Най-важното от света през изминалата седмица – Камала Харис и Летните олимпийски игри в Париж

Проучване сочи, че близо 1/3 от украинците са готови на някакви териториални отстъпки към Русия в замяна на скорошен край на войната

0
60
Евентуалната кандидатура на Камала Харис за президент на САЩ
Евентуална кандидатура на Камала Харис. Снимка: Facebook

Евентуалната кандидатура на Камала Харис за президент на САЩ, войната в Украйна и откриването на Летните олимпийски игри в Париж – това бяха само част от събитията, които беляза света през изминалата седмица.

Седмицата започна с последствията от решението на американския президент Джо Байдън да приключи кампанията си за преизбиране. Това се случи, след като колегите му демократи изгубиха вяра в умствената му острота и способността му да победи Доналд Тръмп, оставяйки президентската надпревара в неизследвана територия.

Джо Байдън
Джо Байдън в Овалния кабинет. Снимка: Wikimedia Commons

В две публикации в социалната мрежа „X“ Байдън заяви, че ще остане в ролята си на президент и главнокомандващ до изтичането на мандата му през януари 2025 г. и ще подкрепи вицепрезидентката Камала Харис за кандидат на демократите на изборите през ноември. 

По-късно в същия ден стана ясно, че бившият председател на долната камара на Конгреса на САЩ и влиятелна фигура в демократичните среди Нанси Пелоси подкрепя замяната на Байдън с Харис като кандидата на демократите за изборите през ноември, съобщиха световните агенции. В изявление тя каза:

„Ентусиазираната ми подкрепа за Камала Харис като /кандидат за/ президент е официална, лична и политическа. /…/ И не се заблуждавайте в политическо отношение – Камала Харис като жена в политиката е изключително проницателна – затова съм напълно убедена, че тя ще ни изведе до победата през ноември.“

Във вторник председателят на Националния комитет на Демократическата партия Джейми Харисън коментира, че партията ще излъчи кандидат за държавен глава до 7 август чрез виртуално гласуване освен, ако политик не си осигури подкрепата на най-малко 300 от 4600-те делегати на предстоящия конгрес на Демократическата партия, то гласуването ще се състои още на 1 август. Ако има няколко такива претендента, вотът ще стартира няколко дни по-късно, но ще трябва да приключи най-късно до 7 август.

Камала Харис
Камала Харис. Снимка: Wikimedia Commons

По-малко от 36 часа след като Байдън обяви подкрепата си за Харис, тя си гарантира номинацията на партията, като спечели подкрепата на мнозинството от делегати, които ще определят номинацията, заявиха източници от кампанията ѝ. Съобщено беше още, че предизборната й кампания ще започне от Уисконсин, който е сред щатите играещи основна роля при определянето на резултатите от вота.

Във вторник проучване показа, че тя води с 44% срещу 41% пред кандидата от Републиканската партия Доналд Тръмп в президентската надпревара в САЩ. В същия ден той обяви, че е готов да проведе дебат срещу новия си съперник. Бившият американски президент каза пред журналисти по време на в конферентен разговор, че има готовност да проведе повече от един дебат с Харис.

Второ проучване, публикувано на 25 юли изведе Тръмп на челно място с 48% срещу 46% пред Харис, която каза, че има готовност за дебат.

На фона на случващото се в Америка, в понеделник Киевският международен институт по социология разпространи проучване, според което близо 1/3 от украинците са готови на някакви териториални отстъпки към Русия в замяна на скорошен край на войната. Това е повече от тройно увеличение на дела им през изминалата година, макар и мнозинството все пак да е против отказа от каквато и да е територия, предава „Ройтерс“.

Украйна, ЕС
Украйна, ЕС. Снимка: Wikimedia Commons

Проучването е обхванало 1067 души в контролираните от украинските власти територии и проведено в периода 16-22 май. Според него 32% от анкетираните са съгласни на някакви териториални отстъпки. Това е повишение в сравнение с едва 10% преди година и 19% в края на миналата година. Съобщава се, че 55% от украинците остават против каквито и да е териториални отстъпки.

Близо 29 месеца след началото пълномащабната си инвазия Русия е окупирала близо 18% от украинската територия, включително Кримския полуостров, който окупира през 2014 г., отчита „БТА“. Тази година украинските въоръжени сили отстъпват, след като миналогодишното им контранастъпление не успя да постигне значителни успехи. Респондентите не са отговаряли какви териториални отстъпки са склонни да приемат и колко големи трябва да са те.

В сряда украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба заяви, че е готов за „добронамерени“ мирни преговори с Русия, въпреки че Москва не дава такъв сигнал. По този повод говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че украинският сигнал за преговори е в унисон с позицията на Русия, но са необходими още подробности.

„Посланието само по себе си може да се каже, че е в унисон с нашата позиция“, коментира пред журналисти Песков, но поиска изясняване на подробностите: „Вие знаете, че руската страна никога не е отказвала да преговаря, винаги е оставала отворена за преговорен процес, но детайлите са важни.“

Дмитрий Песков, Русия
Говорителят на Русия Дмитрий Песков. Снимка: Wikimedia Commons

Припомняме, че през месец февруари президентът на Русия Владимир Путин предложи спиране на огъня в Украйна при замразяване на сегашните позиции беше отхвърлено от САЩ, след контакт между двете страни чрез посредници. Путин е готов да спре войната в Украйна с договорено прекратяване на огъня, но е готов да продължи да воюва, ако Киев и Западът не реагират, предаде „Ройтерс“ през май. Следващия месец той заяви, че Русия ще сложи край на войната само при условие че Киев се откаже от амбициите си за членство в НАТО и предаде напълно контрола върху четирите украински области, за които Москва претендира. Властите в Украйна отхвърлиха предложението и го определиха като „капитулация“.

В четвъртък белгийски медии съобщиха, че 7 души са били арестувани в страната по подозрение в подготовка на атентат на Олимпийските игри във Франция, които започват на следващия ден. Според информация на прокуратурата в Белгия са били извършени обиски в цялата страна. Целта им е била да предотвратят действията на заподозрени участници в терористична група. Уточнява се, че засега не са били установени възможните цели на заподозрените терористи.

Олимпийски игри
Олимпийски игри. Снимка: БФ Борба

И така в петък френският президент Еманюел Макрон официално откри Олимпийските игри в Париж:

„Обявявам XXXIII Летни олимпийски игри в Париж за открити!“

По време на официална церемония беше издигнат олимпийският флаг, а речи произнесоха президентът на организационния комитет Тони Естанге и президентът на МОК Томас Бах.

„Любители на игрите във Франция и по света – Добре дошли в Париж! Липсвахте ни! За нас е огромна чест е да ви посрещнем тук 100 години след последния път, когато бяхме домакини на летните игри. Често се казва, че Франция е страната на любовта. Едно знам, че когато обичаме, обичаме истински . . . а между Франция и олимпийските игри има дълга любовна история. Тази любовна история се ражда преди близо 130 години, само на няколко километра оттук, в главния амфитеатър на Сорбоната, където Пиер дьо Кубертен предлага възраждане на древните олимпийски игри. И тази любовна история се разрасна с Игрите в Париж, Шамони, Гренобъл и Албервил. Ясно е, че продължаването на това наследство е огромна отговорност. Така че вложихме сърцата си в него. Да обичаш игрите означава да ухажваш игрите в продължение на 100 години за шанса да ги върнеш в Париж!“, каза на Естанге, цитиран от „БТА“.

„Уважаеми спортисти, нямаме търпение да изживеем всичко заедно с вас. Радостта, сълзите и любовта, които ще вложите във всеки момент. Благодаря ви, че сте тук. Вие успяхте! Браво! Знам какво означава това, знам какво ви е коствало. Познавам пътя, който сте следвали, за да сте тук сега. Париж ще ви се отблагодари. Това е градът на любовта и през следващите 16 дни това е вашият град. Заедно с кмета Ан Идалго искаме всеки спорт и всеки олимпиец да превърнат този град в свой дом. Така че, добре дошли у дома. Добре дошли в Париж! Добре дошли във вашия момент в историята! Изживейте го. Обичайте го! И ни носете със себе си! Светът е на ваша страна!“, добави той.

„Най-накрая моментът настъпи! Добре дошли на олимпийските игри Париж 2024! Моите сърдечни благодарности за нашите любезни френски домакини. Благодарим ви, че ни посрещнахте по такъв грандиозен начин. Олимпийският огън ще накара Париж и цяла Франция да заблестят още по-ярко. Какво по-добро място от Париж, за да споделите магията на олимпийските игри с целия свят? Париж, родното място на нашия основател Пиер дьо Кубертен, на когото дължим всичко. Париж, градът на светлината, където той създава съвременните олимпийски игри. Париж, град на любовта. Благодаря ти, Франция, за това вълшебно посрещане! В един свят, разкъсван от войни и конфликти, благодарение на солидарността всички можем да се съберем тази вечер, обединявайки спортистите от териториите на всички 206 национални олимпийски комитета и олимпийския отбор на бежанците на МОК“, каза от своя страна Бах.

За първи път церемонията по откриването започна на открито във водите на река Сена и завърши на площад „Трокадеро“ до Айфеловата кула. Спортистите от олимпийските делегации на 206-е участващи страни преминаха 6-километрово трасе по реката с около 85 корабчета от моста Аустерлиц до площад „Трокадеро“.

На Олимпиадата в 32 вида спорт ще се състезават около 10 500 атлети, 46 от които от България.

Мерките за сигурност в Париж са много сериозни, като значителни полицейски сили са ангажирани да следят за опазването на реда. Около 30 000 полицаи и жандармеристи ще патрулират ежедневно до края на надпреварите на 11 август.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments