Най-важното от света през изминалата седмица – случващото се в Румъния и Втората комисия на Урсула фон дер Лайен

Двете камари на парламента в Индия бяха временно прекъснати в четвъртък в рамките на няколко минути след откриването им

0
67
Флагът на Румъния
Снимка: Pixabay

Понеделник Европа се събуди с първите резултати от изборите в Румъния. Според тях румънският ултранационалист Калин Джорджеску е на път да стигне до финалния кръг на президентския вот, сочат предварителните резултати от 24 ноември, когато са били отчетени над 99,9% от избирателните секции.

Ранните проучвания на изхода от изборите сочеха, че Ласкони ще се класира за втория тур на президентските избори, но Джорджеску нарасна в хода на преброяването на гласовете в неделя вечерта, което предвещава резултат, който ще промени румънската политика. Предварителните резултати могат да се променят в хода на преброяването на гласовете.

Джорджеску, изключително религиозен и националистически настроен, водеше кампания за намаляване на зависимостта на Румъния от вноса, подпомагане на земеделските производители и увеличаване на вътрешното производство на храни и енергия. Той също така твърди, че ЕС и НАТО не представляват  правилно  румънските интереси и твърди, че войната на Русия в Украйна, румънска съседка, е манипулирана от американски военни компании.

Докато гласоподавателите се подготвят да се върнат към урните днес над процеса стоят големи въпроси, на които те просто нямат отговор. Перспективата за възход на крайнодесните накара стотици да излязат по улиците при минусови температури. В Букурещ демонстрантите викаха: „Искаме свобода, а не фашизъм“.

Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Pixabay

В началото на седмицата руският президент Владимир Путин подписа нов закон за опрощаване на дълговете на новобранците, които постъпват в армията, за да участват в бойните действия на територията на Украйна, предаде „Associated Press“. Мярката, чийто окончателен вариант се появи на страниците на правителствения уебсайт в събота, подчертава нуждите на Русия от военен персонал в почти тригодишната война, въпреки че миналата седмица тя изстреля  нова балистична ракета със среден обсег. Според руската държавна информационна агенция „Интерфакс“ новото законодателство ще позволи на тези, които подписват едногодишен договор, да се освободят от свои лоши дългове в размер до 10 млн. рубли (96 000 долара). Законът ще се прилага за дългове, за които е издадена съдебна заповед за събиране и е започнало изпълнително производство преди 1 декември 2024 г. Това ще важи и за съпрузите на новоназначените служители.

Напоследък Русия увеличи набирането на военнослужещи за армията си, като предлага все по-големи финансови стимули. В някои случаи тези стимули дори са няколко пъти по-високи от средната работна заплата за страната. Стратегията позволи на военните сили да увеличат редиците си, особено в зоната на конфликта, като същевременно избегнат нова заповед за мобилизация. Така наречената „частична мобилизация“, обявена през септември 2022 г., предизвика изселването на десетки хиляди руски мъже, които напуснаха страната, за да избегнат наборната служба.

Стремежът за набиране на новобранци за руската армия съвпада с времето на изстрелването на нова балистична ракета със среден обсег към Украйна. Путин заяви, че това действие е в отговор на използването от страна на Киев на американски и британски ракети, способни да поразяват цели по-дълбоко в Русия.

Илиана Иванова
Илиана Иванова. Снимка: ЕП

Във вторник от Брюксел съобщиха, че Европейският парламент е одобрил Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата от България. Тя е настоящ комисар на ЕС по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. Притежава магистърска степен по международни икономически отношения и преди това е била член на ЕСП за България в периода 2013-2023 г. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа „за“, 34 гласа „против“ и 31 гласа „въздържал се“.

Постът на българския член на ЕСП се освободи през септември 2023 г., когато Иванова беше назначена за европейски комисар. На 4 септември 2024 г. българският Министерски съвет я номинира да се върне в ЕСП за периода 2025-2030 г.  Окончателното решение ще бъде взето от държавите членки в Съвета на ЕС.

МВнР в Русия
МВнР в Русия. Снимка: Russian Foreign Ministry – МИД России, Facebook

На 26 ноември Русия изгони британски дипломат, след като го обвини в шпионаж, предава „BBC“. Агенция „ТАСС“ цитира говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, която каза, че министерството е извикало и  британския посланик. Кадри показват как колата му спира до Министерството на външните работи в Москва.

Няма незабавен коментар от външното министерство на Обединеното кралство или британското посолство в Москва. Държавните информационни агенции съобщиха, че  Федерална служба за сигурност /ФСС/ на Руската федерация обвинява дипломата – чиято снимка беше показана в телевизионните бюлетини – в предоставяне на  невярна информация в документите си и извършване на шпионска и саботажна дейност. Допълва се, че дипломатът е заместник на един от шестимата британски дипломати, експулсирани през август, също по обвинения в шпионаж.

Военен дрон, дронове
Военен дрон. Снимка: Pixabay

В същия ден украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е изстреляла 188 безпилотни летателни апарата срещу повечето региони на  Украйна в нощна атака, като определиха това като рекорден брой безпилотни летателни апарати, използвани в една атака, предава „Асошиейтед прес“.

Според военновъздушните сили на Украйна повечето от дроновете са били  прихванати, но жилищни сгради и критична инфраструктура като националната електропреносна мрежа са били повредени. Не е съобщено за жертви в 17-те региона, които са били обект на нападение.

Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен. Снимка: Wikimedia Commons

В сряда 370 евродепутати гласуваха „за“, 282 – „против“ и 36 – „въздържал се“. С този резултат членовете на Европейския парламент /ЕП/ одобриха втората  Еврокомисия начело с Урсула фон дер Лайен. За да бъде утвърден, колегиумът на членовете на Комисията се нуждаеше от мнозинство от подадените гласове (правило 129.7 от Правилника за дейността на ЕП).

Това ще бъде вторият мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на Комисията, след като през юли 2019 г. членовете на ЕП избраха нейната първа Комисия.

На този фон бюджетът на ЕС за следващата година бе подписан от председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, съобщиха от Брюксел. Добавени са над 230 млн. евро за ключови програми, насочени към подобряване на живота на хората, повишаване на конкурентоспособността и справяне с настоящите предизвикателства.

Общият бюджет за 2025 г. възлиза на 199,4 млрд. евро в поети задължения, а плащанията са определени на 155,21 млрд. евро. Бюджетът за 2025 г. ще бъде с 6% по-голям от тазгодишния, което означава увеличение с 10 млрд. евро.

Снежна буря.
Снежна буря. Снимка: Пиксабей

Най-тежката снежна буря през ноември, която удари столицата на Южна Корея от повече от половин век, покри столицата в сряда, спирайки стотици самолетни полети и прекъсвайки градския трафик, съобщава „Асошиейтед прес“.

Метеорологичната агенция на Южна Корея съобщи, че 20 сантиметра сняг е паднал в северните райони на Сеул и близките райони. Агенцията обобщава, че това е най-тежката снежна буря, която Сеул е преживявал от 52 години. Буря на 28 ноември 1972 г. донесе 12 сантиметра сняг над столицата.

Знамето на Индия
Знамето на Индия. Снимка: Pixabay

Двете камари на парламента в Индия бяха временно прекъснати в четвъртък в рамките на няколко минути след откриването им, тъй като опозиционните депутати прекъснаха работата за трети ден тази седмица, искайки да обсъдят обвиненията срещу групата Адани, информира агенция „Ройтерс“.

Американските власти обвиниха Гаутам Адани, неговия племенник Сагар Адани и управляващия директор на Adani Green, Внет С. Джааин, че са участвали в схема за плащане на подкупи в размер на 265 млн. долара, за да си осигурят договори за доставка на слънчева енергия в Индия, и за подвеждане на американски инвеститори по време на набиране на средства там. Ето какво заяви пред информационната агенция ANI Маникам Тагор, депутат от основната опозиционна партия Конгрес, която води протестите срещу бизнес групата:

„Искаме обсъждане на този въпрос в парламента. Това ще бъде третият ден, в който искаме отговор от министър-председателя по въпроса за Адани.“

Много от индийските опозиционни партии обвиняват министър-председателя Нарендра Моди и неговата партия „Бхаратия Джаната“ (БДП), че облагодетелстват Адани и блокират разследванията срещу него в Индия – обвинения, които и двамата отричат. Лидерът на Конгреса Рахул Ганди, който е яростен критик на Адани, заяви, че 62-годишният Гаутам Адани трябва да бъде арестуван. Докато правителството не е направило коментар по обвинението, BJP на Моди заяви, че няма причина да защитава Адани, като добави, че партията не е против индустриалците и ги смята за партньори в усилията за изграждане на нацията.

Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

За много хора в Близкия изток новината за прекратяването на огъня между Израел и групировката „Хизбула“ беше приета с огромно облекчение, тъй като това е първият сериозен знак за напредък в региона от началото на войната, която започна преди повече от година, предаде „Associated Press“. За палестинците в Ивицата Газа и семействата на заложниците, държани на тази територия обаче, новината беше възприета само като начало на нов, по-мрачен период от конфликта там. За тях това е още една пропусната възможност да се сложи край на ожесточената размяна на огън, която продължава вече почти 14 месеца.

Палестинците се надяваха, че всяко споразумение за прекратяване на огъня с „Хизбула“ ще включва и примирие в Газа. Междувременно семействата на хората, отвлечени при щурма на оглавените от „Хамас“ бойци в Южен Израел през октомври 2023 г., настояха част от споразумението да включва освобождаване на техните близки. Вместо това обаче прекратяването на огъня беше ограничено само до бойните действия в Ливан.

Колкото и да се преплитатдвете войни всъщност са много различни. Израел заяви, че в Ливан целта му е да отблъсне „Хизбула“ от общата граница на страните и да прекрати обстрела на групировката към Северен Израел. Прекратяването на огъня, което влезе в сила вчера, има за цел да постигне именно това. В Ивицата Газа целите на Израел са по-мащабни. Министър-председателят Бенямин Нетаняху твърдо настоява, че „Хамас“ трябва да бъде напълно унищожена, а Израел трябва да запази траен контрол над части от територията. Месеците на напрегнати преговори не успяха да накарат Нетаняху да отстъпи от тези свои искания, нито да убедят бойците да освободят заложниците при тези условия. За палестинците в Газа това означава продължаващо страдание в условията на израелска военна кампания, която до момента е разрушила голяма част от територията и е прогонила почти цялото население от домовете му. Стотици хиляди хора гладуват, живеейки в мизерни палаткови лагери, като настъпващата зима донесе ледени дъждове и наводнения.

Антониу Коща
Премиерът на Португалия Антониу Коща. Снимка: Фейсбук

В петък стана ясно, че сега, когато Антонио Коща поема поста на председател на Европейския съвет от Шарл Мишел, Брюксел ще въздъхне с облекчение, пише  „Politico“.  Европейските лидери и техните пратеници в Брюксел са обнадеждени, че Коща ще подходи към задълженията си по съвсем различен начин от своя предшественик, който беше смятан за твърде хаотичен в ръководенето на заседанията и прекалено фокусиран върху собствения си профил и професионално бъдеще.

За разлика от Мишел, 48-годишен бивш белгийски министър-председател, Коща засега не дава признаци, че възнамерява да си проправи път в светлината на политическите прожектори на всяка цена. Избран за пръв път на политическа длъжност през 1982 г., 63-годишният политик със социалистически възгледи е бил съветник, народен представител, министър, кмет на Лисабон и министър-председател на Португалия в продължение на осем години. Дългогодишната кариера на Коща, както и липсата  на интерес към нещо по-мащабно от Съвета, бяха основните предимства, които му помогнаха да получи поста. По-рано тази година дипломатите от ЕС,  разочаровани от недискретния стремеж за следващ мандат на Мишел, поискаха наследникът му да бъде някой по-възрастен и сдържан политик – условие, което според много анализатори би било идеалното за председател на Европейския съвет. Макар че засега летвата не е особено висока, очакванията към Коща са големи, особено като се има предвид, че той започва работа на един от най-високите постове в ЕС именно в момент, когато Европа се готви за втория мандат на американския лидер Доналд Тръмп, което може да повлияе крайно негативно икономиката на континента и на войната в Украйна.

Влиятелната председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде високопоставеният служител на ЕС, натоварен със задачата да се опита да избегне тотална търговска война със САЩ и да координира подкрепата за Киев. Задачата на Коща ще бъде да запази единството на 27-те национални лидери на блока в лицето, които към днешна дата са силно обезпокоени от тактиката на Тръмп, която може да бъде дефинирана като „разделяй и владей“. Ето защо действията на Коща и Урсула фон дер Лайен ще бъдат от ключово значение за осигуряването на координиран отговор на ЕС на стратегията на Тръмп и други предизвикателства. Твърди се, че новоизбраният председател е наясно, че няма да спечели нищо от противоречията, които Мишел редовно водеше с Урсула фон дер Лайен. Твърдо решени да предотвратят драмата, която спъна възможностите на ЕС за вземане на ефективни решения и подкопа имиджа на Брюксел на световната политическа сцена, сега екипите на Фон дер Лайен и Коща са в готовност да работят в тясно сътрудничество, за да гарантират, че взаимното уважение и подкрепа между двамата ще прераснат в добри работни отношения. По-рано този месец той заяви, че има стабилни лични отношения с председателката на Комисията и допълни, че очаква с нетърпение да поддържа редовни контакти с нея.

За Урсула фон дер Лайен също е важно и да поддържа добри отношения с новия председател на Европейския съвет. Шарл Мишел до голяма степен е обвиняван за влошената комуникация, отчасти защото председателката на Комисията умело го порицаваше за грешките му. Ако в бъдеще отношенията между Урсула фон дер Лайен и наследника на Мишел се влошат, мнозина неизбежно ще се запитат дали белгийският политик е бил единственият виновник за това преди.

1 декември – денят на пророк Наум: Какви са вярванията и традициите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments