Най-важното от света през изминалата седмица – папа Франциск остава в болница и разговори за мир в Украйна

През изминалата седмица Apple представи новия iPhone 16e

0
92
Папа Франциск
Папа Франциск. Снимка: Папа Римський Франциск, Facebook

В понеделник беше съобщено, че папа Франциск се лекува от „сложна клинична ситуация“ и ще остане в болница, докато е необходимо. 88-годишният папа беше приет в римската болница „Джемели“ на 14 февруари.

В понеделник Ватиканът съобщи, че папата има „полимикробна инфекция“ на дихателните пътища, което е наложило промяна в лечението му. Преди приемането си в болница миналата седмица, папата имаше симптоми на бронхит в продължение на няколко дни и бе делегирал на служители да четат подготвени речи на събития.  Кратко изявление за състоянието му гласи: „Всички тестове, проведени до момента, показват сложна клинична картина, която ще изисква подходящо хоспитализиране.

Впоследствие през изминалата седмица беше изяснено, че папата се бори с двустранна пневмония. Той е на поста си като лидер на Римокатолическата църква почти 12 години. През живота си е имал редица здравословни проблеми, включително отстраняване на част от белия си дроб на 21 години.

Премиер Бенямин Нетаняху
Премиер Бенямин Нетаняху. Снимка: Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו, Facebook

На 17 февруари израелският премиер заяви, че работи за осъществяването на плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за премахване и преместване на населението на Газа, като го нарече „реалност“Бенямин Нетаняху каза, че сътрудничи със САЩ по „обща стратегия“ за палестинската територия след среща с американския държавен секретар Марко Рубио в Йерусалим в неделя. Тези разговори се проведоха, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи американски контрол  върху Газа и пренасочване на 2 милиона палестинци, които живеят там, към съседни държави.

ООН предупреди, че всяко принудително преместване на цивилни от окупирани територии е строго забранено от международното право и представлява „етническо прочистване„.  Висшият дипломат на САЩ заяви, че планът на Тръмп може да е „шокирал и изненадал“ хората, но изисква „смелост“ да се предложи алтернатива на „изтърканите идеи“ от миналото.

Нетаняху каза, че той и Рубио са обсъдили начини за реализиране на визията на Тръмп и добави, че САЩ и Израел имат обща позиция по въпроса за Газа.  Израелският лидер предупреди, че „вратите на ада“ ще се отворят, ако всички израелски заложници, държани от въоръжената група „Хамас“, не бъдат освободени.

Президентът на Китай Си Дзинпин.
Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: Пиксабей

В понеделник президентът на Китай Си Дзинпин се срещна с бизнес лидери от частния сектор, като им предложи уверения, че политиките по отношение на частния сектор няма да се променят, съобщиха държавните медии, цитирани от „Асошиейтед прес“. Причината за тази среща е, че държавните служители работят за съживяване на икономиката, нарушена от пандемия, регулаторни рестрикции и криза в сектора на недвижимите имоти.

Сред присъстващите беше и основателят на Alibaba Джак Ма, който беше част от вниманието към репресиите срещу технологичната индустрия през последните години. Си заяви пред аудиторията, че подходът на Комунистическата партия и правителството към частния сектор е включен в „социалистическата система с китайски характеристики“ – така партията описва своето управление, според държавната телевизия CCTV. Президентът каза също, че правителството „искрено ще защитава законните права на частните фирми и предприемачи, съгласно закона“

Думите на увереност бяха направени, след като през 2020 г. Пекин започна репресии срещу технологичния сектор с цел разбиване на монополите и въвеждане на строги правила за данните. Едно от най-публичните лица на тази репресия беше Ма, който основа фирмата за електронна търговия Alibaba през 90-те години на миналия век и някога беше най-богатият човек в Китай. През последните години той запази нисък профил с малко публични изяви, след като публично разкритикува китайските регулатори и финансови системи по време на реч в Шанхай.

Катастрофа на самолет в Торонто
Самолетна катастрофа в Торонто. Снимка: eggxit, Instagram

Самолет се преобърна при кацане на летище Пиърсън в Торонто, Канада в понеделник. Всички пътници и екипажът са оцелели. Летището Пиърсън в Торонто уточни, че катастрофата е включвала полет на Delta Air Lines, пристигащ от Минесота, и че от 80-те души на борда, 76 са пътници, а четирима са членове на екипажа. Общо 18 пътници са транспортирани в болница.

Летището беше затворено веднага след инцидента, но полетите в и от Торонто Пиърсън бяха възобновени около 17:00 ч. местно време, съобщи летището.  Транспортната служба за безопасност на Канада каза, че изпраща екип, за да „събира информация и оценява случилото се“.

Катастрофа в Боливия
Катастрофа в Боливия. Снимка: Facebook

Във вторник стана ясно, че повече от 30 души са загинали при автобусна катастрофа на планински път в Боливия. Автобусът е паднал почти 800 метра в пропаст в югозападния район Йокала, каза служител на полицията. 14 души са ранени, включително четири деца, съобщи официален представител на местната болница в видео. Боливия е известна с опасните си пътища, особено в планинските райони.

Катастрофата е станала между градовете Потоси и Оруро, съобщиха от полицията. Официални лица смятат, че инцидентът може да е бил причинен от превишена скорост, като шофьорът „не е успял“ да контролира автобуса, заяви полковник Виктор Бенавидес пред агенция AFP. Това се смята за най-сериозната пътна катастрофа в Южна Америка досега тази година.

Местната новинарска медия Unitel съобщи, че няколко от ранените са в тежко състояниеСмъртоносни пътни инциденти са чести в Боливия. Миналия месец 19 души загинаха, когато друг автобус излетя от пътя, също близо до Потоси. Пътните катастрофи убиват средно 1400 души всяка година в страната с около 12 милиона жители, според данни от правителството.

Райхстаг, Германия.
Райхстаг, Германия. Снимка: Пиксабей

Във вторник Фридрих Мерц, вероятният следващ канцлер на Германия, заяви пред „Politico“, че е „много притеснен“, че Европейският съюз /ЕС/ се е запътил към нова финансова криза, тъй като правителствата са поели твърде много дългове. Ето какво заяви консервативният кандидат за лидер на партията в предаването Berlin Playbook Podcast:

„Не можем да бъдем толкова небрежни с публичните си финанси, колкото може би някои от другите – а дори и с другите, започвам да се притеснявам много.“

Той не назова имената на другите държави, за които говори, но шест от тях в ЕС – Франция, Италия, Гърция, Белгия, Испания и Португалия – имат дълг, който е по-голям от размера на годишното им икономическо производство.

„Следващата финансова криза определено предстои“, заяви той и добави:

„Тя ще бъде криза на държавния дълг. Не знаем кога ще настъпи. Не знаем откъде ще дойде, но ще дойде.“

Пет дни преди парламентарните избори в Германия коментарите на Мерц идват на фона на дебата за реформиране на така наречената дългова спирачка в Германия – строгото правило за разходите, което ограничава структурните нетни заеми на федералното правителство до 0,35 % от брутния вътрешен продукт. Дискусията стана още по-наложителна поради исканията на САЩ ЕС да плаща повече за собствената си отбрана.

Това е огромно предизвикателство за Германия, чиито политици все още обмислят как страната ще изпълни ангажимента си към НАТО да инвестира еквивалента на 2% от БВП за отбрана след 2027 г. Берлин създаде специален фонд на стойност 100 млрд. евро за модернизиране на германската армия след руското нападение над Украйна през 2022 г., което ще му помогне да изпълни целта, но по-голямата част от тези пари вече са разпределени. Страната ще трябва да изразходва допълнително 30 млрд. евро годишно.

Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Facebook

Президентът Доналд Тръмп заяви във вторник, че планира да наложи тарифи от около 25% върху внос на автомобили, както и върху полупроводници и фармацевтични продукти, които се изпращат в Съединените щати, като това може да стане още на 2 април. Тръмп наскоро наложи 10% тарифа върху стоките, идващи от Китай и 25% тарифи върху всички вносни стомана и алуминий. По отношение на тарифите за полупроводниковите чипове и лекарства, той каза на репортери в курорта си в Мар-а-Лаго, Флорида, че има намерение в крайна сметка да увеличи ставките още повече.

Те ще се увеличат значително през годината“, каза той и добави, че иска да даде време на потенциално засегнатите компании да преместят фабриките си в Америка, за да избегнат тарифите.

Искаме да им дадем малко шанс“, каза той.

Това съобщение идва няколко дни след като Тръмп нареди разследване на данъчните и тарифни политики на други нации, което подготвя пътя за въвеждане на нови взаимни тарифи, които могат да влязат в сила още на 2 април, денят след като разследването приключи, каза Хауърд Лутник, избраният от Тръмп за министър на търговията, миналата седмица.

Комар
Комар. Снимка: Pixabay

Село в гъсто населената филипинска столица започва битка срещу денга в сряда, като предлага символична награда на жителите за уловени комари – живи или мъртви, съобщава „Асошиейтед прес“. Необичайната стратегия, възприета от село Addition Hills в Мандалуйонг Сити, отразява нарастващата загриженост, след като през уикенда близкият град Кесон обяви епидемия от болестта, пренасяна от комари. Още 8 области съобщиха за нарастване на случаите на потенциално смъртоносната вирусна инфекция.

Според статистиката на здравното министерство тази година до 1 февруари във Филипините са регистрирани най-малко 28 234 случая на денга, което е с 40% повече в сравнение със същия период на миналата година. Град Кесон обяви епидемия от денга в събота, след като смъртните случаи тази година достигнаха 10 души, предимно деца, от 1769 заразени жители.

Градско селище с повече от 100 000 жители, живеещи в претъпкани квартали и жилищни кули, Addition Hills е извършило почистванепречистване на канали и хигиенна кампания за борба с денгата. Но когато тази година случаите на заболяването скочиха до 42 и двама млади студенти починаха, лидерът на селото Карлито Чернал реши да засили борбата.

„Имаше тревога“, признава Сернал пред „Асошиейтед прес“. „Намерих начин.“

Жителите ще получат награда от 1 филипинско песо /малко над 1 цент/ за всеки пет предадени комара или ларви на комари, каза Сернал. Критиците предупреждават, че стратегията може да се обърне срещу тях, ако отчаяните хора започнат да развъждат комари заради наградата. Сернал заяви, че това е малко вероятно, тъй като кампанията ще бъде прекратена веднага щом броят на случаите намалее. С началото на кампанията в офиса на селото се появиха около десетина ловци на комари. Мигел Лабаг, 64-годишен бездомник, предаде кана с 45 тъмни ларви на комари, които се гърчеха в малко вода, и получи награда от девет песос /15 цента/.

Властите в друго село в град Кесон обмислят пускането на рояци жаби, които да изяждат комарите. Министърът на здравеопазването Теодоро Хербоса заяви, че е от решаващо значение да се почистят местата за размножаване на комари и всеки, който може да е заразен, да потърси незабавно медицинска помощ.

Apple.
Apple. Снимка: Пиксабей

Apple представи новия iPhone 16e, който предлага функции на изкуствен интелект /ИИ/ на по-ниска цена от своите флагмански модели. iPhone 16e разполага със същия процесор като по-големия iPhone 16, посочиха от Apple, като предлага подобни опции за съхранение, но с по-ниски характеристики на други места, включително по-малко камери.

Apple изпитва трудности при намирането на нов продукт, който да вълнува потребителите – продажбите на iPhone намаляха в края на миналата година.  Компанията се надява, че предоставянето на усъвършенствани функции за ИИ на по-евтин телефон ще реши този проблем, въпреки че анализаторите са по-внимателни относно увеличаването на продажбите, което могат да донесат такива инструменти.

Името на телефона очевидно е препратка към серията iPhone SE, която беше пусната между 2016 и 2022 г. и беше значително по-евтина. Apple заяви, че iPhone 16e ще бъде достъпен за предварителни поръчки от 21 февруари в 59 държави. Той ще бъде пуснат в Обединеното кралство на цена от 599 паунда, което е с 200 паунда по-малко от iPhone 16, но повече от два пъти по-скъпо от оригиналния iPhone SE, когато беше пуснат през 2016 г.

Ръководителят на Apple Тим Кук каза при обявяването, че новият модел предлага „производителността, интелигентността и конфиденциалността“, които феновете на компанията „очакват“ от нея. Той добави, че функциите на Apple Intelligence на устройството ще „помогнат да спестите време, бързо да свършите повече неща и да се изразявате по нови начини“. Компанията въведе своя вариант на технологията – Apple Intelligence – с тази серия устройства, включваща нови инструменти за писане и интегриране на чатбота ChatGPT на OpenAI в Siri.

Президент на Украйна Володимир Зеленски
Президент на Украйна Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

Президентът Доналд Тръмп прекара целия четвъртък в атаки срещу украинския си колега Владимир Зеленски, наричайки го „диктатор“ и задълбочавайки пропастта между двамата лидери. Атаките на Тръмп последваха след като Зеленски, в отговор на разговори между САЩ и Русия в Саудитска Арабия, от които Киев беше изключен, заяви, че президентът на САЩ живее в „пространство за дезинформация„, управлявано от Москва. Говорейки на среща за инвестиции, подкрепяна от Саудитска Арабия, Тръмп каза, че единственото, в което Зеленски „наистина е добър, е да манипулира Джо Байдън като цигулка„.

Наречената обида „диктатор“ бързо провокира критики от европейски лидери, включително германския канцлер Олаф Шолц, който каза, че „е просто погрешно и опасно да се отрича демократичната легитимност на президента Зеленски“. 

Британският премиер сър Киър Стармър изрази подкрепата си за Зеленски в телефонен разговор с украинския президент. Прессекретар на Даунинг Стрийт заяви, че сър Киър „изрази подкрепата си за президента Зеленски като демократично избран лидер на Украйна„.

Напълно разумно е да се преустановят изборите по време на война, както Великобритания го направи по време на Втората световна война„, добави говорителят.

В пост в социалните медии, Зеленски каза, че мирът може да бъде по-сигурен с помощта на САЩ и Европа. Петгодишният мандат на Зеленски трябваше да изтече през май 2024 г., но Украйна е под военно положение от началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г., като изборите са спрени.

Във вторник представители на САЩ и Русия проведоха първите си високо ниво, лице в лице преговори от началото на пълномащабната инвазия на Русия. Бившият премиер на Украйна Арсений Яценюк заяви пред BBC, че Русия „в момента пуска шампанско“ в отговор на коментарите на Тръмп.

Володимир Зеленски е напълно легитимен президент„, каза той. „Ние не можем да проведем избори при военно положение.

Войната на думи започна с коментари на Тръмп в вторник на пресконференция в Мар-а-Лаго, Флорида, когато обвини Украйна за войната. Тръмп бе попитан от BBC News какво е посланието му към украинците, които може да се чувстват предадени, на което той отговори: „Чувам, че са разстроени, че нямат място на масата, но те вече имаха място три години и много преди това. Това можеше да бъде разрешено много лесно.

Не трябваше да го започвате. Можехте да постигнете споразумение„, добави Тръмп.

Тръмп не спомена, че президент Владимир Путин е взел решението да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г. След това в сряда, Зеленски каза на репортерите в Киев: „Виждаме много дезинформация и тя идва от Русия. С всичко уважение към президента Доналд Тръмп като лидер… той живее в това пространство за дезинформация.“ Той добави, че вярва, че „Съединените щати помогнаха на Путин да излезе от години на изолация„.

По-късно през деня украинският лидер заяви, че светът е изправен пред избора да бъде „с Путин или с мир“ и обяви, че ще се срещне с пратеника на Вашингтон за Украйна Кит Келог в четвъртък. По-рано Зеленски също отхвърли опитите на Тръмп да получи редки минерали от Украйна, заявявайки, че не са предложени гаранции за сигурност в замяна.

Тръмп се опита да направи въпрос от популярността на Зеленски, като твърди, че украинският президент има само 4% одобрение. Но BBC Verify съобщава, че проучване, проведено този месец, показва, че 57% от украинците казват, че се доверяват на президента. В експлозивния пост в Truth Social в сряда, Тръмп също нападна Европа, казвайки, че войната в Украйна е „много по-важна за Европа, отколкото за нас„.

Имаме голям, красив океан като разделение„, каза той.

Европа не е успяла да донесе мир в региона, добави той. Междувременно руският президент Владимир Путин също говори пред репортери, заявявайки, че би се срещнал с Тръмп „с удоволствие„. От своя страна ЕС заяви, че ще наложи нови санкции на Русия. Te целят руски алуминий и десетки кораби, заподозрени в незаконен транспорт на нефт. Те също така ще изключат още руски банки от глобалната платежна система Swift и ще забранят на още руски медийни издания да излъчват в Европа.

"Хамас"
Хамас

Израелските военни заявиха в петък, че са идентифицирали останките на двама млади заложници, но другото тяло, освободено от „Хамас“ в рамките на споразумението за прекратяване на огъня, не е майката на момчетата, както беше обещала бойната групировка, съобщава „Асошиейтед прес“.

Разкритието е шокиращ обрат в сагата около семейство Бибас, превърнало се в световен символ на тежкото положение на израелските заложници, държани от „Хамас“, и поставя под въпрос бъдещето на крехкото примирие. В изявление на армията се казва:

„Това е изключително тежко нарушение от страна на терористичната организация „Хамас“.“

По време на продължилото месец примирие „Хамас“ освобождава живи заложници в замяна на стотици палестински затворници. Освобождаването в четвъртък отбеляза първия случай, в който групировката връща останките на мъртви заложници.

В началото на деня „Хамас“ предаде четири тела на Червения кръст. Израел бързо потвърди, че едното тяло е на Одед Лифшиц, който е бил на 83 години, когато е бил отвлечен по време на нападението на „Хамас“, с което започна войната на 7 октомври 2023 г.

От „Хамас“ бяха заявили, че другите останки принадлежат на Шири Бибас и двете ѝ малки момчета – Ариел и Кфир. В нощно съобщение армията заяви, че Националният институт по съдебна медицина на Израел е идентифицирал момчетата, но другите останки не принадлежали на майка им. Институтът заяви, че останките не съвпадат и с други заложници.

„Хамас“ твърди, че и четиримата заложници, върнати в четвъртък, са били убити при израелски въздушни удари. Но Израел заяви, че при проверката е установено, че двете момчета и Лифшиц са били убити от похитителите си.

„Хамас“ не реагира веднага на съобщението на Израел, че тялото не е на майката на момчетата. Високопоставен американски служител отправи остро предупреждение към „Хамас“, след като израелските военни заявиха, че бойната групировка е освободила „анонимно“ тяло, а не това на убит израелски заложник. Впоследствие тялото на жената беше върнато в събота.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Босфорът е затворен. Какво означава това за Истанбул?

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments