Най-важното през изминалата седмица – ураганът „Милтън“ и годишнина от най-смъртоносния ден в Израел

САЩ заплашва Google с разпадане

0
17
Тампа след ураганът "Милтън"
Тампа след бурята "Милтън". Снимка: Facebook

Ураганът „Милтън“ и щетите, които нанесе са основната водеща тема през изминалата седмица, когато бурята връхлетя крайбрежните райони, разруши домове, наводни улици и причини смъртоносно торнадо, информира „Associated Press“. Най-малко осем души са загинали, но мнозина изразиха облекчение, че най-лошите прогнози не са се оправдали. Бедствието пощади гъсто населената Тампа от пряк удар, а смъртоносната бурна вълна, от която се опасяваха учените, така и не се появи.

Извънредната ситуация доведе до прекъсване на електрозахранването на над 3 милиона потребители, наводни бариерни острови, отнесе покрива на бейзболния стадион „Тампа Бей Рейс“ и преобърна строителен кран. В петък по магистрала 75, която минава през средата на щата, в посока юг се насочи огромен поток от автомобили, управлявани от спасителни екипи и евакуирани местни жители. Покрай тях се движеха камиони, превозващи гориво, както и ремаркета с преносими тоалетни и колона от автомобили на спешна помощ.

Ураганът „Милтън“
Ураганът „Милтън“. Снимка: Меteo Bulgaria, Фейсбук

Докато жителите бързаха да разберат дали домовете им са били разрушени или пощадени от урагана, намирането на достатъчно гориво се оказа истинско предизвикателство. Бензиностанциите все още бяха затворени чак до град Окала, разположен на повече от два часа и половина път на север от мястото, където бурята достигна сушата като буря от категория 3 близо до град Сиеста Ки в окръг Сарасота в сряда вечерта.

Дейностите по разчистването и поправянето все още кипят с пълна сила, но жизненоважната туристическа индустрия на щата започва да се нормализира. Тематичните паркове във Флорида, включително „Walt Disney World“, „Universal Orlando“ и „SeaWorld“, планират да отворят врати отново след оценка на последиците от бурята. Международното летище в Орландо, което е най-натовареното в щата, съобщи, че е възобновило вътрешните и международни полети. Летището е понесло незначителни щети, включително няколко теча и съборени дървета в близост до сградата му.

Ураганът „Милтън“
Ураганът „Милтън“. Снимка: NOAA Satellite and Information Service, Фейсбук

В понеделник беше съобщено, че Израел е нанесъл тежки удари по Ливан и Газа, докато страната отбелязва годишнината от насилственото нападение на 7 октомври, което даде началото на едногодишната офанзива срещу бойците на „Хамас“ и „Хизбула“, предава „Politico“. По данни на здравните власти на крайбрежния анклав през изминалата неделя при израелски въздушни удари по джамия и училище в централната част на Газа, които според военните са били насочени срещу членове на „Хамас“, са загинали най-малко 26 души. Израелските сили за отбрана /ЦАХАЛ/ удариха и цели в южните предградия на Бейрут при най-интензивната си бомбардировка на града след откриването на по-широк фронт на война с „Хизбула“ в Ливан миналия месец.

На 7 октомври се навърши една година от трансграничното нападение на „Хамас“, при което загинаха 1200 израелци и което предизвика инвазията на Израел в Газа, при която загинаха над 40 000 палестинци и обсадената ивица остана в руини. В понеделник в цял Израел се проведоха церемонии и бдения в памет на нападението на „Хамас“, включително минута мълчание под ръководството на израелския президент Исаак Херцог на мястото на музикалния фестивал „Супернова“, където 364 души бяха убити от бойци на „Хамас“.

Военни на Израел
Военни на Израел. Снимка: Facebook

Конфликтът с Израел се засили миналия месец, тъй като страната се насочи по-пряко към подкрепяното от Иран политическо движение и войнствената групировка „Хизбула“ в Ливан. Израел и „Хизбула“ си разменят ракетен огън почти ежедневно от 7 октомври 2023 г. насам, но военните действия рязко ескалираха през септември, когато ЦАХАЛ уби лидера на групировката Хасан Насрала и предприе сухопътно нахлуване в Южен Ливан.

В понеделник беше публикувано изследване на непартийния Комитет за отговорен федерален бюджет, показва, че при потенциалното управление на Харис може да се увеличи държавния дълг за 10 години с 3,5 трилиона долара. Тази информация изглежда убедителна, въпреки че екипът на Харис успокоява, че предложените от нея инвестиции в средната класа и жилищното строителство ще бъдат напълно компенсирани от по-високите данъци, които ще бъдат наложена на корпорациите и богатите американски граждани. В политическия цели на кампанията ѝ се посочва, че Харис е ангажирана с фискалната отговорност да насърчава инвестиции, които ще подкрепят икономиката на страната, като същевременно ще доведат до добри печалби и намаляване на дефицита.

Доналд Тръмп и Камала Харис
Доналд Тръмп и Камала Харис. Снимки: Facebook

В същия анализ се изтъква още, че идеите на бившия президент Доналд Тръмп могат да натрупат още 7,5 трилиона долара върху дълга и евентуално размерът да достигне до 15,2 трилиона долара. Самият той категорично отрича този риск, обещавайки, че икономическият растеж под негово управление ще бъде толкова силен, че никой няма да има нужда да се безпокои за дефицита.

Докладът, съставен от 34 страници, които беше публикуван от експертната група за фискален надзор, поставя в центъра на вниманието въпроса за държавните заеми, който ще стои на дневен ред пред победителя на изборите за президентския пост през ноември. Общият размер на федералния дълг вече надхвърля 28 млрд. долара, като се очаква да продължи да нараства, тъй като приходите не могат да покрият нарастващите разходи за социално осигуряване, здравноосигурителнатa програма Medicare и други програми. В данните е посочено, че разходите за обслужването на този дълг в доларово изражение са отклонили финансовите средства, предвидени за защита на страната, както и за осигуряване на здравни грижи за възрастните американски граждани.

Въз основа на речите на кандидатите за президентския пост, документите от предизборната кампания и публикациите в социалните мрежи анализът предупреждава директно, че дългът ще продължи да расте по-бързо от икономиката, предвид икономическите планове на бъдещите лидери. До момента нито един от кандидатите не е наблегнал на стратегии за значително на намаляването на бюджетния дефицит в представянето си пред избирателите. Все пак, многобройните анализи, направени до този момент, показват ясна разлика в подхода на Харис, която изглежда е много по-отговорна в бюджетен план от Тръмп.

Войници в Судан
Войници в Судан. Снимка: Pixabay

Във вторник стана ясно, че воюващите страни в Судан нападат местни доброволци, борещи се с глада, пише „Агенция Ройтерс“. Местните доброволци, които са помагали за изхранването на най-нуждаещите се хора в Судан по време на 17-месечната война, казват, че нападенията срещу тях от страна на враждуващите страни затрудняват предоставянето на животоспасяваща помощ в условията на най-голямата гладна криза в света. Много от доброволците са избягали под заплаха от арест или насилие, а обществените кухни, които са създали в страната, в която всеки ден стотици хора умират от глад и свързани с глада болести, са спирали да сервират храна за седмици наред.

„Ройтерс“ разговаря с 24 доброволци, които управляват кухни в централната част на суданския щат Хартум, западния регион Дарфур и части от източната част на страната, където милиони хора бяха прогонени от домовете си след избухването на боевете между армията и паравоенните Сили за бърза подкрепа /СБП/.

Международните хуманитарни агенции, които не успяват да доставят хранителни помощи в частите на Судан, застрашени от глад, увеличиха подкрепата си за тези групи. Това обаче ги е превърнало в по-голяма мишена за мародерите от RSF, заявиха 10 от доброволците пред Ройтерс по телефона.

Коняк, алкохола, Китай
Коняк. Снимка: Pixabay

На 8 октомври Китай обяви, че налага временни антидъмпингови мерки върху вноса на коняк от Европейския съюз /ЕС/, като засегна марки от Hennessy до Remy Martin, предаде “Reuters”. Страната предприе този ход, след като блокът от 27 държави гласува за въвеждането на мита върху произведените в Китай електрически превозни средства. Китайското министерство на търговията призна, че подобни мерки застрашават собствения алкохолен сектор на страната, като крие риск от значителни последици. Намеквайки, че потенциално може да се очакват нови мерки, китайското министерство заяви, че разследването на продукти от свинско месо от ЕС, за които има подозрение, че е приложен дъмпинг и неправомерни отпуснати субсидии, продължава, като допълни, че в края на проверката ще бъдат взети „обективни и справедливи“ решения. Министерството разкри още, че обмисля повишаване на митата върху вноса на автомобили с големи двигатели. Ако това бъде направено, то най-тежко би засегнало германските производители, тъй като германският износ на превозни средства с двигатели с обем 2,5 литра или по-голям за Китай през миналата година достигна стойността от 1,2 млрд. долара.

Считано от 11 октомври вносителите на коняк с произход от ЕС ще трябва да внасят гаранционни депозити, които в повечето случаи варират от 34,8% до 39,0% от стойността на вноса, съобщиха от министерството. Франция вероятно ще бъде една от най-силно засегнатите европейски страни поради подкрепата ѝ за митата върху произведените в Китай електрически превозни средства. На нея се падат и 99% от вноса на коняк в Китай през изминалата година, като доставките на спиртната напитка са възлизали на 1,7 млрд. долара. Компаниите Hennessy и Remy Martin ще сред най-засегнатите марки, като вносителите трябва да платят гаранционни депозити в размер съответно на 39,0% и 38,1%. Депозитите ще оскъпят вноса на алкохол от ЕС, но засега не е съвсем ясно веднага как и кога вносителите ще могат да получат обратно депозитите си. Китайското министерство на търговията отказа да даде подробности.

В сряда членовете на ЕП приеха резолюция, в която отправят силно предупреждение срещу продължаващите опити на Русия да отклони Молдова от нейния проевропейски път. Текстът, одобрен с 508 гласа „за“, 53 „против“ и 104 „въздържал се“, категорично осъжда ескалиращите злонамерени действия, намеса и хибридни операции на Русия преди предстоящите президентски избори на Молдова и конституционния референдум относно интеграцията в ЕС на 20 октомври.

Членовете на ЕП подчертават ролята на множество злонамерени участници, включително проруски молдовски олигарси и финансираната от държавната руска телевизия RT, в осъществяването на схеми за измама на избирателите, както и на кибероперации и информационна война. Те също призовават ЕС и неговите държави членки да гарантират, че на Молдова ще бъде предоставена цялата необходима помощ за укрепване на институционалните ѝ механизми и способността ѝ да реагира на хибридни заплахи.

Европейски парламент
Европейски парламент. Снимка: wikimedia commons

Същевременно от ЕП разпространиха позиция, че въпреки че Грузия е получила статут на кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г., резолюцията на Парламента подчертава, че управляващата партия „Грузинска мечта“, която е на път да спечели предстоящите парламентарни избори на 26 октомври, прокарва все по-авторитарна програма, включително по отношение на свободата на медиите и правата на ЛГБТК+ общността. В съчетание с промените в изборното законодателство на страната и нарастващата антиевропейска реторика, евродепутатите твърдят, че тези закони нарушават свободата на изразяване, цензурират медиите, налагат ограничения на критичните гласове в гражданското общество и сектора на НПО и дискриминират срещу уязвимите хора. Те също така поясняват, че ако законодателството не бъде отменено, не може да се постигне напредък в отношенията на Грузия с ЕС.

На 9 октомври британският компютърен учен професор Демис Хасабис получи част от Нобеловата награда за химия за „революционната“ си работа върху протеините – градивните елементи на живота, съобщава „BBC“. 48-годишният професор Хасабис е съосновател на компанията за изкуствен интелект, която се превърна в Google DeepMind. 39-годишният професор Джон Джъмпър, който работи заедно с професор Хасабис по този пробив, си поделя наградата заедно с 60-годишния професор Дейвид Бейкър от САЩ.

Нобелова награда
Нобелова награда. Снимка: Wikimedia Commons

Протеините са градивните елементи на живота и се намират във всяка клетка на човешкото тяло. По-доброто разбиране на протеините е довело до огромни пробиви в медицината. То се използва за решаване на проблема с антибиотичната резистентност и за изобразяване на ензими, които могат да разграждат пластмаси.

Професор Хасабис и професор Джъмпър използват изкуствен интелект, за да предскажат структурите на почти всички известни протеини и създават инструмент, наречен AlphaFold2. Протеините се състоят от вериги от градивни елементи, наречени аминокиселини, които се сгъват в уникална форма. Учените дълго време се бореха да предскажат формата на всеки от милионите протеини, но тази структура определя какво прави той в човешкото тяло. Разбирането на структурата е от решаващо значение, за да се знае как да се насочим към протеина и да променим поведението му, което е от решаващо значение в медицината.

Нобеловият комитет нарече AlphaFold2 „пълна революция“, а инструментът вече се използва за 200 млн. белтъка по света.

Google
Google. Снимка: Архив

В сряда беше обявено още, че правителството на САЩ обмисля да поиска разпадането на най-голямата търсачка в света Google, която обвинява, че причинява „вредни последици“ на американците, съобщава „BBC“. Министерството на правосъдието на САЩ обмисля т.нар. средства за правна защита след знаково съдебно решение от август, което установи, че Google незаконно смазва конкуренцията си в областта на онлайн търсенето. Ако Министерството на правосъдието пристъпи към предложените мерки – и те бъдат приети от съдията по делото – това ще представлява вероятно най-голямата регулаторна намеса в историята на големите технологии.

Google отвърна твърдо на предложенията, определяйки ги като „радикални“ и „мащабни“ и твърдейки, че те „рискуват да навредят на потребителите, бизнеса и разработчиците“. Google се превърна в търсачка за почти всички потребители на интернет в света, като на нея се падат около 90% от всички онлайн търсения.

В четвъртък военните на Израел заявиха, че са ликвидирали член на „Хизбула“ в Сирия, който е предавал разузнавателни данни срещу Израел в окупираните от Израел „Голански възвишения“, докато сирийските медии съобщиха в четвъртък, че израелски въздушни удари са поразили цели в Сирия, предава „Агенция Ройтерс“. Израелските отбранителни сили заявиха в сряда, че са ликвидирали Адхам Джахут, член на „Голанската терористична мрежа“ на „Хизбула“ в района на Кунейтра в Сирия.

Войници на Израел, криза Близкия изток
Войници на Израел, криза Близкия изток. Снимка: Facebook

ЦАХАЛ заяви, че ролята на Джахаут е била да предава информация от източници на сирийския режим на „Хизбула“ и да предава разузнавателна информация, събрана на сирийския фронт, за да улесни операциите срещу Израел на „Голанските възвишения“. Израел завладя „Голанските възвишения“ през войната в Близкия изток през 1967 г. и анексира района – ход, който не е признат от повечето държави.

Сирийската държавна телевизия съобщи рано в четвъртък, че Израел е нанесъл въздушни удари, насочени срещу промишлен обект в сирийския град Хомс и военен обект в провинцията близо до град Хама, като е причинил „някои материални щети“. Ударите са били насочени срещу завод за производство на автомобили в Хомс и са предизвикали пожар, съобщи сирийската телевизия, като се позова на директора на индустриалния обект Амер Халил. Експлозии са били чути и в сирийския град Дараа и се разследват, съобщават държавните медии.

Флаг на Тайван
Снимка: Pixabay

В четвъртък президентът Уилям Лай обеща да поддържа самоуправляващия се статут на Тайван и се противопостави на „анексирането“ му в най-значимото си публично обръщение след встъпването си в длъжност по-рано тази година, съобщава „BBC“. В леко прикрита препратка към претенциите на Китай към острова Лай каза, че ще „спазва ангажимента да се противопоставя на анексирането или посегателството върху нашия суверенитет“. Лай говори пред тълпа в Тайпе по случай националния празник на Тайван, само девет дни след като комунистически Китай отбеляза 75-годишнината от създаването му.

Същевременно Лай обеща да запази „статуквото на мира и стабилността в Тайванския проток“ и се ангажира да си сътрудничи с Пекин по въпроси като изменението на климата, борбата със заразните болести и поддържането на регионалната сигурност.

Най-важното от света през измината седмица – задълбочава се кризата в Близкия изток и протест на докерите в САЩ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments