Най-важното от света през изминалата седмица – Тръмп встъпи в длъжност и смъртоносен пожар в хотел в Турция

В петък Унгария отново отложи подновяването на санкциите на ЕС срещу Русия

0
62
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Facebook

В понеделник новоизбраният президент Доналд Тръмп встъпи официално в длъжност. На 20 януари той официално положи клетва като 47-и президент на Съединените щати, като минути преди него това направи и вицепрезидентът Джей Ди Ванс. Церемонията се проведе на закрито в ротондата на Капитолия – за пръв път от 40 години поради рекордно ниските температури във Вашингтон. В първата си реч след встъпването в длъжност Тръмп заяви:

„Златната ера на Америка започва сега. От този ден нататък нашата държава ще процъфтява. Всички нации ще ни завиждат и няма да се оставим от нас да се възползват. Всеки ден в администрацията аз много просто ще поставям Америка на първо място. Нашият суверенитет и нашата безопасност ще бъдат възстановени и везните на правосъдието ще бъдат изравнени.“

Президентът подчерта, че Съединените щати ще възстановят водещата си роля на световната сцена и че неговата администрация ще се фокусира върху националния интерес и сигурността на американските граждани. Той се зарече да депортира „милиони и милиони“ мигранти без документи, като посочи, че правителството „не успява да защити нашите великолепни граждани, които спазват законите, но предоставя убежище и защита на опасните престъпници“.

„Имаме правителство, което отпуска неограничено финансиране за защита на чужди граници, но отказва да защити американските граници или, което е по-важно, собствения си народ. Първо, ще обявя национално извънредно положение на южната ни граница /с Мексико – бел.ред./. Всяко незаконно влизане ще бъде незабавно спряно и ще започнем процеса на връщане на милиони и криминално проявени обратно по местата, откъдето са дошли“, допълни той.

„Америка е лидер, който светът трябва да уважава. Радвам се, че мога да бъда тук в този исторически момент“, заяви аржентинският президент Милей.

По време на речта си Тръмп изрази увереност и оптимизъм за бъдещето на страната. Според него „вълната на промяната залива страната“, което според него ще бъде началото на нова ера за Америка.

Папа Франциск
Папа Франциск. Снимка: Папа Римський Франциск, Facebook

На този фон папа Франциск осъди намеренията на Тръмп да наложи масови депортации на имигранти, като ги определи като „позор“. Той изрази своето мнение почти десетилетие след като нарече Тръмп „нехристиянин“ заради предложението му да изгради стена по границата между САЩ и Мексико.

Франциск направи тези коментари в неделя вечер по време на популярното италианско токшоу Che Tempo Che Fa. По-късно, в понеделник, той изпрати официална телеграма до Тръмп в чест на встъпването му в длъжност, като изрази надежда Америка да остане „земя на възможностите и гостоприемството за всички“.

Надявам се, че под вашето ръководство американският народ ще процъфтява и винаги ще се стреми към изграждане на по-справедливо общество, където няма място за омраза, дискриминация или изключване,“ написа папата в телеграмата.

Юн Сок-йол
Юн Сок-йол. Снимка: 대한민국 대통령실, Facebook

Във вторник отстраненият президент на Южна Корея Юн Сок-йол направи първата си поява на процеса за импийчмънт. Той отрече да е разпореждал ареста на депутати по време на опита да наложи военно положение. Парламентът гласува за импийчмънт на Юн миналия месец. Миналата седмица Конституционният съд започна процес, за да определи дали да го отстрани окончателно от длъжност.

Юн също е обект на отделно криминално разследване за това дали е ръководил въстание. Той е задържан от миналата седмица. Във вторник бяха взети строги мерки за сигурност. Юн беше превозен с микробус от центъра за задържане до Конституционния съд. Полицията образува жива верига и използва барикади срещу безредици. Така се опитаха да попречат на стотици негови поддръжници да се приближат твърде близо. Миналия уикенд се стигна до насилие. Десетки привърженици на Юн се сблъскаха със силите на реда и проникнаха в друга съдебна сграда.

Във вторник Юн беше попитан дали е наредил на военните командири да „изведат насила“ депутатите от парламента. Въпросът касаеше нощта, когато той обяви военно положение. Целта била да им попречи да отменят заповедта му. Той отговори: „Не.“

Военни командири по-рано твърдяха, че Юн е дал такава заповед на 3 декември. Това се случило след като депутати изкачили огради и разбили барикади, за да влязат в парламента. Така те отменили обявеното от Юн военно положение.

Пожар в хотел "Grand Kartal" в Турция
Пожар в хотел „Grand Kartal“ в Турция. Снимка: Türk Kızılay Bolu, Facebook

На 21 януари рано сутринта пожар уби 79 души в турски хотел. Според местни медии огнената стихия е една от най-смъртоносните в историята на страната. Някои оцелели твърдят, че не са чули аларма, а експерти по безопасност смятат, че жертвите можеха да са по-малко.

12-етажният хотел в популярния ски курорт Карталкая привлича десетки хиляди посетители всяка година. Трагедията се случи в началото на двуседмичната училищна ваканция.

Министърът на вътрешните работи каза, че пожарът е започнал в 03:27 часа (00:27 GMT) в ресторантската зона на четвъртия етаж. Пожарникарите са пристигнали в рамките на 45 минути. Някои оцелели са усетили дим до час по-рано. Министърът на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой заяви, че хотелът има сертификат за пожарна безопасност, „издаден от пожарната служба„. Но местният кмет Танджу Озджан оспори това, като каза, че пожарната служба не е издавала положителен доклад от 2007 г. Някои оцелели казват, че не са чули аларма, а има твърдения за недостатъци в системите за гасене на пожари на хотела.

Девет души, включително собственикът на хотела, са задържани по време на разследването в Турция. Управителите на хотела са издали изявление, че тъгуват за загубите и сътрудничат напълно с властите.

Президент Александър Лукашенко
Президент Александър Лукашенко. Снимка: Пресцентър на президентството на Беларус

В резолюция, приета в сряда, членовете на ЕП призовават ЕС да отхвърли предстоящите президентски избори в Беларус на 26 януари като фиктивни.  Осъждайки продължаващите и дългогодишни тежки нарушения на правата на човека и демократичните принципи в Беларус, които се засилиха още повече в навечерието на т.нар. президентски избори на 26 януари, Парламентът призовава ЕС, неговите държави членки и международната общност да не признават легитимността на действащия диктатор Александър Лукашенко като президент след вота.

Предвид факта, че Лукашенко управлява безмилостно Беларус от 1994 г. насам, членовете на ЕП отбелязват, че за разлика от 2020 г. на изборите този месец има само проформа „кандидати“, които да му се противопоставят. Като потвърждават непризнаването на Лукашенко за президент и позицията си, че целият беларуски режим е нелегитимен, членовете на ЕП изразяват непоколебимата си подкрепа за беларуския народ в стремежа му към демокрация, свобода и права на човека.

Членовете на ЕП са сериозно загрижени от положението на политическите затворници в Беларус, които според беларуската организация за защита на правата на човека „Вясна“ са над 1200. Резолюцията призовава ЕС и неговите държави членки да продължат да разследват нарушенията на правата на човека в страната и да подкрепят мерките за подвеждане под отговорност, включително чрез прилагане на правния принцип на „универсалната юрисдикция“.

Членовете на ЕП също така осъждат съучастието на режима на Лукашенко в агресивната война на Русия срещу Украйна и осъждат умишленото подчиняване на Беларус на Русия в т.нар. съюзна държава. Те призовават ЕС и неговите международни партньори да разширят и засилят санкциите срещу физически и юридически лица, отговорни за репресиите в Беларус и за участието на Беларус във войната на Русия в Украйна.

Дете, детски бракове
Дете. Снимка: Пиксабей

Иракският парламент прие три противоречиви закона, включително изменения на закона за личния статут, които според критиците на практика се легализират детските бракове, съобщава „Асошиейтед прес“. Измененията дават на  ислямските съдилища по-големи правомощия по семейните въпроси, включително брака, развода и наследството. Активистите твърдят, че това подкопава иракския  Закон за личния статут от 1959 г., който унифицира семейното право и установява гаранции за жените.

Понастоящем иракският закон определя 18 години като минимална възраст за сключване на брак в повечето случаи. Промените, приети във вторник, ще позволят на духовниците да се произнасят в съответствие с тяхното тълкуване на ислямското право, което някои тълкуват като разрешаващо брака на момичета в ранна тийнейджърска възраст – или на 9-годишна възраст според школата на Джаафари в ислямското право, следвана от много шиитски религиозни власти в Ирак.

Поддръжниците на промените, за които се застъпват предимно консервативни шиитски законодатели, ги защитават като средство за привеждане на закона в съответствие с ислямските принципи и за намаляване на западното влияние върху  иракската култура.

Парламентът прие и общ закон за амнистия, който се разглежда като облагодетелстващ задържаните сунити и който също така се разглежда като даващ пропуск на хора, замесени в корупция и присвояване на средства. Камарата прие и закон за реституция на земята, насочен към решаване на кюрдските териториални претенции.

Доналд Тръмп и Владимир Путин
Доналд Тръмп и Владимир Путин

В четвъртък стана ясно, че Доналд Тръмп е предупредил, че ще наложи високи тарифи и допълнителни санкции върху Русия, ако Владимир Путин не успее да прекрати войната в Украйна. Той написа в своята социална медийна платформа Truth Social, че чрез натиск за уреждане на войната прави на Русия и нейния президент  „много голяма услуга“. Преди това държавният глава каза, че ще преговаря за споразумение за прекратяване на пълномащабната инвазия на Русия, започнала през февруари 2022 г., за един ден.

Русия все още не е отговорила на забележките, но висши длъжностни лица са казали през последните дни, че има малък прозорец за възможност за Москва да се справи с новата американска администрация. 

Путин многократно е казвал, че е готов да преговаря за прекратяване на войната, която първоначално започна през 2014 г., но че Украйна ще трябва да приеме реалността на руски териториални придобивки, които в момента са около 20% от нейния терен. Той също отказва да позволи на Украйна да се присъедини към НАТО.

Киев не иска да се откаже от своята територия, въпреки че президент Владимир Зеленски е признал, че може да се наложи временно да се откаже от някои в момента окупирани земи.

Знамена на Украйна и Русия
Знамена на Украйна и Русия. Снимка: Pixabay

В същия ден Прокуратурата на Украйна откри наказателно дело срещу Русия за военни престъпления в Украйна, след като видео показа руски войници, които екзекутират 6 невъоръжени украински военнопленници в региона на Донецк.

Делото е последното, в което войските на Москва са убили украински военнопленници без съд и присъда, като Киев заявява, че такива инциденти са се увеличили рязко през последната година.

По време на нападение над позициите на украинските войски в региона на Донецк, нашествениците са пленили шест войници от отбранителните сили на Украйна и след това са ги застреляли„, заяви прокуратурата.

Екзекуцията на военнопленници е сериозно нарушение на Женевската конвенция относно отношението към военнопленници и се класифицира като тежко международно престъпление“, добавиха прокурорите.

По-рано в четвъртък, канали в Telegram разпространиха видео, показващо руски войници, които последователно стрелят по невъоръжени украински войници в гърба един по един. „Остави един за мен“, казва един от руските войници, докато седмият украински военнопленник лежи на земята. След това видеото спира. Украинският омбудсман Дмитро Лубинец подаде жалба за военно престъпление във връзка с видеото към Обединените нации и Международния Червен кръст.

Нож
Нож. Илюстративна снимка

В петък стана ясно, че 2-годишно момче и 41-годишен мъж са били убити при в парк в Германия. Полицията потвърди, че 28-годишен мъж от Афганистан е арестуван след атака с нож в баварския град Ашафенбург. Още двама души са били откарани в болница със сериозни наранявания и общественият парк беше отцепен от офицери.

Министърът на вътрешните работи на Бавария Йоахим Херман заяви, че заподозреният преди това е бил задържан поне три пъти за насилствено поведение, но е бил освободен след психиатрично лечение. Трябваше да се върне в Афганистан след отхвърленото му искане за убежище.

Това е последното смъртоносно нападение с нож в Германия през последните месеци. Полицията заяви, че разследването на намушкването продължава, но атаката е извършена около 11:45 (10:45 GMT) в парк Шьонтал в Ашафенбург, на около 36 километра югоизточно от Франкфурт.

Маркус Зьодер, министър-председател на Бавария, определи деянието като „мъчително и отвратително„. Германските доклади предполагат, че заподозреният е имал проблеми с психичното здраве. Той добави, че момчето е от марокански произход, а убитият мъж е бил случаен минувач „покрай местопрестъплението„.

Заподозреният е арестуван близо до местопрестъплението. Офицерите казаха, че второ лице първоначално е било задържано на местопрестъплението, но сега се разглежда като свидетел.

Шигеру Ишиба
Шигеру Ишиба. Снимка: 首相官邸, Facebook

Японският министър-председател Шигеру Ишиба, който се бори да стабилизира своето малцинствено правителство, заяви в петък, че ще се стреми да поддържа регионалната сигурност и да се подготви за трудни преговори с президента на САЩ Доналд ТръмпИшиба се стреми да се срещне с Тръмп откакто спечели изборите през ноември и организира пътуване до Вашингтон в идните седмици.

След значителна загуба на изборите през октомври поради гнева на избирателите заради финансовите скандали на неговата партия, Ишиба се бори да остане на власт поне до следващите големи избори това лято.

С настъпването на историческа промяна в баланса на силите в региона, трябва да задълбочим сътрудничеството между Япония и САЩ и да гарантираме ангажимента на САЩ към региона, за да предотвратим вакуум на властта, който да го дестабилизира“, каза Ишиба в политическа реч пред парламента.

Ишиба каза, че Япония се сблъсква с „най-тежката и сложна сигурностна среда“ от Втората световна война насам и трябва да засили своите отбранителни способности и да подобри японско-американския алианс, като едновременно с това разширява връзките си с други партньори. Съединените щати са единственият съюзник на Япония, и японските служители се притесняват, че Тръмп вероятно ще придаде по-малко внимание на отношенията в региона, развити под предишния президент на САЩ Джо Байдън за противодействие на нарастващото влияние на Китай.

Виктор Орбан
Виктор Орбан. Снимка: wikimedia commons

В петък Унгария отново отложи подновяването на санкциите на ЕС срещу Русия, като в последния момент отправи искане към Украйна да отвори отново тръбопроводите си и да позволи на руския газ да преминава през континента, информира „Politico“.

„Сега въпросът за удължаване на санкциите е на дневен ред, аз натиснах ръчната спирачка и помолих европейските лидери да разберат, че това не може да продължава. Унгария не може да бъде накарана да плаща цената на санкциите в такива размери,“, заяви министър-председателят Виктор Орбан в ефира на държавната радиостанция „Kossuth“.

Коментарите на Орбан бяха отправени минути преди високопоставените лица да се срещнат в Брюксел, за да се опитат да препотвърдят мащабния пакет от санкции на ЕС, насочени срещу Русия, които сериозно ограничават търговията на страната и замразяват почти 200 млрд. евро от нейните държавни активи. Според регламента всички 27 държави от ЕС трябва да подновяват санкциите на всеки шест месеца.

Гневът на унгарския лидер е насочен към неотдавнашното прекратяване на споразумението между Москва и Киев за запазване на евтиния руски газ в Европа. Орбан и словашкият министър-председател Роберт Фицо твърдят разпалено, че загубата на доставките ще има тежки последици за енергийните разходи и сигурност на техните страни. Украйна обаче категорично отказва да поднови споразумението, а ЕС успокоява, че лесно могат да бъдат осигурени други източници на гориво.

Настоящото изявление на Орбан веднага беше възприето като промяна в подхода му, тъй като преди време той твърдеше, че ЕС трябва да изчака да види какво ще направи преизбраният лидер на САЩ Доналд Тръмп по отношение на санкциите срещу Русия, преди да поднови своите. Тръмп обаче неочаквано заплаши Владимир Путин с нови санкции, затова унгарският премиер насочи вниманието си към Украйна.

Tрима дипломати, запознати с преговорите за санкциите, пожелаха да застанат анонимно пред репортер на медията, признаха, че все още очакват Орбан в крайна сметка да размисли и да даде зелена светлина за повторното налагане на санкциите срещу Русия. По техни думи това може би ще се случи още в понеделник, когато външните министри ще заседават в Брюксел. Както е известно, лидерите разполагат със срок до следващия петък, за да постигнат споразумение по този въпрос.

Мозамбик: TotalEnergies забавя изпълнението на скандален газов проект

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments