Най-важното от света през изминалата седмица – координирана атака срещу „Хизбула“ и наводнения в Европа

В началото на седмицата беше съобщено за изстрели в близост до голфклуба на Доналд Тръмп

2
40
Горящ пейджър, използван при атака
Горящ пейджър. Снимка: Pixabay

Изминалите дни бяха белязани от кървава атака срещу представители на „Хизбула“ в Ливан и тежки наводнения със загинали в Централна Европа. Първият работен ден започна с изключително динамични новини, като беше съобщено за изстрели в близост до голфклуба на експрезидента Доналд Тръмп във Флорида, което е предизвикало незабавна реакция от страна на охранителната фирма. Според първоначалната информация въоръжен човек се е приближил до оградата на голф игрището, приличащо на АК-47. Агентите на „Сикрет сървис“ са открили огън по заподозрения, след като той е насочил оръжието към територията на клуба.

„Експрезидентът е в безопасност“, подчертаха службата в официално изявление.

Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Pixabay

След като произвел няколко изстрела, заподозреният е изпуснал оръжието си и избягал с джип. По-късно е бил задържан в съседен окръг във Флорида от местните сили на реда. Синът на Тръмп, Доналд Тръмп-младши, сподели в социалната мрежа Екс, че „в храстите е бил открит автомат Калашников“. ФБР вече работи по случая и разследва инцидента като възможен опит за нападение срещу Тръмп.

В същия ден беше съобщено за силно земетресение във Вранча – с магнитуд 5.2 по скалата на Рихтер и е било усетено и в Русе. Трусът е бил в 17:40 часа българско време. Той е бил на дълбочина от 140 километра. Усетен е бил и в Букурещ.

Екатерина Захариева
Екатерина Захариева. Снимка Министерство на външните работи

Във вторник обявиха ресора на Екатерина Захариева в новата Европейска комисия. Тя е номинирана за новия състав на Европейската комисия с ресор „Стартъпи, иновации и изследвания“.

В своята реч фон дер Лайен подчерта важността на иновациите, технологиите и науката за бъдещето на европейската икономика.

„Трябва да поставим иновациите и изследванията, науката и технологиите в центъра на нашата икономика. Тя ще се грижи за това да инвестираме повече в стратегически и иновативни технологии“, заяви фон дер Лайен, представяйки Екатерина Захариева.

Наводнения в Мианмар. Снимка: Pixabay

На 17 септември стана ясно, че Будапеща и Вроцлав продължават да укрепват речните си брегове преди новите наводнения. На този фон най-тежките наводнения от години се разпространяват в голяма част от Централна Европа, отнемайки човешки животи и разрушавайки домове.

През последните дни тежки наводнения засегнаха голяма част от региона, включително Чешката република, Словакия и Австрия. Съобщава се за най-малко 16 смъртни случая в резултат на наводненията, които последваха обилните валежи в целия регион. Други места, включително две централноевропейски скъпоценни места, се подготвят да бъдат засегнати от наводненията: Будапеща, унгарската столица на река Дунав, и Вроцлав, град в Югозападна Полша на река Одер, чийто стар град е изпълнен с архитектурни съкровища.

В същия ден стана ясно, че броят на загиналите в Мианмар след тайфуна „Яги“ е нараснал на повече от 220 души, а близо 80 души все още са в неизвестност, съобщи военното правителство, пише „BBC“. Бурята премина през Северен Виетнам, Лаос, Тайланд и Мианмар в началото на септември и по официални данни досега е отнела живота на повече от 500 души в региона.

В Мианмар бурята предизвика тежки наводнения и кални свлачища, при които загинаха най-малко 226 души, а цели села бяха разрушени.

Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес. Снимка: Кадър от видео на СЗО

Във вторник генералният директор на Световната здравна организация /СЗО/ Тедрос Адханом Гебрейесус каза, че глад е обхванал засегнатия от войната Судан, като кризата се наблюдава „почти навсякъде“. Той изтъкна: „Ситуацията в Судан е много тревожна… масовото разселване – сега то е най-голямото в света, и, разбира се, гладът.“

Д-р Тедрос съобщи, че 12 милиона души вече са разселени, и добави, че вниманието на световната общност към Судан е „наистина слабо“ и расата е фактор. Хиляди хора са убити, откакто през април 2023 г. избухна гражданска война между суданската армия и паравоенните Сили за бърза подкрепа /СБП/.

„Представете си: разрушения, разселване, болести навсякъде, а сега и глад“, обрисува д-р Тедрос пред „BBC“.

Той каза, че наскоро е посетил лагер за вътрешно разселени хора и болница в Судан: „Там виждате много деца, измършавели до кожа и кости.“

Близо 25 милиона души – половината от населението на Судан – „се нуждаят от подкрепа“, подчерта д-р Тедрос. Той уточни, че Судан „не получава вниманието, което заслужава“, а такъв е случаят и с други скорошни конфликти в Африка.

Огън
Огън. Снимка: Pixabay

Във вторник беше реализиран координирана атака срещу Хизбула, при която бяха взривени 5000 пейджъра, което доведе до 12 жертви и поне 3000 пострадали. Нападението беше осъществено на територията на цял Ливан и части от Сирия и продължи около час. От шиитската групировка обвиниха Израел и обещаха отмъщение. Тел Авив запази мълчание. Според експерти, израелски служби със сигурност имат капацитета да осъществят подобна сложна операция. От Вашингтон заявиха, че не са знаели за атаката предварително, а от Москва предупреждават, че това може допълнително да ескалира конфликта в Близкия изток.

В центъра на тази операция е базираната в Будапеща компания B.A.C. Consulting, която привидно е действала като законен доставчик на технологии, но според репортажи на The New York Times е била прикрита компания, контролирана тайно от израелското правителство. Но независимо дали устройствата са били манипулирани или компрометирани от самото начало, дори възможността взривни вещества да са били поставени по време на производството или транспортирането може да накара компаниите да преосмислят дали техните линии за доставки и съоръжения са сигурни.

Нападението вероятно ще „създаде известна степен на паника в частния сектор“, смята Бил Райнш, бивш служител на Министерството на търговията, който сега работи в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Международният говорител на унгарското правителство Золтан Ковач пише в X, че B.A.C. Consulting „няма производствен или оперативен обект в Унгария“ и че „посочените устройства никога не са били в Унгария“. Твърди се обаче, че имайки контрол върху дейността на B.A.C., израелските разузнавателни служби са били в състояние да променят производствения процес за конкретните пратки, предназначени за Хизбула. Сега остават въпроси за това как тези променени продукти са могли да преминат през международните граници и да достигнат до предназначените за тях получатели в Ливан и Сирия, без да бъдат открити – и разкриха крещящи уязвимости в настоящата парадигма на снабдяване и производство на технологии. Спомена са дори и българска следа, но страната ни отрече да има такава.

В четвъртък Израел продължи бомбардировките в Южен Ливан и заяви, че е осуетил заговор за убийство, ръководен от Иран, след като през последните два дни взривове на радиостанции и пейджъри, заложени в бомби, предизвикаха кървав хаос в редиците на заклетия враг Хизбула, предава „Агенция Ройтерс“.

Икономика
Икономика. Снимка: Pixabay

След като почти смекчи инфлацията, в сряда Федералният резерв обяви, че е готов да направи нещо, което не е правил от повече от четири години насам, а именно да намали лихвените проценти, информира „Associated Press“. Тази стъпка би трябвало да доведе до намаляване на разходите по заемите за потребителите и предприятията само няколко седмици преди президентските избори в САЩ.

На 18 септември беше съобщено, че американски високопоставени служители, участващи в преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, работят активно с други преговарящи, за да изготвят нови стратегии, с които да убедят Израел и „Хамас“ да се съгласят да сключат споразумение за примирие.

Според петима анонимни източници, запознати подробно с дискусиите, идеите варират от разрешаване на безопасно придвижване на лидера на „Хамас“ Яхия Синуар от Газа и предоставяне на достъп на правозащитни организации до израелски затворници до намаляване на броя на израелските военни сили, разположени по египетската граница. В момента САЩ обсъждат активно тези предложения с Израел, Египет и Катар с надеждата да накарат Израел или групировката, или в най-добрия случай и двете страни да пристъпят към сключване на споразумение. По информация на източниците обаче, представителите на САЩ не са напълно убедени, че някой от тези варианти със сигурност ще проработи. По техни думи преговарящите са все по-разочаровани от действията и изявленията на „Хамас“, затова възнамеряват да предприемат кампания за оказване на натиск, за да убедят бойците да приемат предложените по-рано условия и да ограничат исканията си за освобождаване на затворници, които се намират в Израел.

В четвъртък Общото събрание на ООН прие изготвена от палестинците необвързваща резолюция, в която се изисква Израел да прекрати „незаконното си присъствие в окупираните палестински територии“ в срок от 12 месеца, предава „BBC“. В подкрепа на резолюцията гласуваха 124 държави, 14 бяха против, включително Израел, а 43 се въздържаха. Като държава наблюдател, която не е член на организацията, Палестина не можеше да гласува.

Резолюцията се основава на консултативно становище от юли от върховния съд на ООН, в което се казва, че Израел окупира Западния бряг, Източен Йерусалим и ивицата Газа в противоречие с международното право.

Палестинският посланик нарече гласуването повратна точка „в нашата борба за свобода и справедливост“. Израелският му колега обаче го осъди като „дипломатически тероризъм“.

Знаме на ООН
Знаме на ООН. Снимка: Pixabay

Въпреки че резолюциите на Общото събрание нямат задължителен характер, те имат символична и политическа тежест, тъй като отразяват позициите на всички 193 държави – членки на ООН. Това се случва след почти едногодишна война в Газа, която започна, когато на 7 октомври въоръжени лица на „Хамас“ нападнаха Израел, убиха около 1200 души и взеха 251 други за заложници.

Според управляваното от „Хамас“ министерство на здравеопазването на територията на Ивицата Газа оттогава досега са загинали повече от 41 110 души. През същия период се наблюдава и рязък скок на насилието на Западния бряг, където според ООН са убити повече от 680 палестинци и 22 израелци. Други 10 израелци са били убити при нападения на палестинци в Израел.

Знаме на Италия
Знаме на Италия. Снимка: Pixabay

В четвъртък стана ясно още, че Италия е направила крачка напред към легализирането на химическата кастрация, като депутатите одобриха възторжено създаването на комисия, която да изготви законопроекти за лечението на насилници, извършили сексуални престъпления, с лекарства, блокиращи андрогените /полови хормони/ в организма им, съобщи „Politico“. Долната камара на парламента в Рим прие предложение, в което се казва, че лечението трябва да бъде по взаимно съгласие, обратимо и с цел намаляване на риска от повторно извършване на престъпление от такъв тип. Този ход ангажира правителството да създаде съответната комисия.

Администрация на министър-председателката Джорджа Мелони се стреми да действа с твърда ръка по отношение на закона и реда в страната. Откакто дойде на власт през 2022 г., нейното правителство въведе законодателство, с което бяха установени и дефинирани десетки нови престъпления, което на свой ред увеличи и наказанията за тях. Понастоящем Мелони е начело на активното преустройство на Кайвано – градче с печална слава, разположено в покрайнините на Неапол, което се превърна в символ на престъпността и лишенията след груповото изнасилване на две братовчедки в невръстна възраст, за което бяха осъдени петима души. По-рано този месец Мелони заяви, че сигурността в страната ще бъде неин „приоритет“ през следващите няколко месеца.

COVID-19
COVID-19. Photo: Pixabay

В петък беше разкрито, че учени, които се опитват да установят произхода на COVID-19, наскоро са обявили, че са насочили вниманието си към кратък списък с животни, които вероятно са допринесли за разпространението на болестта сред хората, предаде „Associated Press“. По този начин те се надяват, че това ще им позволи да проследят епидемията до нейния първоизточник.

Експертите по заразни болести са анализирали генетичния материал, събран от китайския пазар, където беше открито първото огнище на заразата, като са установили, че най-вероятните преносители са кучета еноти, котки цивети и бамбукови плъхове. Те подозират, че заразените животни са били докарани за първи път на пазара в Ухан в края на ноември 2019 г., което след това е предизвикало пандемията.

Най-важното от света през изминалата седмица: Иранските ракети за Русия и дебатът Тръмп-Харис

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Това коментира арабистът проф. Владимир Чуков, който пред радио „Фокус“ коментира eскалакцията на конфликта в Близкия изток, след като атаката с взривяващи се пейджъри срещу членове на „….  […]