инат“ (1986 г.), „Маргарит и Маргарита“ (1989 г.), „Огледалото на дявола“ (2001 г.). Поклонението пред Николай Волев ще бъде в столичния храм „Света София“ на 22 октомври (вторник) от 13:00 часа.

В сряда и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изиска от изпълняващия функциите главен секретар на МВР Мирослав Рашков в срок до 22 октомври 2024 г. да му бъде предоставена справка, съдържаща обобщени и систематизирани всички налични в МВР данни за отправени заплахи за живота и здравето на съдията от Окръжен съд-Плевен Владислава Цариградска и нейни близки. Това съобщиха от прокуратурата. Разпореждането на Сарафов е по повод изявления на съдия Цариградска, дадени по време на изслушването ѝ във вторник пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.

На 17 октомври беше тествана системата BG-Alert. Според Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ тестът е бил успешен, а на въпрос защо част от гражданите не са получили известие и съобщение на телефоните си от пожарната обясниха, че най-вероятната причина да не се получи разпространеното тестово съобщение е неактивиран тестови канал на устройствата.

BG-Alert
BG ALERT. Снимка: Искра.бг

В четвъртък 17-годишно момиче влезе в криминалните хроники като „паркира“ автомобил във варненски подлез. Злополуката е станала минути след 07:30 ч. на бул. „Княз Борис“ в морския град. Тийнейджърката няма шофьорска книжка, а според информация на „24 часа“ тя е управлявала автомобил, купен за времето, когато изкара свидетелство за правоуправление. Предполага се, че се е движила с много висока скорост и е изгубила контрол над колата. В момента ученичката се намира във варненска болница, като няма опасност за живота й.

В петък от Синдиката на служителите в затворите /ССЗБ/ поискаха среща с министъра на финансите по параметрите на проектобюджета за следващата година. В позиция до медиите от ССЗБ казват, че използвайки социалния диалог, като основен елемент на европейския социален модел, се дава възможност на служителите да участват в процедурите, свързани с Проект на бюджет 2025 г., постигайки споразумения. Синдикатът изразява желание да бъде включен в експертните срещи със синдикатите и работодателските организации, със своята експертиза и становище, имащо пряко отношение в частта на второстепенните разпоредители с бюджетни средства към Министерството на правосъдието.

Най-важното от изминалата седмица – недоволство срещу кандидатурата на Сарафов за главен прокурор и осигурени пари за земеделците

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments