Най-важното от изминалата седмица – все още няма избран председател на НС и твърдения за чума по ДПЖ във Велинград

Родителите не полагат достатъчно грижи за оралната хигиена на децата си, коментираха от БЗС

0
71
Народното събрание /НС/
Народно събрание. Снимка: „Грийнпийс“–България

Повече от месец след последните предсрочни избори депутатите в 51-ото Народно събрание /НС/ все още не са избрали председател. Дебатите бяха възобновени в сряда /27 ноември/ като при първия тур на гласуването нито един от четиримата кандидати не събра необходимата подкрепа. Това бяха – Рая Назарян, Силви Кирилов, Петър Петров и Наталия Киселова. Заради поредната патова ситуация председателстващият пленарното заседание Силви Кирилов обяви 60 минути почивка, след която ще бъде направен нов опит за избиране на председател на 51-ия парламент. 

Гласуването бе предшествано от тежки обвинения и размяна на обидни реплики най-вече между Явор Божанков и Тошко Йорданов. Чуха се нападки за фашизъм и спорове каква идеология е това. В същия ден на балотаж отидоха Рая Назарян и Силви Кирилов, но „Демократична България“ обяви, че няма да участва в гласуването, лишавайки процеса от необходимата подкрепа. От парламентарната трибуна представителите на всяка партия защитиха своите кандидати, но продължаващото противопоставяне не позволи постигането на консенсус.

В четвъртък ситуацията се повтори, но се стигна и до изключване на членове от ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Причината – най-възрастният народен представител Силви Кирилов от ПП „Има такъв народ“ получи подкрепата на 118 депутати. За първи път той беше подкрепен от цялата парламентарна група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ с изключение на Явор Божанков и Даниел Лорер. В резултат на това от  „Продължаваме промяната“ им поискаха оставките.

Депутати в 51-ото Народно събрание
51-ото Народно събрание. Снимка: Архив

И при осмия опит за избиране на председател в петък такъв не беше посочен от депутатите. До тази нова патова ситуация се стигна дори и след като от ГЕРБ-СДС не издигнаха кандидатурата на Рая Назарян. Така на първия тур един срещу друг се изправиха Силви Кирилов – номинация на „Има такъв народ“ /ИТН/, Наталия Киселова – на „БСП – Обединена левица“ и Петър Петров – на ПП „Възраждане“. 

До балотаж отидоха Наталия Киселова и Силви Кирилов. Въпреки обявените две почивки за допълнителни консултации и в този ден парламентарните сили не успяха да излъчат пръв сред равни, за да може парламентът да започне своята работа. 

Димитър Главчев
Димитър Главчев. Снимка: МС

Първият работен ден от седмицата започна с информацията, че премиерът Димитър Главчев е провел разговор с министъра на младежта и спорта Георги Глушков. Тема на дискусията бяха неизплатените премии на щангистите и треньорите за медалите от олимпиадата в Париж.

Припомняме, че от Федерацията по вдигане на тежести са подали документи в съда за обявяване на несъстоятелност заради големи дългове. Родните щангисти, които извоюваха 2 медала на Олимпийските игри в Париж – златен и бронзов, са без финансиране от началото на тази година, макар че ръководството на централата беше сменено и президентският пост беше зает от Антон Коджабашев.

Полиция, задържане, арест
Полицейски служители. Снимка: МВР, Архив

В същия ден беше обявено, че бонус в размер на 600 лева ще получат като допълнение към заплатите си служителите на МВР по случай предстоящите коледни празници. Средствата ще бъдат изплатени с декемврийските заплати. Това става ясно от заповед на ведомството, в която е уточнено, че допълнителните средства ще бъдат отпуснати заради „постигнати резултати и съществен принос в изпълнението на целите и приоритетите в дейността на МВР през годината“.

Припомняме, че предишната година служителите получиха 1000 лева бонус към заплатите си. В момента полицаите са в протестна готовност заради очакваното отлагане на обещаното увеличение на заплатите на служителите от януари.

Летище София
Летище София. Снимка: Архив

Вторник започна с позитивната новина, че Министерството на транспорта и съобщенията /МТС/ подкрепя реализирането на  предложения от Българската академия на науките /БАН/ проект за именуване на летище София на името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски. Това стана ясно по време на провелата се среща на председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и министъра на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова днес в Академията. Министър Стоянова връчи на акад. Ревалски положителното становище на Министерството на транспорта и съобщенията и го информира за необходимите конкретни действия за именуването на летище София. Столична община също дава положително становище, каза акад. Ревалски.

За да бъде издаден указ на президента за именуването на летището – обект от национално значение, е необходимо положително становище от Министерството на транспорта и съобщенията. Предстои председателят на БАН да запознае президента с получените документи.

Брифинг на БАБХ
Брифинг. Снимка: БАБХ

В същия ден беше разпространена информацията, че е констатирано огнище на чума по дребните преживни животни /ДПЖ/ във Велинград. От Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ обявиха, че нямат съмнение за наличието на заболяването. Това беше казано от д-р Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в Агенцията, по време на брифинг във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в град Велинград, община Пазарджик.

Огнището е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за заболяването чума по дребните преживни животни, са категорични, тъй като са изпитвани в Националната референтна лаборатория на България по методи и стандарти, одобрени от Европейската референтна лаборатория и Световната организация за здраве на животните, стана ясно още по време на брифинга.

Същевременно животновъди и заинтересовани лица се свързаха с Искра.бг с искане да бъдат отправени конкретни въпроси към БАБХ. Те коментираха пред наш журналист: „Виждаме официалните медицински данни за болестта като протичане – от 3 до 7 дена инкубационен период. Това е периодът, при който животното е заразно, но не дава симптоми. След това има силно изразена симптоматика – висока температура, секрети, обриви и т.н. БАБХ твърдят, че тези животни са лекувани тайно 14-20 дни. Това означава при инкубационен период от 3 до 7 дни инкубационен период, тези животни са изкарали тайно чума. С всичката симптоматика, с висока смъртност. Смъртността може да достигне 100%, по официални данни. А ние виждаме едно живо стадо – стадото го има и е налично.“

Овце
Овце. Снимка: Държавен фонд „Земеделие“

В тази връзка изпратихме като запитване по ЗДОИ въпросите на потърпевшите до БАБХ, които гласят следното:

  1. От 3 до 7 дена е инкубационният период на болестта. След това започват силно изразени симптоми и заболяването се характеризира с висока смъртност. Защо в такъв случай има живо стадо, което кара или е изкарало чума?
  2. Какъв е процентът на смъртност при тази болест?
  3. Защо животните от стадото във Велинград нямат симптоми?
  4. Има ли умрели животни, а ако няма – защо?
  5. В кои лаборатории са направени изследванията и дали същата лаборатория ще обработи вторите изследвания?
  6. Разполагате ли с официални данни колко животни са умрели в резултат на чума по ДПЖ в Гърция през изминалата година, както и колко са били евтаназирани?
Д-р Борислав Миланов за оралната грижа на децата
Д-р Борислав Миланов. Снимка: Искра.бг

Родителите не полагат достатъчно грижи за оралната хигиена на децата си. Това коментира в сряда секретарят на Българския зъболекарски съюз /БЗС/ д-р Борислав Миланов пред журналисти в Бургас по повод резултатите по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години в Република България. Според него има създадени достатъчни условия децата да се лекуват по Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Нещо повече пакетът за деца е двойно по-голям от този за възрастни. Има възможности, но не се използват. Не повече от 22% от пациентите, които минават годишно по НЗОК са деца и ползват този пакет, изтъква той.

През 2010 г., когато стартира Програмата, е направено проучване, според което 96% от децата имат кариес в своите усти, както и, че е изключително висок процентът на нелекувания кариес и усложненията, които водят до загубата на постоянни зъби.

„В момента данните са различни, към по-добро са, но не може да се твърди и че има рязък скок, към който се стремим – този процент от 90 да падне на минимум 40-50%. Данните за 96% са от 2010 г., когато е направено скринингово проучване, обхванало 20 076 деца и на базата на три възрастови категории беше установено това нещо от преподаватели в трите факултета по Дентална медицина. /…/ Първите деца, които бяха обхванати от програмата преди 14 години по тази програма бяха на 7 години. Сега са на 21 години и могат да се установят реални резултати и от добрата устна хигиена, и от доброто хранене, и от силанизирането на първите постоянни зъби, защото това нещо също е заложено като една много важна част от профилактиката, тя предпазва и създава условия да не се рушат зъбите в един период, в който те съзряват“, посочи той.

Национална агенция за приходите
Национална агенция за приходите. Снимка: Искра.бг, Архив

На 27 декември от пресцентъра на Националната агенция за приходите съобщиха, че министърът на финансите е утвърдил новите образци на декларации за ползване на данъчни облекчения за деца и деца с увреждания за 2024 година.  Декларацията за ползване на данъчните облекчения за деца по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ и декларация за ползване на данъчните облекчения за деца с увреждания по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ са публикувани в рубриката Формуляри в сайта на НАП.

В рубриката Формуляри са публикувани и: Служебна бележка за необлагаеми доходи от трудови правоотношения, изплатени през 2024 г. и Служебна бележка за облагаеми доходи от трудови правоотношения по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ за 2024 г.

Пчелари
Пчелари. Снимка: Pixabay

В четвъртък бяха обявени важни срокове за пчеларите – от 9 декември се отваря прием по интервенциите в сектор „Пчеларство“ за 2025 г. със заповед на изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ /ДФЗ/. Приемът ще продължи до 23 декември. Финансовият ресурс за 2025 г. по интервенциите е в размер на 10 077 843.42 лева, съгласно заповед на министъра на земеделието и храните.

В петък беше съобщено, че от 2 до 16 декември Държавен фонд „Земеделие“ ще проведе прием по двете интервенции – „Информиране в държавите членки“ и „Популяризиране в трети държави“, съгласно чл.5, ал.5 от Наредба № 14 от 11.09.2023 г., за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г.

Полицейски служител, полицай, МВР, полицаи Архив
Полиция. Снимка: МВР

В последния работен ден от Фондация „Общество и сигурност“ разпространиха анализ на наличните данни за полицейския състав в България, който разкрива значителни диспропорции между планирания щат и реалния брой заети полицаи в различни области и дирекции. Тези несъответствия поставят под въпрос ефективността на полицейската система, особено в контекста на осигуряването на сигурност в различни региони.

Изводите от изследването са, че наличието на диспропорции между планираните  и реалните щатове на полицаите подчертава нуждата от незабавни мерки за  реформа в кадровата политика на МВР. Ефективното разпределение на полицейските сили и подобряването на условията на труд ще допринесат за по-добра сигурност и повишаване на общественото доверие. Реформите следва да бъдат основани на анализ на реалните нужди и с дългосрочен фокус върху устойчивостта на системата.

Заради голяма авария: Хиляди домакинства са без топла вода и парно в София

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments