Първите дни на Доналд Тръмп обратно в Белия дом – това беше водещото през изминалата седмица. В понеделник той заяви, че няма да бъде диктатор, „освен в първия ден“ и че има много работа, която да свърши. Списъкът със спешни задачи включваше стартиране на масова депортация на мигранти, отмяна на политиките на администрацията на Байдън в областта на образованието, преструктуриране на федералното правителство чрез освобождаване от длъжност на близо хиляди федерални служители, за които смята, че тайно работят срещу него, както и помилване на граждани, които са били арестувани заради участието си в бунта срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.
Повторно избраният лидер обеща, че ще предприеме редица ключови стъпки през втория си мандат, но политически анализатори се питат дали той ще може да се заеме с всичко това, още когато влезе в Белия дом. По време на кампанията си кандидатът на републиканците многократно обеща да наложи мита върху вносните стоки, особено тези от Китай. Той твърдеше, че подобни данъци върху вноса ще запазят работните места в производството в САЩ, ще намалят федералния дефицит и ще спомогнат за понижаване на цените на храните. Той също така изтъкна тази идея като централна част от програмата си за национална сигурност.
Във вторник държавният глава започна да попълва ключовите постове в своята втора администрация, като досега поставя акцент върху помощници и съюзници, които бяха най-силните му поддръжници по време на кампанията през 2024 г. Така Сузи Уайлс беше назначена за началник на кабинета. Наемането й е първото важно решение на Тръмп като новоизбран президент и едно решение, което може да се окаже определящо за бъдещата му администрация, като се имат предвид близките ѝ отношения с новоизбрания президент. Твърди се, че Уайлс е спечелила доверието на Тръмп отчасти с ръководенето на най-дисциплинираната от трите президентски кампании на Тръмп.
Тръмп поиска от Майк Уолц, пенсиониран офицер от Националната гвардия и ветеран от войната, да бъде негов съветник по националната сигурност, заяви в понеделник запознат с въпроса. 62-годишният Том Хоман е натоварен с основния приоритет на Тръмп – провеждането на най-голямата операция по депортиране в историята на страната. Елиз Стефаник ще бъде посланик на ООН, а Стивън Милър – заместник-ръководител на щаба по политическите въпроси. Тръмп избра бившия нюйоркски депутат Лий Зелдин за свой кандидат за ръководител на Агенцията за опазване на околната среда. Илон Мъск ще бъде ръководител на „Департамента за правителствена ефективност“ – инициатива за намаляване на правителствените отпадъци, измами и неефективност, където и да реши да ги открие технологичният магнат. А изненадващият избор на консервативния коментатор и телевизионен водещ Пийт Хегсет за шеф на Пентагона във вторник вечерта, шокира Вашингтон.
Във вторник две седмици след като проливни дъждове причиниха опустошителни наводнения в Източна Испания, в няколко района на страната са обявени предупреждения за тревога, тъй като се очаква нов атмосферен фронт да донесе обилни валежи и ниски температури, предаде „BBC“. Метеоролозите предупредиха за валежи и бури, които могат да бъдат „много силни до проливни“. Въпросният оранжев код е вторият по сила и сигнализира за значително метеорологично събитие със степен на опасност за нормалните човешки дейности.
Метеорологичното явление, известно под името „Дана“, не е рядкост в Испания, като обикновено се случва около 10-20 пъти годишно в западната част на Средиземноморието. Връхлитането на явлението за втори път в рамките на няколко седмици не се смята нито за толкова екстремна, нито за толкова бавно движеща се природна сила, колкото тази, която засегна Валенсия в края на октомври. Въпреки това, на най-влажните места, особено около Малага и Гранада, тази седмица може да паднат около 180 мм дъжд – количество валежи, което е обичайно за два месеца, а не в рамките на няколко дни.
Същевременно президентът на Азербайджан Илхам Алиев използва основната си реч на срещата на върха за климата COP29, за да се нахвърли върху западните критици на петролната и газовата индустрия на страната му, заявявайки, че тя е жертва на „добре организирана кампания за клевети и изнудване“, предава „Агенция Ройтерс“. Коментарите бяха направени на втория ден от срещата на върха, на която близо 200 държави се срещат, за да обсъдят как да намалят емисиите от изкопаеми горива, и малко преди генералният секретар на ООН Антонио Гутериш да заяви, че удвояването на изкопаемите горива е абсурдна стратегия.
През 2023 г. приходите на Азербайджан от нефт и газ ще съставляват 35% от икономиката на страната, което е спад спрямо 50% две години по-рано. Правителството твърди, че тези приходи ще намалеят до 22% до 2028 г.
„Като председател на COP29, разбира се, ще бъдем силен застъпник на зеления преход и ние го правим. Но в същото време трябва да бъдем реалисти“, заяви Алиев, който определи петролните и газовите ресурси на страната си като „дар от бога“.
В сряда ООН заяви, че израелското строителство по протежение на демилитаризираната буферна зона със Сирия е довело до „тежки нарушения“ на 50-годишното споразумение за прекратяване на огъня, които рискуват да увеличат напрежението по общата им граница в окупираните Голански възвишения, информира „BBC“. Сателитни снимки показват нови траншеи и земни насипи, изкопани през последните няколко месеца по дължината на така наречената зона на разделение /ЗР/.
„BBC“ е заснела строителството, което се извършва покрай военно превозно средство в близост до град Маждал Шамс, както и пресни земни работи в селски земи още по на юг. Смята се, че работата и на двете места е в рамките на контролираните от Израел зони. Силите на ООН за наблюдение на изтеглянето /UNDOF/ твърдят, че по-голямата част от израелското строителство не нарушава зоната за сигурност, но че някои траншеи – изкопани под защитата на военни превозни средства, включително танкове – навлизат в нея, както и че превозни средства и персонал на израелската армия също са навлезли в буферната зона.
В четвъртък жителите на Шри Ланка гласуваха на предсрочни избори, за да решат дали островът в Индийския океан ще даде на новия си ляв президент повече сили да помага на бедните, докато се възстановява от финансовия срив, пише „Агенция Ройтерс“.
Малко над 17 млн. шриланкийци имаха право да избират депутати в 225-местния парламент за 5-годишен мандат. Рекордните 690 политически партии и независими групи се борят в 22 избирателни района.
В крайна сметка стана ясно, че водената от президента на Шри Ланка коалиция Национална народна власт /ННВ/ постигна триумфална победа на предсрочните парламентарни избори, с което Анура Кумара Дисанаяке получи необходимата власт да прокара плановете си за борба с бедността и корупцията на островната страна, която се възстановява от финансов колапс, предаде Ройтерс.
В петък бяха разпространени нови данни, според които съчетават наблюдения на експерти и изкуствен интелект /ИИ/, градовете в Азия и САЩ отделят най-много вредни емисии, които задържат топлината в атмосферата и подхранват климатичните промени, информира „Associated Press“. Анализът показва, че понастоящем Шанхай е най-замърсяващият град. Седем щати и провинции генерират над 1 милиард метрични тона парникови газове, като всички те се намират в Китай, с изключение на Тексас, който се нарежда на шесто място, сочат новите данни на организация, съоснована от бившия вицепрезидент на САЩ Ал Гор, публикувани по време на настоящите преговори на ООН за климата в Баку, Азербайджан. По време на преговорите държавите се опитват да определят нови цели за намаляване на тези емисии и да уточнят колко точно ще трябва да платят богатите държави, за да помогнат на света да се справи с тази трудна задача.
С помощта на сателитни и наземни наблюдения, подпомогнати с изкуствен интелект за попълване на пропуските, организацията „Climate Trace“ се стреми да определи количествено въглеродния диоксид, метана и азотния оксид, които задържат топлината, както и други традиционни замърсители на въздуха в световен мащаб, като първи път изследването е извършено в повече от 9000 градски зони. Общото замърсяване на Земята с въглероден диоксид и метан е нараснало с 0,7 % до 61,2 милиарда метрични тона, като процентът на краткотрайния, но изключително наситен метан е нараснал с 0,2 %.
На този фон ключови експерти, сред които бивш генерален секретар на ООН и бивш ръководител на ООН по въпросите на климата заявиха, че преговорите за климата на Конференцията на страните членки на ООН „вече не отговарят на целите“ и се нуждаят от спешна промяна. В писмо до ООН високопоставените лица заявяват, че страните не трябва да бъдат домакини на преговорите, ако не подкрепят постепенното премахване на изкопаемите енергийни източници.
През последните години преговорите на ООН за климата постигнаха значителен напредък, въпреки че за предприемането на действия е необходимо единодушно съгласие на почти 200 държави.
Майка е дарила рекордни количества кърма, за да помогне на над 350 000 недоносени бебета