Най-важното от света през изминалата седмица: Иранските ракети за Русия и дебатът Тръмп-Харис

Над 250 души са загинали във Виетнам вследствие на урагана "Яги"

1
35
Доналд Тръмп и Камала Харис
Доналд Тръмп и Камала Харис. Снимки: Facebook

Вторият дебат между Доналд Тръмп и Камала Харис, както и казусът дали Иран е предоставил балистични ракети на Русия – това са само част от водещите теми в света през изминалата седмица. 

Над 250 души са загинали във Виетнам вследствие на преминаването на урагана „Яги“, съобщи „Associated Press“ през изминалата седмица. Според информация на местната национална телевизия „VTV“ от 13 септември екипите за справяне с извънредни ситуации са намерили 48 тела в района на село Лангну в северната провинция „Лаокай“, която бе пометена от вода, кал и камъни от планините. 39 души са изчезнали. Общо 103 души в цялата страна са в неизвестност, а повече от 800 са пострадалите.

„Яги“ е най-силният ураган в Югоизточна Азия от години. Той достигна сушата на 7 септември с ветрове със скорост до 149 км/час. Въпреки че на следващия ден отслабна, валежите продължиха, а нивото на реките остава опасно високо. Пътищата към Лангну са разрушени, а това прави невъзможно ползването на тежка техника в спасителните дейности.

Ураган
Ураган. Снимка: Pixabay

Приблизително 500 служители с кучета са на терен, а при посещението си на мястото премиерът Фам Мин Чин обеща, че няма да се откажат от търсенето на изчезналите.

В понеделник от „Apple“ представиха новите си телефони, модели часовници и безжични слушалки. В същия ден и от „Huawei“ представиха сгъваем на три смартфон, като разкриха, че са получили над 3 милиона предварителни поръчки.

На следващия ден беше съобщено, че поне 26 души са се удавили, след като лодка с мигранти е потънала край Сенегал. Местните власти предположиха, че броят на починалите ще се повиши, защото по техни изчисления на борда на лодката е имало над 200 души. Починалите са потеглили от крайбрежния град Мбур.

Нелегални мигранти
Нелегални мигранти. Снимка: Общомедия

От военноморските сили на Сенегал добавиха, че по време на спасителните операции са засекли две лодки с общо 421 мигранти, сред които 20 деца, пише „ДПА“.

На този фон във вторник вечерта палестинската групировка „Хамас“ обяви готовност да прекрати „незабавно“ огъня в ивицата Газа в рамките на конфликта си с Израел на базата на предишно предложение на САЩ, без да приема нови условия от която и да е страна, предаде „Reuters“, позовавайки се на изявление от движението.

От групировката казаха, че нейни преговарящи начело с високопоставения представител Халил ал Хая са се срещнали предния ден в катарската столица Доха с посредници, сред които са били премиерът и външен министър на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани и началникът на египетското разузнаване Абас Камел. Бил е обсъден последният развой на въпроса със ситуацията в Газа. До този момент от преговорите за прекратяване на продължаващия 11 месеца конфликт между Израел и „Хамас“ няма резултат. Сред най-спорните теми са контролът върху коридора „Филаделфия“ – тясна ивица земя по протежението на границата на анклава с Египет.

Войната в Газа започна на 7 октомври 2023 година, когато бойци на палестинската групировка „Хамас“ нападнаха изненадващо израелска територия, като по данни на Израел са убили около 1200 души и са отвели близо 250 заложници. Според здравното министерство на „Хамас“ ответното израелско настъпление в анклава е причинило досега смъртта на най-малко 41 084 палестинци, а броят на ранените възлиза на 95 029 души, предава „Reuters“.

Абас Аракчи
Абас Аракчи. Снимка: Foreign Ministry, Islamic Republic of Iran

В сряда иранският външен министър Абас Аракчи обяви, че страната му не е доставяла балистични ракети на Русия и че санкциите, наложени срещу Иран от САЩ и три европейски страни /бел. ред. – Великобритания, Германия и Франция/, няма да решат проблемите между тях, предаде „Reuters“. Той написа в социалната мрежа „X“:

„САЩ и трите европейски страни отново предприемат действия, основани на грешна разузнавателна информация. Иран НЕ Е доставял балистични ракети на Русия. Точка… Санкциите не са решение, а част от проблема.“

Припомняме, че коментарът идва, след като във вторник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че Русия е получила балистични ракети от Иран и вероятно ще ги използва до няколко седмици. По думите му сътрудничеството между Москва и Техеран представлява заплаха за европейската сигурност. Още в същия ден САЩ, Германия, Великобритания и Франция наложиха нови санкции срещу Иран, включително мерки срещу националния му превозвач „Иран Еър“. На 11 септември Кремъл опроверга съобщенията, че Иран е доставил ракети на Русия и заяви, че твърденията за трансфери на оръжия са безпочвени.

Същевременно в сряда президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че „планът му за победа“, който иска да представи на президента на САЩ Джо Байдън този месец, ще укрепи позициите на Киев и ще има „психологически ефект“, който би могъл да накара Русия да прекрати войната с дипломатически средства. По време на речта си на ежегодната „Кримска платформа“ в Киев, държавният глава подчерта важността Украйна да представи плана на съюзниците си преди втората международна среща на върха за мира, която той иска да се проведе по-късно тази година.

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски
Снимка: Скрийншот от видео

„За какво е този план? Това е сериозно укрепване на Украйна и според мен ще има както психологически, така и политически ефект върху решението на Русия да прекрати тази война“, каза той, цитиран от „Reuters“.

В четвъртък президентът на Русия Владимир Путин заяви, че Западът ще влезе в директна война с Русия, ако позволи на Украйна да нанася удари по територията на Русия с ракети с голям обсег западно производство. Според него този ход би променил естеството и обхвата на конфликта. Припомняме, че от месеци Зеленски се опитва да убеди съюзниците на Киев да позволят на Украйна да изстрелва западни ракети с голям обсег, включително американските „ATACMS“ и британските „Storm Shadow“, дълбоко навътре в територията на Русия, за да ограничи способностите на Москва да извършва атаки. В едно от най-войнствените си изявления по темата досега Путин заяви, че подобен ход би въвлякъл страните, които доставят на Киев ракети с голям обсег, в директна война, тъй като спътниковите данни за насочване и програмирането на траекторията на полета на ракетите ще трябва да бъдат извършвани от военнослужещи от НАТО, защото Киев не разполага с подобни способности, пише „БТА“.

„Така че това не е въпрос дали да се позволи на украинския режим да нанася удари по Русия с тези оръжия или не. Това е въпрос дали страни от НАТО да бъдат директно въвлечени във военен конфликт“, каза Путин пред руската държавна телевизия и добави: „Ако това решение бъде взето, то няма да означава нищо по-малко от директна намеса на страните от НАТО, САЩ и европейските страни, във войната в Украйна. Това ще бъде тяхно пряко участие и това, разбира се, значително ще промени самата същност, самото естество на конфликта.“

Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Pixabay

По думите на Путин Русия би била принудена да вземе „съответните решения“ въз основа на новите заплахи. Той не каза какви точно биха били тези мерки, но в минали изказвания е споменавал за възможността да бъдат въоръжени враговете на Запада с руски оръжия, за да нанесат удари по западни цели в чужбина, а през юни говори за разполагане на конвенционални ракети в близост до САЩ и техните европейски съюзници, посочва Ройтерс.

Русия, която е най-голямата ядрена сила в света, също така е в процес на преразглеждане на ядрената си доктрина – обстоятелствата, при които Москва би използвала ядрени оръжия, като една от идеите е в доктрината да бъде посочено ясно, че Русия е готова да използва ядрени оръжия срещу страни, които „подкрепят агресията на НАТО в Украйна“.

През изминалата седмица американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да дебатира отново с Камала Харис.

„Няма да има трети дебат!“, написа Тръмп с главни букви в социалната мрежа Truth, визирайки първия дебат с президента Джо Байдън през юни и втория дебат с Харис на 10 септември.

Доналд Тръмп
Photo: Donald J. Trump, Facebook

От екипа на Харис не пожелаха да коментират изявлението пред „Politico”. Тя предизвика бившия лидер на допълнителен дебат веднага след сблъсъка им в началото на седмицата, a „Fox News“ предложи да го проведе и излъчи.

„Длъжни сме да проведем още един дебат“, заяви Харис по време на митинг в Северна Каролина минути след изявлението на Тръмп.

В сряда Тръмп заяви сподели, че „вероятно“ няма да се съгласи да участва в още един дебат, а вчера потвърди, че изобщо няма намерение да дебатира отново с опонентката си. Той се позова на потенциалната си решителна победа в надпреварата, въпреки че мнозинството от граждани и анализатори смятат, че до момента обстоятелствата протичат доста благоприятно за Харис.

„Когато един призьор загуби битка, първите думи, които излизат от устата му, са: „Искам реванш!“, написа Тръмп вчера.

Камала Харис
Камала Харис. Снимка: Wikimedia Commons

Представители и на двете кампании коментираха, че са спечелили двубоя във вторник, по време на който Харис до голяма степен успя да заобиколи въпросите, свързани с досиетата на администрацията на Байдън, както и тези, касаещи постовете, които е заемала в миналото. Това видимо раздразни Тръмп и го подтикна да се впусне в меланхолични тиради и необосновани твърдения, като например, че хаитянските мигранти в Охайо ядат домашните любимци на гражданите.

Непосредствено след дебата Тръмп заяви пред репортерите в залата, че това е най-добрият му дебат. Въпреки това, той отправи критики към „ABC News“, като заяви че е налице „нагласена сделка“, цитирайки няколко пъти модераторите Дейвид Мюър и Линси Дейвис, които проверяваха фактите. Някои републиканци признаха, че представянето на Тръмп е било неубедително, като съюзникът на Тръмп сенатор Линдзи Греъм (САЩ) го определи като „пропусната възможност“, а някои членове на Републиканската партия споделиха, че не са впечатлени.

Запитан в сряда в ефира на предаването „Fox & Friends“ какво мисли за предложението на “Fox News” за дебат, модериран от Марта Маккалъм и Брет Бейер, бившият президент реагира подигравателно на имената на тези водещи, като вместо тях предложи социолозите Шон Ханити, Джеси Уотърс и Лора Инграхам. Междувременно екипът на Тръмп намекна, че за момента не е сигурно дали той ще бъде готов да се ангажира с още един напрегнат дебат.

Социологът на Тони Фабрицио публикува изявление след дебата, в което твърди, че бившият президент всъщност е получил известна подкрепа след представянето си в дебата, който бързо се превърна в обект на остри критики от страна на много републиканци, които го определиха като пропусната възможност.

„Установихме, че въпреки всички усилия на Камала Харис и медиите да представят дебата като някакъв вид впечатляваща победа за нея, избирателите не го възприеха по този начин, тъй като подкрепата за нея остана без промяна“, пише Фабрицио в „поверителен меморандум“, който беше изпратен на репортерите на няколко медии.

Най-важното от света през изминалата седмица: Промени във висшия екип на Зеленски и САЩ с обвинения на лидера на „Хамас“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Най-важното от света през изминалата седмица: Иранскит… […]