Най-важното от света през изминалата седмица – Унищожителните пожари в Лос Анджелис и случващото се във Великобритания

Във вторник почина крайнодесният политик Жан-Мари льо Пен

0
26
Пожар в Лос Анджелис
Пожар в Лос Анджелис. Снимка: Cal Fire San Mateo-Santa Cruz Unit Dan Bonfante

В понеделник ужасът от скандала със сексуална експлоатация на деца в  Ротерхам отново излезе на дневен ред във Великобритания, след като Илон Мъск привлече вниманието към случая чрез туит, осъждащ властите в страната за справянето им с проблема. Скандалът в Ротерхам включва системно малтретиране на най-малко 1400 деца в продължение на 16 години в Обединеното кралство. Мъск обвини премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър, че не е преследвал бандите, които са подстригвали и изнасилвали млади момичета.

Илон Мъск, американски технологичен милиардер и ключов съюзник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, разкритикува лейбъристкото правителство на британския премиер Кийр Стармър за един от най-ужасните епизоди в новата британска история: скандал с престъпни мигрантски банди, предимно от мъже с британско-пакистански произход, които блудстват и сексуално експлоатират млади жени.

Мъск публикува поредица от съобщения в сайта си за социални медии X, обвинявайки сър Кийр Стармър, че не е преследвал банди, които систематично са изнасилвали млади момичета и призова министърът на сигурността Джес Филипс да бъде вкаран в затвора. Атаката на технологичния магнат срещу начина, по който правителството се справя с бандите, е „погрешно преценена и със сигурност е неправилно информиран“, каза министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.

Извършителите на скандала в Ротерхам, предимно пакистанци, са малтретирали, трафикирали деца, предимно млади момичета. На жертвите са били нанасяни физически и емоционални щети. Гласовете им често са били игнорирани или заглушавани от властите.

Майкъл Бар
Майкъл Бар. Снимка: Wikimedia Commons

Майкъл Бар обяви оттеглянето си в понеделник. Това отваря възможности за президента Доналд Тръмп в банковата регулация. Бар служи като вицепредседател по надзор от 2022. Той ще напусне поста до 28 февруари. По-рано, ако неговият наследник бъде потвърден.

Той продължава като член на Борда на Федералния резерв. Така избягва юридически борби с новата администрация. Мандатът му трябваше да продължи до 2026. Някои републиканци искаха да го отстранят. 

Рискът от спорове би отвлякъл вниманието ни,“ заяви Бар. Той ще служи като губернатор.

Под негово ръководство, банките преминаха през кризи. Изправи се срещу републиканци и банкови ръководители. Федералният резерв спира всички нови регулации. Ще чакат новия вицепредседател.

Канадският премиер Джъстин Трюдо
Канадският премиер Джъстин Трюдо. Източник: Facebook

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо подаде оставка след почти десетилетие начело на Либералната партия и страната, съобщи BBC. Трюдо каза, че „тази страна заслужава истински избор“ на следващите избори, след като обяви оставката си като министър-председател. Решението той обясни, че го е взел след дълъг разговор със семейството си.

Напускането на Трюдо ще остави партията без постоянен ръководител в момент, когато социологическите проучвания показват, че либералите ще загубят сериозно от официалните опозиционни консерватори на изборите, които трябва да се проведат до края на октомври.

Трюдо пое поста на лидер на либералите през 2013 г., когато партията беше в дълбоки затруднения и за първи път беше сведена до трето място в Камарата на общините. Ако той наистина подаде оставка, това вероятно ще стимулира нови призиви за бързи избори, за да се създаде стабилно правителство, способно да се справи с администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп през следващите четири години.

Премиерът е обсъдил с министъра на финансите Доминик Лебланк дали той би бил готов да встъпи в длъжност като временен лидер и министър-председател, казва един от източниците на вестника, като добавя, че това би било неприложимо, ако Лебланк планира да се кандидатира за лидерския пост.

Земетресение
Снимка: Pixabay, Архив

Рано сутринта във вторник силно земетресение възникна в планинския регион на Тибет, убивайки поне 53 души. По данни от Американския геоложки институт, земетресението е било с магнитуд 7.1. Жертвите са от свещения град Шигатсе. В региона са усетени и няколко силни вторични труса. Властите са отменили всички екскурзии до Еверест, а районът е затворен за посетители.

В Тибет, който е част от Китай, се усещат чести земетресения поради разположението му на геоложка разломна линия. Въпреки контрола на Китай над медиите, се разпространяват снимки на разрушенията в социалните мрежи.

Китайското правителство и военновъздушните сили вече са изпратили помощ и дронове в засегнатата област. Президентът Си Дзинпин насърчи усилията за търсене и спасяване на пострадалите.

Жан-Мари Льо Пен
Жан-Мари Льо Пен

Във вторник почина крайнодесният политик Жан-Мари льо Пен, съобщиха световните медии. Той бе на 96-годишна възраст. Издъхнал е заобиколен от своето семейство и приятелите си. Жан-Мари льо Пен си е отишъл от този свят около 12:00 часа днес. 

Той е основател на крайнодясната партия във Франция Национален фронт през 1972 година. Няколко пъти е влизал и в битката за Елисейския дворец и президентския пост. 

Фейсбук, лого. Снимка: архив
Facebook. Снимка: Архив

В сряда Марк Зукърбърг обяви край на проверките за факти във Facebook, Instagram и Threads. Политическият свят видя това като отстъпление. Видяха го като жертва на ценности заради Доналд Тръмп и политиката на ГОП за „свобода на словото“.

Консерваторите приеха новината като победа. Либералите бяха ужасени, виждайки решението като подарък за Доналд Тръмп и екстремистите по света.

Прекратяването на проверките от Meta едва ли ще промени интернет. Няма да стане по-зле отколкото вече е. Обявлението на Зукърбърг се възприема като важно. Всъщност служи за маркетинг към структурите на властта. Промените в Meta подчертават как политиката винаги е оформяла публичните ценности на платформите.

Пожар в Лос Анджелис
Пожар в Лос Анджелис. Снимка: Los Angeles County Fire Department

Във вторник започнаха големите пожари в Лос Анджелис. До събота загиналите вече са поне 11 души, а евакуираните са над 200 хиляди. Хиляди са изгорелите домове. Властите се надяваха по-слабите ветрове да помогнат на пожарникарите да овладеят стихията. Сухият терен обаче само подхранва разпалването на огъня, който сега се мести към долината и предизвиква нова евакуации.

Над 5500 души наброяват организираните пожарникарски отряди, които се опитват да спрат разпространението на огъня. Петте фронта на пожара вече обхващат над 150 квадратни километра. Все още не се говори за причините за пожара. Преди 2 дни беше арестуван един човек, по подозрение, че е предизвикал умишлен палеж, от който е пламнал последния пожар.

Ледник, Гренландия.
Ледник. Снимка: Пиксабей

В четвъртък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия следи отблизо ситуацията. Това се случва след като избраният президент на САЩ Доналд Тръмп не изключи възможността за военни действия, за да завземе Гренландия от Дания.  Песков заяви, че Арктика е в “сферата на националните и стратегическите интереси” на Русия. Страната се стреми към мир и стабилност в региона.

Коментарите на Тръмп за Гренландия – автономна територия на Дания – предизвикаха предупреждения от европейски лидери. Шефът на външните работи на ЕС Кая Калас подчерта, че “трябва да уважаваме териториалната цялост и суверенитета на Гренландия”. Германският канцлер Олаф Шолц добави, че “границите не трябва да се променят чрез сила”.

Тръмп заяви, че САЩ се нуждаят както от Гренландия, така и от Панамския канал “за икономическа сигурност”. Той не изключи използването на икономическа или военна сила за тяхното овладяване. Тръмп определи границата с Канада като “изкуствено начертана линия”. Дания и Канада са близки съюзници на САЩ в рамките на НАТО.

Дмитрий Песков каза, че твърденията на Тръмп са въпрос между САЩ, Дания и други нации. Русия наблюдава “доста драматичната” ситуация. “Ние сме присъствали в Арктическата зона и ще продължим да присъстваме там,” заяви той.

Николас Мадуро
Николас Мадуро. Снимка: wikimedia commons

Президентът на Венецуела Николас Мадуро възнамерява да удължи все по-репресивното си управление до 2031 г., като положи клетва в петък, въпреки достоверните доказателства, че неговият опонент е спечелил убедително последните избори, и острото недоволство срещу плана му да остане твърдо на власт, информира “Associated Press”.

В четвъртък, когато стотици протестиращи срещу стремежа на Мадуро да остане начело на страната излязоха по улиците на столицата Каракас, приближени на опозиционната лидерка Мария Корина Мачадо заявиха, че тя е била задържана за кратко от силите за сигурност и принудена да записва видеоклипове. Популярната бивша депутатка, на която правителството забрани да се кандидатира за президентския пост, се присъедини към гневния граждански митинг с настояване кандидатът на опозицията Едмундо Гонсалес да положи  клетва като президент вместо Мадуро.

Мачадо се обърна разпалено към участниците в митинга и властите на страната, след което си тръгна с мотоциклет, придружена от конвой от охранители. По-късно екипът на Мачадо обяви в социалните мрежи, че силите за сигурност насилствено са прекъснали конвоя ѝ. След това представители на екипа ѝ потвърдиха пред “Associated Press”, че тя действително е била задържана. Лидери от Северна Америка, Южна Америка и Европа разкритикуваха остро правителството, обвинявайки го в потискане на опозицията. Наред с това, те призоваха за освобождаването на Мачадо. Преизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изрази подкрепата си за Мачадо и Гонсалес.

Поддръжниците на Мадуро отрекоха Мачадо да е била арестувана, като заявиха, че противниците на правителството разпространяват фалшиви новини, за да предизвикат международна кризаСмутът и въпросите преди встъпването в длъжност на Мадуро бяха допълнително разпалени от множеството обвинения в изборни измами и брутални репресии за заглушаване на инакомислието. Лоялните към управляващата партия изборни органи обявиха Мадуро за победител часове след затварянето на избирателните секции на 28 юли, но за разлика от предишните президентски избори този път те не предоставиха подробни данни за броя на гласовете. Междувременно опозицията събра преброителни протоколи от над 80% от електронните машини за гласуване, публикува ги в официално интернет и обясни, че те показват, че Гонсалес е спечелил два пъти повече гласове от Мадуро.

Глобалните критики относно липсата на прозрачност принудиха Мадуро да поиска от Върховния съд на страната, който също е пълен със съюзници на неговата „Обединена социалистическа партия на Венецуела“, да провери обстойно  резултатите от изборите. Съдът потвърди победата на Мадуро, без да предостави подробни доказателства, и насърчи избирателния съвет да публикува данните от преброяването на гласовете. До момента обаче нито съветът, нито управляващата партия са предоставили доказателства, че Мадуро е спечелил честно, въпреки че техните представители в избирателните центрове също имаха право да получат протоколите от всяка машина за гласуване.

Страхотен празник! На 12 януари имен ден празнуват красиви имена!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments