Наводнения, атаки в Украйна и арестувани министри заради корупция – това са само част от събитията, които белязаха света през изминалата седмица. В първия работен ден проливни дъждове причиниха тежки наводнения в големи райони на Източна Африка. Бурунди, която е сред най-бедните държави в света, призова за международна помощ за справяне с последиците.
В понеделник руски удар унищожи 240-метровата телевизионна кула в Харков. Това беше потвърдено от областния управител Олег Синегубов. Във вторник украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ударът, е част от продължаващите усилия на Кремъл да сплаши населението. По думите му целта на удара беше „да направи терора видим за целия град и да се опита да ограничи връзката и достъпа до информация на Харков“.
На 22 април бяха възобновени слуховете за здравословното състояние на лидера на руската Чеченската република Рамзан Кадиров, а именно, че страда от нелечимо заболяване на панкреаса. Независимото издание „Новая газета Европа“ написа, че „здравословното състояние на 47-годишния Рамзан Кадиров не оставя надежда за възстановяване. И сега Москва трябва да реши оперативно как да поддържа стабилността, когато суровият чеченски диктатор вече не е на власт“. Властите в Чечения, които преди няколко месеца отрекоха слуховете, не са коментирали публикуваната в понеделник информация.
Във вторник стана ясно, че от Националното антикорупционно бюро на Украйна /НАБУ/ разследват министъра на аграрната политика и прехраната Микола Солски за корупция за незаконно придобиване на държавна земя на стойност около 7 милиона долара. Както той, така и от пресцентъра на ведомството му са отказали коментар за „Reuters“ във връзка със случая. Солски е назначен на поста през март 2022 г. Същевременно НАБУ повдигна обвинения срещу участници в корупционна схема, ръководена от действащ министър, в резултат на която длъжностното лице е присвоило държавна земя с обща площ 2493 хектара.
На този фон беше задържан заместник-министърът на отбраната в Русия по подозрение във взимане на подкуп. От Следствения комитет разпространиха информация в „Телеграм“, че Тимур Иванов е задържан и че по подозренията в корупция тече разследване. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че за задържането на Иванов е докладвано на руския президент Владимир Путин. Министърът на отбраната Сергей Шойгу е бил уведомен предварително за ареста. Според списание „Forbes“ Иванов е един от най-богатите хора в руските структури в сферата на сигурността. В четвъртък руският съд реши да остави за 2 месеца в ареста Иванов.
В същия ден испанският премиер Педро Санчес обяви в приложението X, че ще престане да изпълнява обществените си задължения, „за да спре и да помисли“ дали иска да остане на политическия фронт.
„Спешно се нуждая от отговор на въпроса дали си струва /…/, дали трябва да продължа да оглавявам правителството или да се откажа от тази чест“, пише той.
Изявлението му идва, след като по-рано испански съд съобщи, че започва предварително разследване срещу съпругата му Бегоня Гомес за търговия с влияние и корупция. Санчес заяви, че сериозността на атаките, на които той и жена му са подложени, заслужават обмислен отговор.
В петък испанската прокуратура съобщи, че е поискала да бъде прекратено делото за корупция срещу Бегоня Гомес. От държавното обвинение заявиха, че е протестирало съдебното решение да разгледа частен иск от антикорупционни активисти срещу съпругата на премиера. Испанската антикорупционна организация „Манос Лимпиас“ /преводи – „Чисти ръце“/, която стои зад иска, обяви, че основава иска си на публикации в медиите и не може да гарантира достоверността му.
Най-важното от света през изминалата седмица – израелска атака срещу Иран и наводнения в Дубай