Най-важното от света през изминалата седмица – опустошително земетресение в Мианмар и протести в Турция

В сряда „The Atlantic“ публикува скрийншоти на съобщения, изпратени между  високопоставени служители на администрацията на Тръмп чрез приложение Signal

0
38
Земетресение
Земетресение. Снимка: Pixabay

В понеделник стана ясно, че властите в Обединеното кралство са регистрирали птичи грип при овце за първи път, съобщи „Политико“. Случаят, установен в овца в Йоркшир след многократни тестове на мляко, е идентифициран „след рутинно наблюдение“ на добитъка в помещение, където птичият грип е бил потвърден при птици, отглеждани на закрито, съобщиха от Министерството на околната среда, храните и селските райони и Агенцията за здравеопазване на животните и растенията.

В останалите стада не е открито по-нататъшно заразяване с вируса и няма доказателства, които да предполагат повишен риск за популацията на добитъка, добавиха те. Но главният ветеринарен лекар на Великобритания Кристин Мидълмис призова животновъдите „да останат бдителни“.

Правителството съобщи, че е въвело наблюдение на добитъка на заразените помещения заради епидемията от птичи грип при млечните крави в САЩ. Америка се бори с опустошителна епидемия от птичи грип, която е унищожила повече от 166 милиона птици от 2022 г. насам, разпространила се е сред млекодайните крави в 17 щата и е довела до покачване на цените на яйцата.

По-рано този месец Организацията на ООН по прехрана и земеделие предупреди, че бързо разрастващата се епидемия от H5N1 е „безпрецедентна“ и води до „сериозни последици“ върху производството на храни, работните места в селските райони, местните икономики и цените за потребителите.

Президент Реджеп Ердоган
Президент Реджеп Ердоган. Снимка: Pixabay

В понеделник президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават поредна вечер, пише „BBC“. Безредиците започнаха в Истанбул  миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в корупция. Имамоглу заяви, че  обвиненията срещу него са политически мотивирани – твърдение, което Ердоган отрича.

Основната опозиционна партия в Турция – Републиканската народна партия (РНП), която в неделя обяви Имамоглу за свой кандидат за президент, заяви, че демонстрациите ще приключат във вторник, без да посочи какви ще бъдат следващите стъпки.

Ердоган определи демонстрациите като „зло“ и обвини опозицията, че „нарушава мира на нашите граждани с провокации“. Говорейки от Анкара, столицата на Турция, Ердоган призова протестите да приключат и заяви, че „вместо да отговорят на обвиненията“, опозиционните партии са „направили най-гнусните и незаконни изявления в нашата политическа история през последните пет дни“.

В понеделник в близост до кметството бяха забелязани автомобили с водни оръдия, въпреки че протестите изглеждаха до голяма степен мирни и не се повториха ожесточените сблъсъци от неделя. Лидия, една от демонстрантките, заяви пред АФП:

„Турските власти ни преследват като вредители. Разпръснаха по нас лютив спрей като инсектицид.“

Младите хора – много от които може би не познават друго правителство освен това на Ердоган – изиграха важна роля в протестите. Те имат различни политически възгледи и не изглежда да са свързани с конкретно политическо движение по време на протестите. Те се обединяват срещу правителството, но не се колебаят да критикуват и опозицията.

Светеща спирала
Светеща спирала. Снимка: Кадър от видео на The Chilterns Weather Alerts

Голяма светеща спирала, видима в нощното небе в понеделник, вероятно е причинена от изстрелването на ракета на SpaceX в САЩ, пише „BBC“. От Метеорологичната служба заявиха, че формата вероятно е получена от замръзнал шлейф от гориво от отработените газове на ракетата, който е отразил слънчевата светлина и е изглеждал като въртящ се в атмосферата.

Подобната на облак форма е била видима в продължение на няколко минути над Обединеното кралство и други части на Европа, след което е изчезнала. Ракетата „Фалкон 9“ на космическата компания на Илон Мъск излетя около 13:50 ч. местно време във Флорида (17:50 ч. по Гринуич) в рамките на секретна мисия на американското правителство.

„Фалкон 9“ е ракета за многократна употреба. След изстрелването първата част извежда полезния товар, който носи, например сателит, в Космоса. Докато тази част на ракетата се обръща обратно към Земята, втората степен на ракетата продължава да извежда спътника на правилната орбита.

След като се освободи, втората степен ще изхвърли остатъка от гориво, което замръзва незабавно поради височината и се оформя в спираловидна форма поради движението на ракетата, докато тя пада обратно към Земята. Светлината се отразява от замръзналото гориво, което го прави видимо на Земята.

Астрономът Алън Троу заяви, че ракетата се е появила над националния парк Bannau Brycheiniog в Уелс около 20:00 ч. по Гринуич. Той обясни, че е виждал явлението и преди около четири години.

„Но те са доста редки“, подчерта той пред „BBC“ и се съгласи, че вероятният източник е ракета.

SpaceX заяви на X, че изстрелването е извършено от името на мисията на Националната разузнавателна служба на правителството на САЩ. Космическият център „Кенеди“ също напиша в X, че изстрелването е било класифицирана мисия за тази служба.

Марсел Чолаку
Марсел Чолаку. Снимка:Wikimedia Commons

САЩ отлагат включването на Румъния в Програмата за безвизово пътуване, съобщи във вторник Министерството на вътрешната сигурност, цитира „Политико“. Според съобщение на уебсайта на програмата, правителството на САЩ продължава да преглежда допустимостта на страната, за да гарантира спазването на „строгите изисквания за сигурност“ на програмата, без да предоставя никаква информация кога паузата може да бъде отменена.

Румъния трябваше да се присъедини към програмата за безвизово пътуване на Вашингтон в края на този месец, както беше обявено от администрацията на Байдън през януари. Страната е една от последните страни членки на Европейския съюз, които бяха изключени, заедно с България и Кипър.

Румънският премиер Марсел Чолаку заяви, че е „убеден“, че решението на Вашингтон е „строго техническа мярка“ като част от преоценката на рисковете за сигурността на САЩ.

Пийт Хегсет
Пийт Хегсет – новия шеф на Пентагона. Снимка: Wikimedia Commons

В сряда „The Atlantic“ публикува скрийншоти на съобщения, изпратени между  високопоставени служители на администрацията на Тръмп чрез криптираното приложение Signal, в което подробно са описани времето и целите на военните удари срещу подкрепяната от Иран групировка хути в Йемен, като се аргументира, че атаката от страна на Белия дом гарантира възможно най-пълно освобождаване.

В статия, публикувана в сряда, списанието заяви, че е решило, че „има ясен обществен интерес да разкрие вида информация, която съветниците на Тръмп са включили в несигурни комуникационни канали, особено след като високопоставени фигури от администрацията се опитват да омаловажат значението на споделените послания“.

Дина Болуарте
Президентът на Перу Дина Болуарте. Снимка: Wikimedia Commons

Президентът на Перу Дина Болуарте заяви, че страната ще проведе общи избори след една година в опит да сложи край на годините на нестабилност, предава „Асошиейтед прес“. Дълбоко непопулярната Дина Буларте обясни, че на изборите през април 2026 г. ще бъдат избрани нов президент, 130 депутати и 60 сенатори. Двукамарната избирателна система не е използвана от началото на 90-те години на миналия век.

В краткото си обръщение по националната телевизия Буларте не каза дали ще се кандидатира. Тя пое властта в Перу през 2022 г., за да довърши мандата на тогавашния президент Педро Кастийо, който беше отстранен от длъжност само две години след петгодишния си мандат, след като се опита да разпусне законодателния орган, за да избегне собственото си отстраняване. Тя заяви, че предстоящите избори ще бъдат „демократични, чисти, прозрачни и организирани“.

Според национално проучване, проведено от Datum Internacional през март,  Болуарте има 93% неодобрение. Нейният мандат приключва на 28 юли 2026 г.  Миналата седмица Конгресът на Перу гласува за отстраняване на вътрешния министър от длъжност, след като реши, че той не е успял да се справи адекватно с  нарастващата насилствена престъпност в андската страна.

Червено море
Снимка: Pixabay

Туристическа подводница, превозваща десетки хора, предимно руснаци, за да видят кораловите рифове на Червено море, потъна край египетския курортен град Хургада, оставяйки шестима души загинали и други ранени, предава AP News. Аварийните екипи са успели да спасят най-малко 38 руснаци, каза руският консул в Хургада пред държавната информационна агенция РИА Новости. По думите му 14 от тях са хоспитализирани, а останалите са се върнали в хотела.

Руски и египетски официални лица не казаха веднага какво е причинило потъването на подводницата. Руската информационна агенция ТАСС съобщи, че петима руснаци са загинали, включително две деца. Властите в Египет информираха, че общият брой на загиналите е шестима, но националността им не е известна. Те поискаха анонимност, тъй като не бяха упълномощени да информират медиите.

Руското консулство в Хургада съобщи, че 45 руснаци са били на борда на подводницата „Синдбад“, която е оперирала от едноименния хотел. Не е известно колко са били членовете на екипажа или други туристи на борда, но подводницата е с капацитет 50 души.

Туризмът е важен сектор от икономиката на Египет, но много туристически компании са спрели или ограничили пътуванията по Червено море поради опасностите от конфликти в региона.

Знамето на Полша
Знамето на Полша. Снимка: Pixabay

Полша временно преустанови правото на мигрантите, пристигащи на територията й през границата ѝ с Беларус, да подават молби за убежище, съобщава „BBC“.

Министър-председателят Доналд Туск обяви, че това ще се случи, след като президентът Анджей Дуда подписа спорния законопроект, който ще позволи на полските власти да преустановят това право за период до 60 дни. Туск заяви, че той ще бъде приет „без нито едно забавяне“, докато Дуда заяви, че промените са необходими за укрепване на сигурността по границите на страната.

Законът обаче беше критикуван от правозащитни групи, включително „Human Rights Watch“, които заявиха, че ЕС трябва да предприеме правни действия срещу Полша, ако той бъде приложен.

Миналия месец групата призова парламента на страната да отхвърли законопроекта, заявявайки, че той „противоречи на международните задължения на Полша и на ЕС“ и би могъл „на практика напълно да затвори полско-беларуската граница, където полските власти вече извършват незаконни и неправомерни изтласквания“.

Преди това правителството заяви, че спирането ще се прилага временно само за хора, които представляват заплаха за сигурността на държавата, например големи групи агресивни мигранти, които се опитват да щурмуват границата.

Изключения ще се правят за непридружени непълнолетни, бременни жени, възрастни хора или хора в лошо здравословно състояние, всички, които са изложени на „реален риск от сериозни вреди“ при връщането им, и граждани на държави, обвинени в извършване на инструментализация на миграцията – като Беларус.

Сеизмограма, земетресение
Сеизмограф. Снимка: Wikimedia commons

Мощно земетресение с магнитуд 7,7 разлюля Мианмар близо до Мандалай в петък, последвано от силен трус от 6,4 по Рихтер, причинявайки широко разпространено опустошение в региона, цитира „AP News“.

В Банкок, Тайланд, 33-етажна сграда в процес на строителство се срути, убивайки най-малко трима души и пленявайки десетки. Трусът бе усетен в Мианмар, Тайланд и Китай, което доведе до паника, евакуации и значителни структурни щети.

В Мианмар няколко сгради, включително манастир и 90-годишен мост, се срутиха. В Мандалай се спука язовир, предизвиквайки опасения от наводнения. Пътища и магистрали бяха повредени, което затруднява спасителните усилия. Правителството на Мианмар обяви извънредно положение в шест региона и призова за кръводаряване на ранените.

В Банкок се чуха сирени, докато хората бягаха от високите сгради. Общественият транспорт беше спрян, а градските власти обявиха района за бедствена зона. Трусовете, които рядко се усещат в тайландската столица, предизвикаха паника в молове и офис сгради.

Бедствието изостря хуманитарната криза в Мианмар, тъй като гражданската война оставя милиони хора без препитание и критичната инфраструктура е отслабена. Спасителните усилия продължават на фона на широко разпространено опустошение и несигурност.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

България в конкуренция с Турция и Египет – къде украинците ще прекарат лятото?

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments