Най-значимата зелена сделка след Парижкото споразумение: ООН се договаря за пластмасата

1
49
Замърсяване с пластмаса
Замърсяване с пластмаса. Снимка: Wikimedia Commons

Днес Организацията на обединените нации (ООН) одобри знаково споразумение за създаване на първия в света глобален пакт за ограничаване на замърсяването с пластмаса, като го определи като най-значимото споразумение в областта на околната среда след Парижкото споразумение за климата от 2015 г.

В продължение на повече от седмица в Найроби, Кения, държавите членки водеха преговори, за да договорят плановете си за нов пакт, насочен към ограничаване на бързо нарастващото се замърсяване с пластмаса – екологична криза, която се разпростира от океанските окопи до планинските върхове. Високопоставените служители изразиха радостта си след приемането на резолюция за създаване на правно обвързващо споразумение за замърсяването с пластмаса, който трябва да бъде финализиран до 2024 г.

Днес пишем история и всички вие трябва да се гордеете. Замърсяването с пластмаса се превърна в епидемия. С днешната резолюция официално сме напът да намерим лечение.„, заяви Еспен Барт Ейде, председател на Асамблеята на ООН по околната среда.

Резолюцията, която ООН нарича „най-значимата екологична сделка след Парижкото споразумение„, е написана с широки щрихи, като междуправителствена комисия сега е натоварена със задачата да договори подробно финално споразумение, което ще окаже силно влияние върху бизнеса и икономиките по целия свят.

Всяко едно такова споразумение, което налага ограничения върху производството, употребата или дизайна на пластмаси, ще засегне петролните и химическите компании, които произвеждат сурови пластмаси, както и гигантите за потребителски стоки, които продават хиляди продукти в опаковки за еднократна употреба. Това ще се отрази и на икономиките на най-големите производители на пластмаса, включително САЩ, Китай, Индия, Саудитска Арабия и Япония.

Въпреки че служителите на ООН бяха единодушни в обявяването на съгласието си за сключване на договор за пластмасите, остават разногласия относно това какво трябва да бъде включено в окончателния му вариант, твърди посланикът на Швейцария по въпросите на околната среда Франц Перез.

Това е разделение между тези, които са амбициозни и искат да намерят решение, и тези, които не искат да намерят решение по някакви причини.“, заяви Перез.

Според социологическо проучване на Ipsos, публикувано този месец, обществената подкрепа за стъпките на ООН относно замърсяването с пластмаси е огромна, затова делегатите побързаха да отпразнуват постигнатото в Найроби. Джулиет Кабера, водеща фигура в преговорите от страна на Руанда, приветства резолюцията като „голяма победа в глобалния стремеж да се ограничи бързо влошаващото се въздействие на замърсяването с пластмаси„.

Според друго проучване, публикувано по-рано този месец, ако новото споразумение не успее да сложи спирачки на замърсяването с пластмаса, през следващите десетилетия ще има сериозни и мащабни екологични щети, които ще изложат на риск от изчезване някои морски видове и ще унищожат чувствителни екосистеми като кораловите рифове и мангровите гори.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бесен
Бесен
2 години по-рано

Как бихме живяли без вас шибаняци? Учете ни на всичко; учете ни как да си бършем задниците.

Без вас утре слънцето няма да изгрее и ние няма да можем да изкараме деня без да ни казвате какво да правим.