Най-важното от света през изминалата седмица – Путин посети Северна Корея и Виетнам, а Украйна и Молдова започват преговори за членство в ЕС

1
67
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Pixabay

Посещения на руския президент Владимир Путин в Северна Корея и Виетнам, както и решението Украйна и Молдова да започнат преговори за членство в Европейския съюз /ЕС/ през следващата седмица – това са само част от събитията, които белязаха света през изминалата седмица.

В понеделник израелският премиер разпусна 6-членния си военновременен кабинет, съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на информация от свои източници. От медията изтъкват, че мнозина са очаквали това да се случи след напускането на центристки настроения бивш генерал Бени Ганц. Един такъв ход би увеличил напрежението между Израел и международните му партньори, сред които и САЩ. Предстои сега Нетаняху да проведе консултация за войната в ивицата Газа с тесен кръг от министри, сред които тези на отбраната Йоав Галант и на стратегическите въпроси Рон Дермер, които бяха в състава на военновременния кабинет. Той бе сформиран, когато Ганц се присъедини към Нетаняху в инициативата за национално единство след безпрецедентната атака срещу израелска територия на групировката „Хамас“ на 7 октомври 2023 г., последвана от настъплението на израелските сили в ивицата Газа.

Премиер Бенямин Нетаняху
Премиер Бенямин Нетаняху. Снимка: Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו, Facebook

Във военновременния кабинет като наблюдатели влязоха още съмишленикът на Ганц – Гади Айзенкот и Ариех Дери, председател на ултраортодоксалната еврейска партия „Шас“. Те напуснаха заедно кабинета миналата седмица, като посочиха за причина неспособността на Нетаняху да изгради стратегия за войната в Газа, припомнят от „Ройтерс“.

На 17 юни директорът на Службата за външно разузнаване /СВР/ на Русия Сергей Наришкин заяви, че ако сегашните предложения за мир на президента Владимир Путин не бъдат приети, условията на следващите ще бъдат по-тежки. Той обаче не уточни от кого трябва да бъдат приети или отхвърлени.

В същия ден стана ясно, че Путин ще посети Северна Корея на 18 и 19 юни. Припомняме, че има обвинения срещу Северна Корея, че доставя на Москва боеприпаси за офанзивата им в Украйна. И така – във вторник руският държавен глава беше посрещнат с помпозна церемония от Ким Чен Ун на централния площад в Пхенян, който беше украсен за случая с голямо пано с портретите на двамата ръководители, показва видео, публикувано от Кремъл.

Хиляди жители на севернокорейската столица, сред които множество деца с цветя и балони, приветстваха Путин и Ким Чен Ун под музикалния съпровод на военен оркестър, съобщиха „Ройтерс“ и „Франс прес“. На знаме на една от сградите дори е пишело: „Топло посрещаме президента на Руската федерация“. Това е първото посещение на Путин в страната от 24 години. По думите му двете страни продължат „решително да се противопоставят“ на амбициите на Запада „да възпрепятства установяването на многополюсен световен ред, основаващ се на справедливост, взаимно уважение на суверенитета и взаимно зачитане на интересите“.

Ким Чен Ун
Ким Чен Ун. Снимка: Пиксабей

В началото на разговорите руският президент заяви пред севернокорейския лидер, че Русия се бори срещу десетилетната „хегемонистична и империалистическа политика“ на САЩ и съюзниците им. Той благодари на севернокорейския лидер за подкрепата на КНДР за Русия, включително по въпроса за Украйна: „Високо ценим вашата последователна и твърда подкрепа за руската политика, в това число и на украинското направление“, посочи Путин и добави, че взаимодействието между двете страни е основано на принципа на равноправието и взаимното зачитане на техните интереси.

В същото време Ким Чен Ун е заявил, че Пхенян възнамерява да укрепи още повече стратегическото сътрудничество с Москва: „Международната обстановка се усложнява и се мени бързо“, е казал Ким, цитиран от „ТАСС“: „При тази ситуация възнамеряваме да задълбочим още повече стратегическите връзки с Русия и руското ръководство.“ Севернокорейският лидер добави, че страната му „оценява“ ролята на Москва в поддържането на стратегическото съотношение на силите в света, и изрази подкрепа за действията на Русия в Украйна.

Правителството на КНДР „изразява и пълна подкрепа и солидарност с руското правителство, армия и народ по отношение на специалната военна операция в Украйна за защита на суверенитета, интересите на сигурността, а също и териториалната цялост“, подчерта Ким, като използва възприетия от Кремъл термин за войната в Украйна.

Севернокорейският лидер добави, че руско-севернокорейските отношения са навлезли в период на нов разцвет, който не може да се сравни дори с периода на отношенията между СССР и КНДР от миналия век. По думите му „пламенната дружба между двете страни монолитно ще укрепва“, предава „БТА“.

Флаг на Виетнам
Флаг на Виетнам. Снимка: Pixabay

Веднага след посещението си в Северна Корея, Путин замина на държавно посещение във Виетнам. По време на него той обяви, че Русия иска да си сътрудничи с югоизточната азиатска държава в сферата на енергетиката и сигурността, предава „Ройтерс“.

Ден след като подписа споразумение за взаимна отбрана със Северна Корея, Путин заяви, че Москва и Ханой имат интерес да изградят това, което той нарича надеждна архитектура за сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион. Той също така каза, че руските компании са готови да инвестират във виетнамски проекти, свързани с производството на втечнен природен газ.

Знаме на България
Знаме на България. Снимка: Община Ямбол

На този фон през изминалата седмица беше съобщено, че България е на второ място по брой проверки, извършени миналата година от Европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС /ОЛАФ/. Според данните от годишния доклад за дейността на службата, в страната ни са били извършени 14 проверки, като по 5 случая са били издадени препоръки за последващи действия. Най-многобройни са били проверките в Румъния /16/, като по тях са били издадени 10 препоръки заради открити нередности.

В сряда пък стана ясно, че американският президент Джо Байдън е обявил мерки за облекчаване на процедурите за предоставяне на гражданство на нелегални мигранти, които са сключили бракове с американски граждани. Той е предприел този ход, който е безпрецедентен по мащабите си в съвременната история на САЩ, месеци преди президентските избори. Съперникът му републиканец в предизборната надпревара – Доналд Тръмп, от своя страна обеща, че ако отново застане начело на Белия дом, ще пристъпи към масови депортации на нелегални мигранти. От новата програма на Байдън ще могат да се възползват около 500 000 души, които живеят нелегално в САЩ от поне 10 г. Право да получат гражданство ще имат и близо 50 000 деца и младежи, ненавършили пълнолетие.

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски. Снимка: НС

В края на работната седмица белгийското правителство съобщи, че преговорите за присъединяване на Украйна и Молдова към Европейския съюз ще започнат на 25 юни. Украинският президент Володимир Зеленски благодари на Съвета на ЕС и на белгийското председателство за одобряването на преговорната рамка, нужна за започването на преговори за присъединяване на Украйна към ЕС, предаде Укринформ, като цитира пост на Зеленски в „Екс“.

„Това е голям ден за Украйна, Молдова и Европейския съюз. Всички 27 страни членки на ЕС са одобрили преговорните рамки и практическите преговори за присъединяване към ЕС ще започнат следващата седмица“, написа украинският външен министър Дмитро Кулеба в „X“.

От Белгия обявиха, че министрите са одобрили преговорните планове за разговорите с двете страни, което позволява преговорите да започнат следващата седмица.

„Да станем член на ЕС е нашият път към мир, просперитет и по-добър живот за всички граждани“, написа в „X“ молдовският президент Мая Санду, която допълни, че първият кръг от преговорите ще се проведе в Люксембург. Двете страни кандидатстваха за членство в ЕС след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Най-важното от света през изминалата седмица – Резултати от евровота и Путин с условия за прекратяване на войната

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]