Най-важното от изминалата седмица – Великденски добавки към пенсиите и менингококова инфекция

В понеделник от МВР обявиха, че проверяват дали има извършено престъпление във връзка с тиража на играта "Втори тото шанс" - 5 от 35 от 23 март

0
234
Пари, пенсионер, пенсия
Пари. Снимка: Freepik.com

В понеделник от МВР обявиха, че проверяват дали има извършено престъпление във връзка с тиража на играта „Втори тото шанс“5 от 35 от 23 март. Същевременно спортният министър Иван Пешев разпореди незабавна проверка на работата на Държавно предприятие „Български спортен тотализатор“ /БСТ/ във връзка с играта „Втори тото шанс“ – 5 от 35, и компрометирания тираж от 23 март 2025 г., съобщиха от пресцентъра на Министерството на младежта и спорта снощи.

„Ситуацията, при която хиляди играчи бяха заблудени от неправилно изтеглено число, е силно разочароваща и поставя под съмнение работата на ръководството на БСТ. Грешката, при която последното изтеглено число от печелившата комбинация се оказа 41, е недопустима и поставя под въпрос доверието на гражданите в системата на спортните игри“, посочват от министерството.

Също така се предприеха мерки за цялостно разследване на работата на Български спортен тотализатор. Цялото ръководство и отговорните лица, допуснали тази ситуация, ще бъдат освободени от заеманите от тях позиции, обявиха от ведомството. Именно, за да се запази доверието на гражданите в Българския спортен тотализатор, тиражите се излъчват в реално време. ММС гарантира, че с адекватни действия подобни инциденти ще останат в миналото.

Работна среща
Работна среща. Снимка: Министерски съвет

Изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е ключова стъпка в посока гарантиране на енергийната сигурност на България. Проектът има стратегическо значение както за страната ни, така и за региона на Югоизточна Европа. Това заяви в понеделник министър-председателят Росен Желязков на среща с делегация от „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“, ръководена от главния изпълнителен директор Хану Ли. В разговора в Министерския съвет участваха също министърът на енергетиката Жечо Станков и изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов.

Проектът за нови ядрени мощности на площадка на АЕЦ „Козлодуй“ беше във фокуса на днешната среща в Министерския съвет, след като в края на миналата 2024 година стартира изпълнението на договора за инженеринг между „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ и консорциума, състоящ се от българските клонове на „Уестингхаус Енерджи Системс“ и „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“. Изпълнението на договора ще подпомогне регулаторните стъпки по реализиране на проекта, както и изчисляването на бъдещите инвестиционни и оперативни разходи.

В хода на днешния разговор премиерът Росен Желязков увери, че българската страна ще направи всичко необходимо за ускоряване на процеса по реализация, без това да бъде за сметка на качественото изпълнение. Държим изключително много на сигурността по време на строителството, както и на безопасната експлоатация на блоковете в бъдеще, посочи Желязков. Министър-председателят беше категоричен, че проектът трябва да е съобразен с всички национални и европейски правила и стандарти.

Заседание на НСТС
Заседание на НСТС. Снимка: Христо Касабов, БТА

Във вторник Националният съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ дискутира законопроект за изменения в Закона за Министерството на вътрешните работи /МВР/, който бе внесен от Божидар Божанов и група депутати от „Продължаваме промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ на 31.01.2025 г. Социалните партньори смятат, че предложенията са повод да се повдигне дебат за нуждата от реформи в сектора. В дневния ред беше включен и законопроект за промени и допълнение на Закона за държавния служител.

В началото на заседанието вицепремиерът и председателстващ НСТС Томислав Дончев припомни, че и двата проекта са били дискутирани по време на Комисията по трудово законодателство, но не е било повдигнато единодушно становище от членовете ѝ.

Божанов обясни, че целта на законопроекта за изменения в ЗМВР е да се постигне  ефективност на разходите в системата на вътрешното министерство, защото според него в сравнение с други държави в Европа, разходите били значителни.

„Още при обвързването със средната работна заплата на заплащането в МВР ние изразихме нашите резерви./…/ Разглеждаме и въпроса с пенсионерите на МВР, които по данни на Националния осигурителен институт са близо 6000, което е сериозен процент от състава на МВР. Този проблем трябва да започне да бъде решаван поетапно“, посочи още той, добавяйки, че законопроектът предвижда анализ на длъжностите и на категориите труд.

Заместник-вътрешният министър Любомир Йосифов определи като  „неприемливи“ направените предложения. Той припомни, че структурите на министерството вършат  дейности и съдействат на други институции и организации. Той изтъкна, че изискванията към работещите в министерството са сериозни, а работният процес е свързан с голямо натоварване, разнообразни задачи и високо ниво на стрес. По думите му високите обществени очаквания също са фактор за допълнително повишаване на изискванията към служителите.

Според Румен Радев от Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ законопроектът, който подкрепят, е повод да се провокира разговор за реформи. Той е на мнение, че въпросният законопроект е добър повод, който да подтикне процеса към дискусия за нужни реформи и мерки какво може да се приоритизира. И изтъкна, че България е страна-членка на Европейския съюз /ЕС/ с най-голям брой служители на вътрешното министерство на глава от населението.

Същевременно усещането за сигурност, за превенция по отношение на престъпления, отсъства, добавя той. Повече от 95% от бюджета на МВР се насочва за заплати, осигуровки, социални разходи, едва 5% е за всичко останало, няма как това да е приемливо, подчерта той. Само 40% от служителите реално изпълняват пряко полицейските функции, докато 60% от целия състав на МВР са осигурени за първа категория труд, посочи Радев, добавяйки, че трябва да се прегледат функциите на служителите, които не изпълняват полицейски функции на терен.

От Българската стопанска камара /БСК/ и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България обявиха, че се въздържат от подкрепа за законопроекта.

Ася Ганева от Конфедерацията на независимите синдикати в България заяви, че синдикатът не подкрепя законопроекта. Илия Кузманов от Синдикалната федерация на служителите в МВР /СФСМВР/ също изрази отрицателно становище:  „Законопроектът почива на някакъв анализ, който не ни е известен. Нито един от хората, подписали се под законопроекта, си нямат ни най-малка представа от работата на МВР. /…/ Тиражират се две неверни неща. Първото е, че сме с най-много полицаи на глава от населението. Второто категорично невярно е съотношението между служителите на терен и другите служители.“

„Смесва се по някакъв много неправомерен начин правото на пенсия и правото на труд. Само в МВР ли работят пенсионери?“, попита още Кузманов и подчерта, че сектор „Сигурност“ е консервативен и в него не бива да се провежда „реформа на парче“.

Радостин Василев
Радостин Василев. Снимка: БТА

В сряда парламентът възстанови парламентарната група на МЕЧ. Това стана с гласуваното със 170 гласа „за“, 1 „против“ и 2-ма „въздържал се“ решение, предложено от парламентарната група на „Има такъв народ“.

Председателят на парламента Наталия Киселова обяви почивка, докато бъде обновено таблото в пленарната зала, за да бъде добавена парламентарната група на МЕЧ. Тя информира за провело се заседание на групата, на което за председател на парламентарната група е бил избран Кирил Веселински, заместник-председатели на групата са Николай Радулов и Венцислав Петков.

По-рано в същия ден двамата обявени от Централната избирателна комисия /ЦИК/ за избрани нови народни представители от МЕЧ положиха клетва пред Народното събрание. Това са Иван Иванов от 11-ти Изборен район-Ловеч и Пламен Петков от 12 Изборен район – Монтана.

Психиатри излизат на протест
Психиатри излизат на протест. Снимка: Искра.бг

В сряда психиатри от цялата страна се включиха в национален протест пред сградата на Министерството на здравеопазването. Причината е предложеното увеличение на заплатите, което те определят като крайно унизително.

Медиците, работещи в държавните психиатрични заведения, са възмутени от решението на Министерството на здравеопазването да одобри едва 5-процентно увеличение на трудовите им възнаграждения. Те настояваха за поне 50 процента ръст, предвид условията, в които работят, и отговорността, която поемат ежедневно.

Според организаторите на протеста, министерството не е оказало никаква подкрепа при формирането на държавния бюджет за сектора. Това допълнително е задълбочило кризата в психиатричната помощ, която от години страда от липса на кадри, ресурси и адекватно финансиране.

„Не искаме лукс, а справедливост. Настояваме за достойни заплати, които да отразяват труда, който полагаме. Днес е време гласът ни да бъде чут“, категорични са участниците в протеста.

Психиатрите предупреждават, че ако не бъдат предприети реални действия за подобряване на условията на труд и заплащане, системата е застрашена от пълен колапс.

Костадин Костадинов
Костадин Костадинов. Снимка: ПП „Възраждане“

На 26 март с 54 гласа парламентарните групи на „Възраждане“, „Морал, единство и чест“ /МЕЧ/ и „Величие“ внесоха в деловодството на Народното събрание вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в областта на външната политика. Това съобщиха за БТА от пресцентъра на „Възраждане“.

Искането за вот на недоверие е по инициатива на „Възраждане“. Вотът, чисто математически, няма как да мине, каза по-рано пред журналисти лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Това, че няма как да мине, не означава, че ние не трябва да внасяме нашите мотиви и да не представяме нашите аргументи, обясни той. И добави, че вотът на недоверие е най-силният инструмент от страна на опозицията и това ще е само първият вот на недоверие.

Бебета
Бебета. Снимка: УМБАЛ-Бургас, Архив

В четвъртък от Министерството на здравеопазването уведомиха, че инвазивната менингококова болест е заболяване, което се характеризира с есенно-зимна сезонност и отделни случаи се регистрират всяка година в страната. Заболяването подлежи на задължително съобщаване и отчет.

От началото на настоящата година в страната са регистрирани 8 души с инвазивна менингококова болест, в различни възрастови групи, като водещата причина е менингит или сепсис. През предходни години броят на случаите е средно 3-4 годишно, а през 2019 г. заболелите са били 11.

Всички настоящи случаи са проучени, като се касае за лица от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях. Четири от заболелите са деца в ученическа възраст, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист.

На 25 март 2025 г. Министерството на здравеопазването е уведомено от директора на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков за случай на 11-месечно бебе със съмнение за фулминантно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност. Случаят е завършил летално въпреки предприетите спешни реанимационни действия в пълен обем. Освен това се уведомява за установен случай на менингококова инфекция при дете на 13 г. в тежко общо състояние.

От страна на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ се извършва проверка в лечебното заведение. За случаите са информирани и РЗИ-София и РЗИ-София област, които своевременно са провели епидемиологични проучвания.

От основно значение при заболяването е провеждането на навременна диагностика. В тази връзка на 26 март 2025 г. бе проведена оперативна среща от Министерството на здравеопазването с регионалните здравни инспекции и Националния център по заразни и паразитни болести за обсъждане на възможности за потвърждаване и типизиране на изпратени материали при съмнение за заболяването, както и за разширяване на възможностите за диагностика чрез PCR в страната.

Менингококовата болест се причинява от менингококи от различни групи. Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, която е разрешена за употреба по централизирана процедура на Европейската агенция по лекарствата, но не е включена в Регистъра на пределните цени на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Поради това ваксината към момента не е налична в страната. Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане, тъй като същата не е включена в Имунизационния календар на Република България.

Пенсионер, пенсии, пенсия
Пенсионер. Снимка: Искра.бг

В петък стана ясно, че 687 хиляди пенсионери ще получат великденска добавка от 50 лева към пенсиите тази година. Това обяви финансовият министър Темужка Петкова по време на посещението си на ГКПП „Капитан Андреево“, където се запозна с организацията на планираната реконструкция на граничния пункт.

Решението е резултат от анализ на бюджета за 2025 година и възможностите за допълнителна подкрепа във връзка с предстоящите празници. Според министър Петкова са проведени разговори с председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, премиера Желязков и коалиционните партньори, след които е взето окончателно решение за предоставяне на еднократната финансова помощ.

Добавките ще бъдат насочени към пенсионерите, които получават най-ниските пенсии – до линията на бедност, определена на 638 лв. Размерът на допълнителната сума ще бъде 50 лева на човек.

„Общата стойност на необходимите средства е 34 милиона и 400 хиляди лева. Още другата сряда Министерският съвет ще внесе официално предложението и то ще бъде гласувано“, допълни Петкова.

Мярката е насочена към подкрепа на уязвимите възрастни хора в навечерието на Великденските празници, като част от социалната политика на правителството за 2025 година.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Синдикати алармират: Недофинансирани сектори и ниски заплати заплашват с протестна вълна

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments