Най-важното през изминалата седмица – резултати от предсрочния вот в България и протести

От Прокуратурата съобщиха, че след задържането на Илко Захариев на 29 февруари до момента няма данни за заплахи срещу съдия Владислава Цариградска

0
40
Народно събрание, парламент, комисията
Народно събрание. Снимка: Искра.бг

Изминалата седмица премина под фокуса на резултатите от предсрочните парламентарни избори, проведени на 27 октомври. В края на първия работен ден Централната избирателна комисия /ЦИК/ публикува на сайта си резултати при 100% обработени секционни протоколи. Според тях в 51-ото Народно събрание влизат 8 партии и коалицииГЕРБ-СДС с 26,388%, „Продължаваме промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ с 14,203%, „Възраждане“ с 13,358%, „ДПС – Ново начало“ с 11,548%, „БСП – Обединена левица“ със 7,568%, „Алианс за права и свободи“ със 7,481%, „Има такъв народ“ /ИТН/ с 6,779% и МЕЧ с 4,595%. „Величие“, които при обработени 99,71% протоколи, имаха 4,01%, според последните данни получават – 3,999%, като по този начин остават извън бъдещия парламент.

Изборните резултати предизвикаха бурните реакции на неправителствени организации. От гражданското движение „България, обединена с една цел“ /БОЕЦ/ обявиха още на 28 октомври, че не признава резултатите от предсрочния вот и организира протести, който започнаха в 18:00 часа във вторник и в сряда. Демонстрациите се проведоха пред сградата на Президентството. От организацията поискаха оставките на служебния премиер и служебния министър на вътрешните работи, защото според тях изборите не са били честни. Именно поради тази причина от БОЕЦ настояват те да бъдат касирани.

„Миналите избори бяха най-купените в новата история на България и Пеевски „произведе“ ДПС във втора политическа сила. Вчерашните избори поставят нови рекорди! И отново всички партии и политици мълчат! Веднага след изборите всички забравят за тези престъпления и влизат в парламента рамо до рамо с купувачите на гласове. Това трябва да спре“, категорични са от организацията.

Ивелин Михайлов
Ивелин Михайлов. Снимка: Скрийншот от видео

Подобна теза сподели и лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов, който в YouTube канала „Свободен глас“ заяви, че на вота са видели „брутална кражба на гласове“. Той благодари на всички, дали гласа си за неговата формация. Според него случилото се не е без знанието на останалите партии. По думите му тук има илюзия за демокрация.

В сряда той призова за касиране на изборите и предложи да дойдат наблюдатели от ООН във всяка секция. Според него тогава резултатите ще бъдат коренно различни.

Относно резултата на ПП „Величие“ от ЦИК коментираха, че ще има ново въвеждане на данните от секционните протоколи. В случай на несъответствия, те ще бъдат отстранени. Едва след това ще бъдат обявени и окончателните резултати от изборите.

Костадин Костадинов
Костадин Костадинов. Снимка: Искра.бг

Един от първите, които коментира изборните резултати, е лидерът на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов, според който доверието в политическата му се сила се увеличава. По думите му в 15 области са втора политическа сила, в 9 са трета.

„В близо 20% от секциите сме първа политическа сила. Има общини, в които сме първа политическа сила, и на тези избори се увеличават. За нас това е сигнал, че сме на прав път“, коментира лидерът на „Възраждане“ и посочи, че избирателите им са се увеличили с 10%.

На 29 октомври съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков също сподели мнението си, че българите са станали свидетели на мащабна злоупотреба. По думите му имало партия, която при работещи институции, нямало да бъде в Народното събрание. Той визира „ДПС – Ново начало“ с председател Делян Пеевски. Петков призова за „санитарен кордон“ около партията на Делян Пеевски, а именно останалите парламентарни групи в 51-ото Народно събрание да заявят, че няма да работят с „ДПС – Ново начало“ в следващия парламент под никаква форма.

Петков съобщи още, че от ПП-ДБ ще изпратят проект на декларация до всяка една от партиите в 51-ото Народно събрание, като ще искат да подпишат документа и да кажат, че правят „санитарен кордон около партията на Пеевски“ и че няма да работят с „ДПС – Ново начало“ в следващия парламент под никаква форма“. На следващия ден той каза, че няма отговор от политическите партии на предложението за подписване на обща декларация.

В същия ден Ахмед Доган обяви, че няма да бъде депутат от „Алианс за права и свободи“ в новия парламент.

Централна избирателна комисия /ЦИК/, избори
Централна избирателна комисия /ЦИК/. Снимка: Искра.бг

В сряда ЦИК определи разпределението на мандатите на политическите сили в 51-вото Народно събрание с решение на днешното си заседание. Според решението в парламента влизат 8 партии и коалиции, като разпределението на депутатските места е следното:

  • ГЕРБ-СДС – 69;
  • ПП-ДБ – 37;
  • „Възраждане“ – 35;
  • „ДПС – Ново начало“ – 30;
  • „БСП – Обединена левица“ – 20;
  • „Алианс за права и свободи“ – 19;
  • „Има такъв народ“ – 18;
  • МЕЧ – 12.

В понеделник от Българската асоциацията на помощник-фармацевтите /БАПФ/ разпространиха писмо до медиите срещу „внушения, че исканията им за законови промени са опасни за здравето на пациентите“. От асоциацията опровергават думите на председателя на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов относно образованието, обучението, професионалния капацитет и статута на помощник-фармацевтите, както и от „спекулативното“, според тях, изказване, което определя протеста им като „обслужване на икономически интереси на едни големи структури, които искат да извършват търговия „шир потреба“. С цялото писмо можете да се запознаете – ТУК.

На 28 октомври се проведе заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/. След него служебният вицепремиер и министърът на финансите Людмила Петкова заяви, че проектобюджетът на България за 2025 г. ще бъде с 3% дефицит. По думите й внасянето му ще бъде забавено и той ще бъде предложен на 51-ото Народно събрание, като това ще стане и с измененията в данъчните закони.

Пари, банкноти, левове
Пари. Снимка: Искра.бг, Архив

Проектобюджетът вече е обсъден със социалните партньори и с Националното сдружение на общините в България, но се очакват още разговори с политическите сили, които ще влязат в парламента. Не се предлагат промени в ставките на основните данъчни закони – Законът за ДДС, Законът за данъците на фирмите и на данъка върху доходите на физическите лица, посочи Петкова. В проектбюджета е заложено връщане на ставката на ДДС от 20% върху хляба и за дейността на ресторантьорите. Според министър Петкова годишният ефект от връщането е 400 млн. лева.

Полиция, патрулен автомобил, задържани, арестувани
Полиция. Снимка: Искра.бг

В понеделник полицейски служители арестуваха мъж, заподозрян за убийството на 77-годишна жена, чието тяло беше намерено в същия ден в София.

Припомняме, че престъплението беше извършено в нощта срещу 28 октомври. Според първоначалните данни 43-годишният е нападнал пенсионерката в ж.к. „Младост 1“. Той я ударил няколко пъти по главата. След като жената издъхнала, той завлякъл тялото й в по-тъмна част, където задигнал портмонето й с пари и лични документи, както и мобилен телефон.

За заподозрения се знае, че е бил наскоро пуснат от затвора за друго убийство, извършено през 2005 г. Той е излежал 19-годишна присъда.

Във вторник от Прокуратурата съобщиха, че след задържането на Илко Захариев на 29 февруари до момента няма данни за заплахи срещу съдия Владислава Цариградска или семейството ѝ, установява проверка на МВР. Данните са от справка от и.д. главен секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков в изпълнение на разпореждане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, с което бе изискана цялата налична в МВР информация за отправени срещу съдията и семейството ѝ заплахи. Разпореждането бе по повод изявления на съдия Цариградска, дадени по време на изслушването ѝ на 15.10.2024 г. в съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Цялото прессъобщение можете да прочетете – ТУК

ДАНС
ДАНС. Снимка: ДАНС

На 29 октомври служители на Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ влязоха в Комплексния онкологичен център /КОЦ/ във Враца. Според информация на „БНТ“ беше арестуван управителят д-р Григор Томов. По време на акцията, в която участваха и служители на „Жандармерията“, са били проверени документи на лечебното заведение.

На следващия ден под ръководството и надзора на Окръжната прокуратура в София беше предявено обвинение на управителя на КОЦ-Враца д-р Григор Томов, съобщиха от институцията. Той е обвинен за извършено престъпление по чл. 201, ал. 1 от Наказателния кодекс и е задържан за срок до 72 часа.

Според предоставената информация в хода на разследването до този момент е установено, че в периода от 9 декември 2020 г. до 29 октомври 2024 г. в град Враца, в качеството му на длъжностно лице като управител на болнично заведение, обвиняемият е присвоил чуждо имущество – еластосонограф, марка Hitachi и електрическа операционна маса. Имуществото му е било връчено и поверено при осъществяване на ръководната работа, свързана с управление на чуждо имущество на юридическо лице.

От прокуратурата уточняват, че действията по разследването продължават, както с оглед предмета на делото, така и за събиране на доказателства за извършени и други престъпления по смисъла на Наказателния кодекс. За престъплението, в извършването на което е обвинен управителят, се предвижда наказание „лишаване от свобода” до 8 години, като съдът може да постанови конфискация на една втора от имуществото на виновния и да го лиши от право да заема определена държавна или обществена длъжност, или от право да упражнява определена професия или дейност, съгласно чл.37, ал.1, т.6 и т.7 от Наказателния кодекс.

ТЕЛК
ТЕЛК. Снимка: Архив

В сряда от пресцентъра на Министерството на здравеопазването съобщиха, че Териториалните експертни лекарски комисии /ТЕЛК/ ще получат 400 000 лв. за предсрочни решения през октомври. Оттам уточниха, че над 4000 експертни решения на ТЕЛК са издадени предсрочно и са влезли в сила от началото на октомври до момента. За всяко от тях комисиите ще получат ново заплащане – 100 лв., вместо досегашните 60 лв. Това стана възможно след обнародване на промени в Наредба № 3 от 2019 г. и одобрение на допълнителни разходи в размер на 710 000 лева по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г., направено с Постановление № 358 на Министерския съвет, пише още в прессъобщението.

На второто заседание, проведено на 31 октомври на пленума на Висшия съдебен съвет /ВСС/, отново не бяха издигнати кандидатури за председател на Върховния административен съд /ВАС/. Първата възможност бе на 24 октомври. Според хронограмата за избора остават 2 възможности за издигането на кандидатури – на 7 и на 14 ноември.

На 8 октомври Съдийската колегия на ВСС гласува график за провеждане на процедурата за ВАС, според който изборът трябва да се състои на 20 март. Мандатът на настоящия председател на ВАС Георги Чолаков изтича в края на ноември, припомнят от „БТА“.

В четвъртък новата информационна система за дигитализиране на документите, свързани с теоретичното и практическото обучение, е разработена в тестови режим и беше представена пред браншовите организации в сектора.

„Както обещах при последната ни среща през месец септември, работата по разработването на системата приключи по-рано от предвидения срок. Скоро всички вие ще имате достъп и до приложението, така че да тествате в реална среда неговите функционалности“, отбеляза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и подчерта, че разчита на активното участие на автошколите за завършване процеса по тестване и финализиране на информационната система.

„Съвместно с вас ще работим по изчистването на всички пропуски и евентуални грешки, така че да получим един работещ продукт, който да е от полза на бранша и курсистите“, допълни министър Стоянова.

Най-важното през изминалата седмица – ръст на МРЗ от 1 януари и посещение на директора на НАСА у нас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments