В понеделник армията на Израел призова жителите на Газа, които се намират в източната част на град Рафах, да се насочат към „разширените хуманитарни зони“. По данни на ООН в Рафах се намират приблизително 1,2 милиона жители на Газа, повечето от които са разселени от боевете в други част и на ивицата.
В същия ден израелският премиер Бенямин Нетаняху разкри, че военновременният кабинет на страната му е одобрил продължаването на операция в Рафах с цел да принуди „Хамас“ да освободи израелските заложници и да постигне другите военни цели, които Израел си е поставил във войната срещу палестинското движение.
„Паралелно с това въпреки, че предложенията на „Хамас“ относно прекратяване на огъня са далеч от исканията на Израел, Израел ще изпрати работна делегация при посредниците, за да разгледа докрай възможността за постигане на споразумение за прекратяване на огъня при приемливи за Израел условия“, се допълва в текст, разпространен от правителствената канцелария.
В кратко изявление израелските военни поясниха, че нанасят прецизни удари в тази част на града, но ще съобщят повече подробности на по-късен етап.
Във вторник израелските сили установиха контрол върху палестинската страна на граничния контролно-пропускателен пункт „Рафах“, който се намира на границата на ивицата Газа с Египет. Говорител на граничните власти на Газа е заявил пред „Ройтерс“, че пунктът откъм палестинската му страна е затворен заради присъствието на израелски танкове.
В сряда Израел отвори пропускателния пункт „Керем Шалом“ на границата си с ивицата Газа. От управляващата пункта израелска служба съобщиха още, че камиони с хуманитарна помощ вече преминават през проверки на пункта. Припомняме, че в неделя „Хамас“ изстреля ракети от района на граничния пункт „Рафах“. Те бяха насочени срещу граничния пункт „Керем Шалом“, като при атаката бяха убити четирима израелски войници. Пунктът бе затворен след нападението.
В четвъртък стана ясно, че граничният пункт „Керем Шалом“ отново е бил подложен на ракетен обстрел. Същевременно беше съобщено, че египетските въоръжени сили са в състояние на повишена готовност, след като Израел превзе граничния пункт „Рафах“.
На 10 май Нетаняху каза, че страната му трябва да победи въоръжените части на радикалната палестинска групировка „Хамас“ в град Рафах в южната част на ивицата Газа:
„Трябва да победим „Хамас“ в Рафах. Досега сме унищожили двадесет от техните двадесет и четири батальона“, добави премиерът на Израел, като в същото време отбеляза, че държавата му е загубила стотици войници“. Нетаняху изрази надежда, че той и президентът на САЩ Джо Байдън „ще преодолеят някои несъгласия.“
На този фон през изминалата седмица продължиха протестите в различни точки на света срещу войната в Газа. Във вторник студенти в университетите в Оксфорд и Кембридж разпънаха палаткови протестни лагери в университетските кампуси. По този начин те протестират срещу войната в Газа. Подобен протестен палатков лагер беше създаден и във Висшето училище за ориенталски и африкански изследвания в Лондон, предава „BBC“.
В съвместно изявление инициаторите на протеста в Оксфорд и Кембридж обявиха, че не могат да приемат „съучастието на техните университети в израелските военни престъпления срещу палестинския народ“. Те настояват двата университета да разкрият професионалните и финансовите си връзки с Израел и да се разграничат от свързани със страната организации.
Протестни палаткови лагери и окупиране на висши училища в знак на протест срещу войната в Газа има в САЩ, Канада, Мексико, Франция, Австралия, като на места полицията се намеси, за да разчисти лагерите.
На 7 май президентът на Русия Владимир Путин започна официално петия си президентски мандат, предадоха световните агенции. Припомняме, че държавният глава, който е на 71 години, беше преизбран на поста на избори през март. Той е на власт от близо четвърт век. През 2020 г. Путин промени конституцията на страната, за да може да получи правото на два допълнителни шестгодишни мандата, което означава, че той може да остане на власт на теория до 2036 г., когато ще е на 84 години.
Първият си шестгодишен мандат Путин започна през 2012 г., а вторият – през 2018 г. След нови конституционни промени през 2020 г. той успя да се кандидатира за изборите тази година, които спечели с рекорден резултат – 87,28% от гласовете. Някои западни правителства заявиха, че преизбирането му е било опорочено, тъй като гласоподавателите не са имали реална алтернатива. Това обвинение беше отхвърлено от Москва, която твърди, че Путин се радва на огромната подкрепа на руския народ.
На 8 май стана ясно, че Европейският съюз /ЕС/ няма общо становище, с което да казва, че Путин не е признат за законен президент на Русия. Говорител на Европейската комисия, заяви, че ЕС не е в положение да признава изборите (в дадена страна), това решение е в ръцете на отделните европейски държави.
В петък бе разкрито, че Путин е предложил за преназначение руския премиер Михаил Мишустин, който е на 58 години. Той бе назначен за председател на правителството през януари 2020 г., като смени на поста тогавашния премиер и бивш президент на Русия Дмитрий Медведев. Подобно на други членове на руския елит Мишустин стана мишена на западни санкции във връзка с войната в Украйна.
И през изминалата седмица продължиха проливните дъждове в Бразилия. В понеделник беше съобщено за 85 загинали, като до края на седмицата броят им нарасна до 100 души. Ранените са над 300 души. А повече от 47 000 души се подслониха в специално създадени центрове, а над 150 000 души бяха принудени да напуснат домовете си.
В четвъртък украинският президент Володимир Зеленски уволни началника на държавната служба за охрана, чиито служители бяха отговорни за опита за покушение срещу държавния глава тази седмица, предаде „Ройтерс“. Той издаде указ за уволнението на Сергий Руд, в който не се посочва кой ще го замести.
Службата за сигурност на Украйна обяви, че е хванала двама мъже, полковници от националната гвардия, обвинени в заговора и други висши служители.
Освен това Зеленски смени командващия специалните сили на страната, които действат в окупираните от Москва територии, отбелязва Ройтерс. Това е втората смяна на ръководителя на подразделението в рамките на половин година. На мястото на полковник Сергий Лупанчук ще бъде назначен бригаден генерал Олександър Трепак.