Най-важното от света от изминалата седмица – Пожарите в Лос Анджелис и силно земетресение в Япония

В понеделник стана ясно, че гласоподавателите в Хърватия са преизбрали Зоран Миланович за втори мандат

0
99
Пожари в Лос Анджелис
Пожари в Лос Анджелис. Снимка: Facebook

В понеделник стана ясно, че гласоподавателите в Хърватия са преизбрали Зоран Миланович за втори мандат, след като той спечели почти 3/4 от подадените гласове на президентските избори в страната. Това беше плачевен резултат за неговия опонент Драган Приморац, който имаше подкрепата на управляващата дясноцентристка партия Хърватски демократичен съюз /ХДС/, предава „BBC“.

Приморац събра 25% от гласовете – най-лошият резултат за най-мощната политическа сила в Хърватия. Резултатът беше посрещнат с мълчалива реакция от страна на премиера Андрей Пленкович. Той отказа да поздрави победителя и настоя, че „Миланович не предлага нищо“. От своя страна Миланович коментира, че ще „подаде ръка“ на премиера.

Президентите в Хърватия изпълняват до голяма степен церемониална роля – конституцията настоява те да не са партийно-политически фигури, а да действат като държавен глава за всички граждани. Миланович е бил чест критик на управляващата партия по въпроси като корупцията, инфлацията и здравеопазването.

Пожар в Лос Анджелис
Пожар в Лос Анджелис. Снимка: Cal Fire San Mateo-Santa Cruz Unit Dan Bonfante

В понеделник холивудският актьор и режисьор Мел Гибсън отправи сериозни обвинения към американските власти, твърдейки, че те умишлено са допринесли за унищожаването на Лос Анджелис. Според Fox News Гибсън е заявил, че пожарните резервоари в региона са били източени, което е влошило ситуацията по време на горските пожари.

„Не можете да не се запитате: Имаше ли умисъл тук“, заяви Гибсън, изразявайки недоумение как местните власти са позволили такъв сериозен пропуск в противопожарната подготовка. Гибсън добави, че Калифорния е изправена пред „умопомрачителни проблеми“, които подчертават липсата на адекватно управление.

По-рано Илон Мъск също отправи критики, заявявайки, че неуспехът да се създадат противопожарни прегради, да се почистят храстите и да се осигури адекватно водоснабдяване, е резултат от „лошо управление на ниво щат, окръг и град“.

Стихията в Калифорния, която бушува от 7 януари, вече е обхванала площ от 15 хиляди хектара. Жертвите са 24 души, а около 180 хиляди жители са били евакуирани.

Сеизмограма, земетресение
Сеизмограф. Снимка: Wikimedia commons

На 13 януари японската метеорологична агенция издаде предупреждение за цунами след земетресение с магнитуд 6,9 по Рихтер край бреговете на югозападна Япония, предава „CNN“. Земетресението е станало малко след 21:19 ч. местно време (07:19 ч. ET), съобщи агенцията, задействайки предупреждение за провинция Миязаки, на остров Кюшу, както и за южната префектура Кочи в Япония.

Властите призоваха местните жители да не влизат в морето и да не се  приближават до брега, докато предупреждението не бъде отменено. Впоследствие опасността отмина.

Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Facebook

Специалният съветник на САЩ Джак Смит е стигнал до заключението, че Доналд Тръмп е участвал в „безпрецедентно престъпно усилие“, за да запази властта си след загубата на изборите през 2020 г., но според доклад, публикуван във вторник, е бил възпрепятстван да заведе дело пред съда заради победата на новоизбрания президент на изборите през ноември, предава „Агенция Ройтерс“. В доклада подробно се описва решението на Смит да повдигне обвинение срещу Тръмп по четири точки, обвинявайки го в заговор за възпрепятстване на събирането и удостоверяването на гласовете след поражението му през 2020 г. от президента демократ Джо Байдън.

В него се заключава, че доказателствата биха били достатъчни, за да бъде осъден Тръмп по време на съдебен процес, но предстоящото му завръщане на президентския пост, насрочено за 20 януари, прави това невъзможно. Смит, който се сблъска с непрестанни критики от страна на Тръмп, също така защити своето разследване и прокурорите, работили по него.

След публикуването на доклада Тръмп, в публикация на своя сайт „Истината в социалната мрежа“, нарече Смит „куц прокурор, който не е успял да се справи с делото си преди изборите“Адвокатите на Тръмп, в писмо до главния прокурор Мерик Гарланд, публикувано от Министерството на правосъдието, нарекоха доклада  „политически мотивирана атака“ и заявиха, че публикуването му преди завръщането на Тръмп в Белия дом ще навреди на президентския преход.

Голяма част от доказателствата, цитирани в доклада, са били публикувани и преди. Но той включва някои нови подробности, като например, че прокурорите са обмисляли да обвинят Тръмп в подстрекаване на нападението срещу Капитолия на 6 януари 2021 г. по силата на американски закон, известен като Закон за въстанието. В крайна сметка прокурорите стигнаха до заключението, че подобно обвинение крие правни рискове и няма достатъчно доказателства, че Тръмп е възнамерявал за „пълния обхват“ на насилието по време на бунта – неуспешен опит на тълпа негови поддръжници да попречат на Конгреса да удостовери изборите през 2020 г. Можете да прочетете още по темата – ТУК.

Южнокорейският президент Йун Сук Йеол
Южнокорейският президент Йун Сук Йеол. Снимка: Wikimedia Commons

Йун Сук Йеол, на 64 години, стана първият действащ президент на Южна Корея, който е арестуван. След преодоляване на барикади и прорязване на бодлива тел, следователите го взеха под стража. Той се разследва за въстание заради неуспешна заповед за военно положение на 3 декември. Това хвърли страната в хаос. Парламентът го отстрани от длъжност. Той ще остане на поста си, докато Конституционният съд се произнесе. Арестът му в сряда сложи край на седмици на противопоставяне.

На 3 януари следователи се опитаха да го арестуват, но без успех след шестчасова престрелка. Преди зори на сряда, следователите пристигнаха със стълби и клещи. Те преминаха през автобусите пред входа и прерязаха бодливата тел. Други офицери преминаха стени и изкачиха близки пътеки до резиденцията. След няколко часа властите обявиха за ареста му. В 3- минутен видеоклип преди ареста, Йун заяви, че ще сътрудничи на следователите. Той повтори, че заповедта за арест не е законна. Той каза, че е видял как властите „нахлуват“ в дома му.

Следобед следователите казаха, че Йун е мълчал по време на разпитите. Адвокатите му нарекоха ареста „незаконен“. Върховният съд и министерството на правосъдието обаче твърдят, че арестът е законен.

Президент на Мозамбик Даниел Чапо
Президент на Мозамбик Даниел Чапо. Снимка: Wikimedia Commons

Новият президент на Мозамбик Даниел Чапо встъпи в длъжност на церемония в столицата Мапуто, която беше помрачена от бойкот на опозицията след спорни избори. Повечето бизнеси в града бяха затворени и улиците бяха предимно пусти, след като победеният кандидат за президент Венансио Мондлане призова за национална стачка в знак на протест.

В своята първа реч Чапо, на 47 години, се ангажира да „посвети всичките си сили“ за насърчаване на единството и човешките права в страна, озлочестена от насилие след изборите. Местна гражданска група заявява, че над 300 души са убити в сблъсъци със силите за сигурност след изборите през октомври. Чапо спечели с 65% от гласовете, удължавайки 49-годишното управление на партията Фрелимо.

Мондлане – който се кандидатира като независим – завърши втори с 24% от гласовете. Той отхвърли резултата, като заяви, че е манипулиран и призова за стачка в деня на инаугурацията „срещу крадците на народа„. Освен че трябва да спечели враждебната публика, Чапо също трябва да осигури икономическото възстановяване и прекратяване на корупцията, които обеща по време на предизборната кампания.

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски. Снимка: НС

В четвъртък украинският президент Володимир Зеленски предупреди Европа, че без Украйна Съюзът няма „никакъв шанс“ срещу Русия, предава „Politico“. В интервю за полската медия „Онет“ държавният глава заяви, че победата на Украйна е жизненоважна за спирането на Кремъл, преди да е успял да нахлуе в останалата част на Европа. Ето какво отчете той:

„Европа без украинската армия няма да се справи с руската армия, защото тя е по-голяма като численост. Русия има повече оръжия, повече хора и е [по-жестока] от европейците.“

„Без украинската армия Европа, за съжаление, няма никакъв шанс срещу Русия днес. Путин знае това и говори за него в своя кръг“, добави Зеленски. Той подчерта:

„Затова, ако Украйна не се защити, той бързо ще продължи напред. Това е факт. Аз съм абсолютно убеден в това.“

През февруари 2022 г. Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна. Според официалните украински данни, разкрити миналия месец, най-малко 43 000 украински войници са били убити и 370 000 ранени, отблъсквайки настъплението  на Москва, в сравнение с 600 000 убити и ранени, отчетени за Русия

Киев разполага с близо един милион военнослужещи, заяви Зеленски този месец, което е далеч най-голямата армия в Европа без Русия. Зеленски заяви, че съюзниците на Украйна на Запад не са се примирили с мащаба на експанзионистичните амбиции на руския президент Владимир Путин – нещо, което скандинавските страниПрибалтикаПолша и Румъния отдавна са приели.

„Те [Западът] не искат да признаят една истина за руснаците: Те ще продължат напред. Точка“, каза той и добави:

„Това единствено твърдение съдържа отговора на всички въпроси, защото ако знаете със сигурност, че руснаците ще продължат … Защо да не укрепите Украйна колкото е възможно повече, да увеличите производството у дома, за въоръжените си сили?“

Коментарите на Зеленски идват в момент, когато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се подготвя да влезе в Белия дом на 20 януари.

Сър Киър Стармър Великобритания
Сър Киър Стармър. Снимка:Wikimedia Commons

Европейските съюзници трябва да се намесят в помощ на Украйна в борбата с Русия. Това заяви в петък британският министър-председател Киър Стармър на фона на опасенията, че Доналд Тръмп ще намали подкрепата на САЩ, когато се завърне в Белия дом следващата седмица, предава „Politico“. В ексклузивно интервю за медията британският лидер се ангажира да играе „пълноценна роля“ във всяка  мирна инициатива, която се появи със завръщането на Тръмп през следващите дни и седмици – включително потенциално разполагане на британски войски в ролята на мироопазващи сили. Той обаче изтъкна, че е жизненоважно всички останали  съюзници на Украйна да увеличат военната си подкрепа сега и да поставят президента Володимир Зеленски във „възможно най-силната позиция“ за преговори с Русия.

За европейските държави това означава да запълнят празнината в подкрепата, която много наблюдатели се опасяват, че ще се отвори при Тръмп след почти тригодишната американска военна подкрепа от страна на отиващия си президент Джо Байдън.

Запитан дали завръщането на Тръмп означава, че Европа ще трябва да даде много повече за Украйна, Стармър отговори:

„Да, мисля, че колективно трябва да направим повече. Мисля, че това се признава в цяла Европа.“

Той настоя, че не казва на другите държави „какво трябва и какво не трябва да правят“ – отбелязвайки, че е „политически сътрудник“ – но подчерта:

„Сега живеем в различен контекст по отношение на конфликтите по света.“

Тръмп трябва да бъде встъпил в длъжност в понеделник след изборната си победа през ноември и разтревожи съюзниците на Украйна, като предположи, че ще сложи край на войната в рамките на един ден. Дори и този срок да не се спази, екипът на Тръмп вярва, че той бързо ще намери начин да настоява за мирни преговори. Тази седмица номинираният от него за държавен секретар Марко Рубио заяви, че и Украйна, и Русия ще трябва да направят компромис.

От своя страна Тръмп заплаши с повсеместни мита в размер до 20% върху целия внос, като някои търговски експерти предполагат, че Обединеното кралство ще трябва да се дистанцира от търговията с ЕС, за да избегне наказателните мерки на бъдещия президент на САЩ.

Увеличават се парите ни за втора пенсия

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments