Най-важното през изминалата седмица – случващото се с ДПС и БСП

В петък учебно-боен самолет L-39 ZA катастрофира

1
86
Ахмед Доган и Делян Пеевски, ДПС
Ахмед Доган и Делян Пеевски

Случващото се в ДПС и БСП продължава да бъде водеща тема в България и през изминалата седмица. В понеделник от Централната избирателна комисия /ЦИК/ отказаха да регистрират коалиция „Демокрация, права и свободи – ДПС“ и „ДПС – Ново начало“ за участие в предстоящия предсрочен парламентарен вот на 27 октомври. Избирателната комисия гласува два отделни доклада, като и двата бяха подкрепени с 15 гласа „за“. Причината – според Изборния кодекс не може да има една и съща партия в повече от една коалиция.

Припомняме, че в началото на септември Комисията реши да регистрира паралелно, без входящ номер коалиция „Демокрация, права и свободи – ДПС“ и „ДПС – Ново начало“, но приеха и указания, с които коалициите трябваше да предоставят до 17:00 часа на 7 септември документи, удостоверяващи, че партия ДПС не е част от техния състав.

В същия ден от „ДПС Пресцентър“ съобщиха от Facebook, че са били внесени документи за самостоятелно участие на ДПС с лидер д-р Ахмед Доган и председател доц. д-р Джевдет Чакъров на парламентарния вот: „В отговор на отказа на ЦИК за регистрация на нашата коалиция, с 5240 подписа внесохме документи за самостоятелно участие на ДПС с лидер д-р Ахмед Доган и председател доц. д-р Джевдет Чакъров на предстоящите парламентарни избори.“

Делян Пеевски
Делян Пеевски. Снимка: Скрийншот от видео

На този фон Делян Пеевски е настоял ЦИК да оттегли заявлението за самостоятелна регистрация на ДПС за предстоящия вот, подадено от доц. д-р Чакъров. Искането за оттегляне на заявлението е подадено от Хамид, упълномощен от председателя Пеевски. Според „БТА“ справка в устава на ДПС сочи, че когато са избрани двама председатели, те изпълняват правомощията „заедно и поотделно“ и участват в състава и дейността на органите на ДПС, когато това е предвидено в този Устав. В крайна сметка от ЦИК казаха, че ще се произнесат във възможно най-кратки срокове

Във вторник от Върховния административен съд /ВАС/ разгледаха две дела по жалби на ДПС срещу отказ на ЦИК за заличаване на регистрация. От пресцентъра на съда съобщиха, че делата са били образувани по жалби на партия „Движение за права и свободи“, представлявана от Пеевски, срещу решение от 4 септември на ЦИК, с което се отказва заличаване на регистрацията на политическата партия „Движение за права и свободи“ за участие в избори на 20 октомври, както и решение от 4 септември на ЦИК, с което е отказано да бъде заличена регистрацията на политическата партия „Движение за права и свободи“ за участие и в частични избори на 20 октомври.

На следващия ден ВАС отмени като незаконосъобразен отказа на ЦИК да регистрира коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ на Пеевски за участие в предсрочния вот. В сряда ЦИК регистрира и „Алианс за права и свободи – АПС“ на Доган за участие в предсрочния парламентарен вот на 27 октомври.

Ахмед Доган в храстите пред сараите в парк "Росенец"
Ахмед Доган в храстите пред сараите в парк „Росенец“. Снимка: Искра.бг

По този начин и двете коалиции по един или друг начин бяха регистрирани и ще се явят на предстоящите избори.

В понеделник от Изпълнителното бюро на БСП разпространиха позиция до медиите, в която се посочваше, че БСП ще се яви на предстоящите избори за 51-во Народно събрание в коалиция „БСП – Обединена Левица“.

„Няма да допуснем 133-годишната партия на българските социалисти да бъде открадната от няколко човека, в нарушение на решенията на колективните органи на партията и в разрез с морала и политическата логика. Продължаващите им опити да злоупотребяват с името на партията, да внасят разделение и да демотивират социалистите и симпатизантите на лявата идея вече предизвикват единствено съжаление и насмешка“, се казва още в позицията.

БСП
Снимка: Скрийншот от Google Maps

По-рано в същия ден Иван Ченчев и Георги Свиленски внесоха от името на БСП над 4000 подписа в ЦИК за регистрация на партията за предстоящия вот. Двамата бяха упълномощени от Корнелия Нинова да ръководят процеса по регистрация на БСП за изборите.

„Внесените днес в ЦИК документи за регистрация на БСП от Свиленски и Ченчев – лица, които вече не са членове на БСП, представляващи Корнелия Нинова, която вече не е нито председател, нито член на БСП, с подписка, която не е събрана от легитимните местни структури на партията, е опит съзнателно да се навреди както на БСП, така и на широката лява коалиция. Това се прави в интерес на сили, които не искат да има силна българска левица“, заявяват от Изпълнителното бюро на БСП.

В същия ден ВКС остави в сила решението на Софийския градски съд /СГС/, с което е постановено вписване в Регистъра на политическите партии по партидата на „Българска социалистическа партия“ /БСП/ на нови обстоятелства, а именно – заличаване на Нинова, като председател и представляващ БСП, и вписване, като представляващ заместник-председателя, определен за изпълняващ функциите на председател, на Атанас Зафиров.

Във вторник Зафиров отиде в ЦИК, за да изтегли подадените от Свиленски и Ченчев документи за регистрация на БСП като партия за участие в предсрочния вот. Впоследствие коалиция „БСП – Обединена Левица“ внесе документи и 9999 подписа в ЦИК за регистрация за участие във вота. По този повод Зафиров коментира: „Развълнувани, мокри, изпълнени с оптимизъм и надежда, отговаряйки на повика на времето, отговаряйки на историческия момент, на надеждите на стотици хиляди, даже бих казал милиони български граждани за реална алтернатива, регистрирахме коалиция от партии „БСП – Обединена Левица“, която дава своята ясна, категорична заявка за участие в предстоящите парламентарни избори и за отличен резултат. /…/ Отличен резултат означава резултат, който ще ни позволи да бъдем социалния гарант в следващия парламент, социален гарант на българското законодателство, а защо не и социалния гарант в следващото управление на страната.“

Атанас Зафиров
Атанас Зафиров. Снимка: Facebook

На въпрос каква ще е съдбата на изключените от БСП Корнелия Нинова, Георги Свиленски и Иван Ченчев, които все още са депутати от парламентарната група на „БСП за България“, Зафиров отвърна, че споменатите хора сами са се изключили и от партията, и от обществено-политическия живот с всички свои действия в последните седмици.

В същия ден заявленията на БСП за регистрация за предстоящия вот предизвикаха спор по време на заседанието на ЦИК, който доведе до прекъсване на заседанието. Причина – подаденото от Зафиров заявление за оттегляне на заявлението за явяване самостоятелно на партията, внесено от пълномощници на подалата оставка като председател на социалистите Нинова. Зафиров е поискал подписката и съпътстващите документи да му бъдат върнати. Това идва на фона на решението на ВКС да заличи Нинова като председател и представляващ БСП и вписа като представляващ заместник-председателя, определен за изпълняващ функциите на председател Зафиров. В крайна сметка по време на заседанието си в сряда ЦИК регистрира „БСП – Обединена Левица“ за участие в предсрочния парламентарен вот.

В първия работен ден от правителствената пресслужба съобщиха, че служебният министър-председател Димитър Главчев е представил Екатерина Захариева като кандидат за еврокомисар от България в отговор на писмо на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.

„В писмото се финализира процедурата по номиниране на кандидат за еврокомисар от България и е в отговор на писмо на фон дер Лайен, в което тя благодари за предложените от българското правителство две кандидатури. След събеседвания с кандидатите председателят на ЕК отправя искане до служебния премиер Димитър Главчев официално да посочи Екатерина Захариева като единствен български кандидат“, добавят от пресслужбата.

Екатерина Захариева
Екатерина Захариева. Снимка Министерство на външните работи

Припомняме, че в края на август Димитър Главчев обяви решението на служебното правителство да бъдат номинирани за еврокомисар Екатерина Захариева и Юлиян Попов. Екатерина Захариева бе номинирана от ГЕРБ-СДС, а Юлиян Попов – от „Продължаваме промяната – Демократична България“.

Във вторник от ПП „Възраждане“ внесоха в Народното събрание законопроект за чуждестранните агенти, който цели да осигури прозрачност и защита на националните интереси на България. От партията посочиха, че една от основните цели е да гарантира, че медиите, сдруженията, асоциациите и фондациите, които играят ключова роля в общественото мнение, действат в съответствие с националните интереси и не са обект на външни влияния. Законопроектът предвижда задължителна регистрация на всички лица и организации, в това число политици и политически партии, които получават чуждестранно финансиране, с цел да се осигури пълна прозрачност и публичност на източниците на тези средства и целите, за които те се използват.

Според вносителите от „Възраждане“ целта на законопроекта е да лиши от неправомерни външни влияния функционирането на законовите институции, както и да създаде демократична и конкурентна среда при отношенията между всички субекти в държавата. От „Възраждане“ смятат също, че този законопроект е от съществено значение за защита на националната сигурност на страната и ще съдейства за предотвратяване на чуждестранни намеси във външната и вътрешна политика на страната.

ПП "Възраждане"
ПП „Възраждане“. Снимка: ПП „Възраждане“

Законът ще допринесе за създаването на по-прозрачна и честна среда, в която българското общество да бъде информирано за всички външни влияния и интереси, които могат да застрашат политическата и икономическата стабилност на страната, добавят те.

В петък от Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/ разпространиха позиция, в която изразяват категоричното си несъгласие с внесения в Народното събрание законопроект.

В сряда пленумът на Висшия съдебен съвет /ВСС/ реши да възобнови процедурата за избор на главен прокурор, по предложение на Прокурорската колегия. Преди дни колегията гласува график, според който на 16 януари трябва да бъде проведен изборът. Според хорнограмата с дати, включени в предложението на колегията, на 19 и 26 септември и на 3 и 10 октомври, трябва да се проведат заседания относно кандидатури за главен прокурор. На 24 октомври е крайният срок на кандидатите да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 октомври да ги публикува. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията. На 5 декември Пленумът на ВСС трябва да обяви дата и час за изслушване на кандидатите. Крайният срок за представяне на становища и въпроси към кандидатите е 8 януари 2025 година, а на 16 януари следва да се проведе изслушване и гласуване на кандидатите, предава „БТА“.

В последния работен ден от седмицата учебно-боен самолет L-39 ZA катастрофира по време на подготовката за авиошоуто в Трета авиационна база, което трябваше да се проведе в събота. В резултат на това загинаха двама от най-добрите ни пилоти – 51-годишният майор Петко Димитров и 28-годишният старши лейтенант Венцислав Дункин, а предстоящото събитие беше отменено. По случая стартира разследване и се работи за установяване на причините за инцидента.

Най-важното от изминалата седмица: Скандалите в ДПС, смъртта на Иван Гарелов и договор за нови влакове

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Най-важното през изминалата седмица – случващото се… […]