Найден Тодоров за скандалите в културата: Търси се виновният, но не и проблемите

Той заяви, че виновните ще бъдат намерени и предадени на Прокуратурата, която ще свърши работата си, „но ако системата остане същата, въпрос на време е да се появят следващите“

1
56
Найден Тодоров
Найден Тодоров. Снимка: Facebook

Министърът на културата Найден Тодоров коментира в ефира на „БНТ“ оповестените резултати в доклада на Главния инспекторат на Министерски съвет във връзка с извършената проверка на длъжностните лица от Министерство на културата, осъществяващи контрол върху дейността на Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград и Родопски драматичен театър – Смолян.

„Би било изключително интересен отговор, ако виновният съм аз. Тъй като тук говорим за събития, които се случват в последните десетина години. За съжаление аз няма как да отговарям за всичко, което се е случвало преди мен, но съм готов, ако на някой му е интересно, да поема и тази отговорност. Аз съм човек, който носи отговорности, включително и чужди. И за мен е изключително интересно, че винаги се търси коя личност е виновна. Личностите ще ги намери Прокуратурата, но никой не търси какъв е проблемът, който води до всичко това, къде е проблемът в системата, който води до всичко това“, посочи министър Тодоров и поясни, че сега виновните ще бъдат намерени и предадени на Прокуратурата, която ще свърши работата си, „но ако системата остане същата, въпрос на време е да се появят следващите“.

По думите на министър Тодоров в този смисъл докладът на Главния инспекторат на Министерски съвет не отговаря на основните въпроси.

„Нещо повече – вътре открих неща, които просто не отговарят на истината. Вътре имаше едно обвинение към мен, че съм разписал одобряването на разходите в Смолян и в Разград, което е абсурдно. Министър никога, по никакъв начин, не разписва такива неща. Това, което съм разписал вътре, са мерките, които да се предприемат, за да се спре всякакво източване на секундата“, разясни министърът на културата.

Времето ще покаже дали това е случайна грешка, посочи министър Тодоров и припомни, че в културата в последните години са се случвали различни скандали, но никога не е ставало дума за оставка на министър – до момента, в който той преди 10 дни поставя въпроса за пълна промяна на системата, с готова стратегия и законопроект как това да се случи.

„И аз бих желал да намеря отговор на въпроса за кого не е изгодна тази реформа“, сподели министър Тодоров.

Той каза, че в последния час на последния работен ден преди днешния понеделник е разговарял с премиера и в този разговор не е ставало дума за оставка. Премиерът е връчил доклада на министъра, като успоредно с това информация за доклада е пусната и към медиите. Министър Тодоров се е запознал обстойно с доклада и е бил изненадан от доста неща в него.

„Още днес образуваме дисциплинарен съвет в Министерството на културата, за лицата, за които става дума в доклада – главния секретар и директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“. Но едно от нещата в доклада бе, че в него не се споменава ресорният заместник-министър по заповед от 2020 г. Това не означава, че този заместник-министър е виновен, означава, че нещо не е наред, ако човекът, който отговаря за това, въобще не се споменава – дори да се каже „не е виновен“, каза още министър Тодоров.

Относно назначенията в екипа му министър Тодоров посочи: „Имам съветник, който съм определил аз, началник на кабинета; останалите ги е определил премиерът… Зам.-министрите ги определи премиерът.“

Правим пълен анализ на доклада на инспектората на Министерския съвет и ако се случат прекалено много противоречия между нашия анализ и доклада, работата ще бъде на Прокуратурата, посочи министър Тодоров. Той коментира и назначенията на двете отстранени служителки от финансовата дирекция на Министерството на културата, като подчерта, че категорично не е той човекът, съдействал за техните последващи назначения.

По отношение на бюджета за култура министър Тодоров посочи, че парите категорично не достигат, но въпреки това се разпределят по начин, който е грешен – нещо, за което сигнализира в последните 10 години. По отношение на лимитите на културните институти министър Тодоров коментира, че това също е проблем на системата, защото институти, които са започнали с нисък лимит, е много лесно да го надскочат.

„Това е и причината, поради която парламентът се чуди как да реши този проблем, през 2019 г. заложиха, че с 5% може да се надскача този лимит, през февруари на 2024 г. промениха закона отново, че може да се надскача 20% годишния бюджет. Хубаво, ще го надскочим, а откъде ще вземем парите?“, запита министър Тодоров.

Фиктивно назначените хора в културния институт в Разград са освободени, в театъра в Смолян са в процес на освобождаване, информира министър Тодоров, като уточни, че от театъра ги търсят с частни съдебни изпълнители, а самите им документи ги няма в театъра.

„През последните години се видяха всички проблеми в културата, преди 10 дни аз представих възможните решения. Оттук-нататък всеки, който е против тези решения, трябва да обясни защо е против“, обобщи министър Тодоров.

По време на разговора бяха коментирани и одитите, извършени в ИА „Национален филмов център“, който в момента обжалва одита на Министерството на културата. Проблемите в НФЦ са нормативни, поясни министър Тодоров.

„Онова, което аз открих като проблем и това няма общо с одита, бе начинът на оценяване на филмите“, допълни той, като сподели, че има решение и за този проблем – да има две „писти“ – една за фестивалното и друга – за зрителското кино.

Сред останалите теми в разговора бе премиерата на пиесата, поставена от Джон Малкович в Народния театър „Иван Вазов“, финансовото състояние на националния ни културен институт, както и високите приходи за постановката.

„Трябваше да се реагира, като се промени датата на спектакъла“, заяви министър Тодоров.

„Това, което подготвихме за новия бюджет за култура, е свързано с повече визионерство – защитаваме малко по-високи суми, но и различен начин на използването им“, коментира министър Найден Тодоров плановете за бюджета за 2025 г.

Част от проблемите на Рилския манастир са свързани с работата на Националния институт за недвижимото културно наследство, но той има пълната подкрепа на Министерството на културата – нещо, в което министър Тодоров е уверил игумена на манастира при посещението си там миналата седмица. Визитата на министър Тодоров бе във връзка с домакинството ни 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през юли 2025 г.

По отношение опазването на паметниците на недвижимото културно наследство министър Тодоров посочи, че има проблем с контрола, оказван по места, давайки пример с Бозовата къща в Копривщица – случай, предаден от Министерството на културата на Прокуратурата.

На въпрос дали би приел да бъде част от Министерския съвет в евентуално следващо правителство министър Тодоров отговори, че би приел, ако му бъде разрешено да проведе реформата, която иска да направи.

37% ръст на спецакциите срещу незаконната миграция през октомври

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments