Най-важното от света през изминалата седмица: Орбан посети Киев и Москва, избори във Франция и Великобритания

0
85
Премиер Виктор Орбан
Премиер Виктор Орбан. Снимка: Orbán Viktor, Facebook

На 1 юли Унгария пое 6-месечното председателство на Съвета на Европейския съюз с мотото „Да направим Европа отново велика“, поставяйки си 7 водещи приоритета, сред които – укрепването на европейската отбранителна политика, продължаването на процеса на разширяване на Съюза, противодействие на незаконната миграция, преговори по европейските политики на сближаване и земеделие.

От Будапеща заявиха, че ще се постараят до края на тази година да отпаднат шенгенските сухопътни граници за България и Румъния. За разширяването на Съюза унгарският постоянен представител в ЕС посланик Балинт Одор заяви, че стремежът е да се постигане възможно най-голям напредък със страните от Западните Балкани, да започнат преговорите по същество с Албания, да се отбележи напредък със Северна Македония. По неговите думи унгарското председателство е готово да бъде домакин на среща ЕС-Западни Балкани. Според него може да се очаква, че председателството ще работи за приемане на нужните решения, свързани с Украйна и Близкия изток.

Унгария
Унгария. Снимка: Pixabay

В началото на седмицата стана ясно, че за първи път крайнодясната партия „Национален сбор“ /НС/ на Марин льо Пен спечели парламентарния вот във Франция на първия тур, който се проведе на 30 юни. До това се стигна, след като на 9 юни президентът Еманюел Макрон изненадващо свика предсрочни парламентарни избори. Това стана след убедителната победа на НС и слабото представяне на центристкия съюз на Макрон на европейските избори същия ден.

Сега крайният резултат от националния вот във Франция ще зависи от втория тур, който ще се състои днес. На първия тур НС и съюзниците ѝ са получили общо 33% от гласовете, следвани от левия блок с 28% и центристите на Макрон с 20% според официалните резултати, които Министерството на вътрешните работи на страната съобщи в понеделник. Ако НС успее да събере достатъчно подкрепа, това би означавало парламентът да избере министър-председател, който на практика ще поеме властта на вътрешнополитическо ниво от президента. Сочен за възможен кандидат е 28-годишният Жордан Бардела.

Джордан Бардела. Снимка: Wikimedia commons
Джордан Бардела. Снимка: Wikimedia commons

Анализатори коментират, че има шанс никоя от формациите с най-високи резултати да не успее да сформира кабинет с абсолютно мнозинство и това да блокира важни гласувания в парламента.

Във вторник унгарският премиер Виктор Орбан посети Киев, където разговаря с украинския президент Володимир Зеленски. По време на съвместна пресконференция той призова държавния глава да разгледа вариантите за бързо прекратяване на огъня, което може да ускори мирните преговори. Той добави, че Унгария иска да има много по-добри двустранни отношения с Украйна и че държавата му може да участва модернизацията на украинската икономика.

Виктор Орбан и Володимир Зеленски
Виктор Орбан и Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

„Спиране на огъня, свързано с един краен срок, би дало шанс да се ускорят мирните преговори. Обсъдих тази възможност с президента и съм благодарен за неговия откровен отговор и за разговора“, каза още унгарският министър-председател. Зеленски, който говори пред медиите преди Орбан, не реагира на тези думи на премиера, отбелязва „Ройтерс“.

Възможността за подобряване на отношенията между двете държави бе коментирана и от Зеленски пред медиите. „Това, за което говорихме днес, обсъждането на наболели теми, може да стане основа за двустранен документ между държавите, документ, който ще регламентира нашите взаимоотношения.“

На общата пресконференция украинският президент заяви, че посещението на унгарския лидер илюстрира общите европейски приоритети и колко е важно да се постигне справедлив мир в Украйна и в цяла Европа. Зеленски помоли също унгарския премиер, който в миналото е блокирал изплащането на помощта на Европейския съюз за Киев, да запази европейската военна помощ за Украйна, предава „БТА“.

Виктор Орбан в Москва
Виктор Орбан в Москва. Снимка: Facebook

В петък унгарският премиер пристигна на визита в Москва за преговори с руския премиер Владимир Путин. Посещението му е определено като „мисия за мир“. Водещият дипломат на ЕС Жозеп Борел заяви, че Орбан не представлява ЕС „по никакъв начин“ и посещението е изцяло в контекста на руско-унгарските двустранни отношения, въпреки че Унгария пое от 1 юли ротационното председателство на ЕС, отбелязва „Франс прес“.

„След Киев към Москва. Втора спирка на мирната мисия. /…/ Не можеш да създадеш мир като виеш в Брюксел. Под унгарското председателство на ЕС правим първите си стъпки към мира. Ето за това е нашата мисия за мир!“, написа във Facebook Орбан по повод посещението си в Русия.

На този фон в сряда президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви по време на разговорите си с руския президент Владимир Путин в рамките на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество /ШОС/, че Анкара може да се опита да положи основите на споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна. От Дирекцията по комуникации на турското президентство съобщиха още, срещата между Ердоган и Путин е посочено, че освен двустранните отношения между Турция и Русия лидерите са обсъдили последните развития в хода на войната между Украйна и Русия, кризата в ивицата Газа, напрежението в Сирия, както и въпроси, свързани с борбата с тероризма.

Президентите Реджеп Ердоган и Владимир Путин
Президентите Реджеп Ердоган и Владимир Путин. Снимка:
T.C. Cumhurbaşkanlığı, Facebook, Архив

Ердоган е изтъкнал пред Путин, че Турция ще продължи да полага усилия за установяването на мир в региона и в света, както и че Турция може да създаде основа за споразумение, което да сложи край на продължаващата война между Русия и Украйна. По думите на Ердоган е възможно постигане на мир, като това да удовлетворява и двете страни.

В понеделник вечерта ураганът „Берил“ се засили до максималната, пета категория по скалата на Сафир-Симпсън. След това той загуби част от силата си, но скоростта на съпътстващите ветрове все пак достига 250 километра в час – с един километър в час под прага за класифицирането му от пета категория, съобщи Националният център на САЩ за наблюдение на ураганите.

Ураганът "Берил"
Ураганът „Берил“. Снимка: Facebook

В сряда беше отчетено, че ураганът „Берил“ – най-мощният, регистриран по това време на годината, откакто се води подобна статистика – е причинил смъртта на най-малко шестима души в югоизточната част на Карибския басейн. Венецуелската вицепрезидентка Делси Родригес е била ударена от падащо дърво в северния крайбрежен щат Сукре, където проверява как вървят възстановителните работи.

„Тя беше силно ударена здраво, но е в съзнание“, каза в реч пред свои привърженици вчера президентът Николас Мадуро, който води кампания за преизбиране на изборите в края на този месец. Той разказа, че силен порив на вятъра е причинил падането на няколко дървета, едно от които е ударило Родригес, допълвайки: „Тя е силна. Току-що ми писа и ми изпрати поздрави.“

В същия ден ураганът връхлетя Ямайка и продължи към Каймановите острови, и източния бряг на мексиканския полуостров Юкатан.

В четвъртък израелският премиер Бенямин Нетаняху уведоми в телефонен разговор президента на САЩ Джо Байдън, че е решил да изпрати делегация за подновяване на преговорите за споразумение с „Хамас“ за освобождаване на държаните от палестинската групировка израелски заложници. Той е повторил тезата си, че Израел ще прекрати започналата преди близо 9 месеца операция в Газа едва след като всичките ѝ цели бъдат изпълнени, съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на изявление от Канцеларията на Нетаняху.

Белият дом съобщи, че Нетаняху и Байдън са обсъдили усилията за финализиране на споразумение за примирие между Израел и „Хамас“ и освобождаване на заложниците. Двамата лидери са коментира също подготвяна за 15 юли среща между израелски и американски представители, свързани с националната сигурност.

В същия ден започнаха и парламентарни избори във Великобритания. В крайна сметка те бяха спечелени от лейбъристката партия. Изборите бяха свикани предсрочно от настоящия премиер и лидер на Консервативната партия Риши Сунак. Ходът му беше изненада – изборите се очакваха в края на тази година. Сунак призна загубата на неговата партия – торите и каза, че е поздравил лидера на лейбъристите Киър Стармър за победата.

Очаква се лейбъристите да получат 411 от общо 650 места в Камарата на общините на британския парламент. Така Обединеното кралство ще има първото си лейбъристко правителство след 14 години управление на торите, отбелязват от „Свободна Европа“.

Най-важното от света през изминалата седмица – Асандж е на свобода и дебатът Байдън-Тръмп

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments