От дни Индонезия е разтърсена от студентски протести срещу нов корупционен закон и планове за нов драконовски наказателен кодекс. Друг проблем, който грабна заглавията по света, е предложената забрана за извънбрачен секс, но протестите надхвърлят това, разказва Би Би Си.
Бунтовете са заради ширещата се корупция, плановете обидите към президента да станат наказуеми и затягането на законите за богохулството. И макар гласуването по някои от новите законопроекти бе отложено, много хора се опасяват, че протестите ще продължат.
За какво са протестите
Демонстрациите бяха предизвикани от нов закон, който според критиците отслабва антикорупционната агенция на Индонезия. Въпреки че този закон вече е приет и протестиращите настояват той да бъде отменен, те имат дълъг списък с други искания и жалби.
„Това не е протест по един въпрос“, обясни Андреас Харсоно от Human Rights Watch в Индонезия. „И това също така не е обединено или организирано движение.“
Гневът, например, е насочен към планове за нов наказателен кодекс, към войските в пострадалия от размирици регион Папуа, както и към невъзможността на властите да спрат горските пожари в Суматра и Борнео, които причиняват токсична мъгла в Югоизточна Азия.
„Хората се опитват да защитят своите граждански свободи и индивидуални свободи“, заяви пред Би Би Си Джаяди Ханан, преподавател по политология в университета Парамадина в Джакарта. „И те са разстроени, че президентът ги разочарова, като не действа силно срещу корупцията.“
Какво има в новия наказателен кодекс
Вече години наред Индонезия планира да реформира своя наказателен кодекс, който датира от холандското колониално управление. Сега, когато новият проект е на масата, мнозина смятат, че той ще отмени години на напредък и реформи в страната.
Новият кодекс би забранил секса извън брака и би криминализирал аборта, освен ако не става дума за медицинска необходимост или изнасилване.
Освен това би било извън закона да се обижда президента и ще се разширят законите за богохулството, което вече е много чувствителен въпрос в страната.
През 2017 г. губернаторът на Джакарта беше хвърлен в затвора за богохулство в случай, за който мнозина смятат, че подчертава промяна към по-консервативно и религиозно общество.
Но протестите също се превърнаха в общ израз на гнева към правителството.
„В Калимантан демонстрациите включват съюз на земеделските стопани и коренното население, борещо се с токсичните горски и торфени пожари“, разказва Харсоно пред BBC.
„В Ява фокусът е върху корупцията, докато в Папуа става дума за расизъм и нарушаване на човешките права.“
Западна Папуа беше засегната от вълна от насилие през последните дни, след като в понеделник стотици протестиращи, предимно гимназисти, подпалиха няколко сгради.
Ролята на президента
Президентът на Индонезия Джоко Видодо се издигна до политическата власт като човек от народа. Идвайки от скромен произход, той се възприема като нетипичен политик – в страна, в която вкоренените елити отдавна държат управлението в ръцете си.
И именно тези високи очаквания може да са причината толкова много да се разочароват от него. Обществото вижда корупцията като масов проблем и мнозина очакваха президентът да поддържа или дори да засили ролята на антикорупционната агенция.
„Тук има две обяснения“, заключава Ханан. „Или президентът все още е добър човек, но има много голям натиск върху него. Или сега той показва истинските си цветове и в крайна сметка е просто обикновен политик.“
„Мисля, че може да е смесица и от двете.“
Колко големи са протестите
Демонстрациите са сред най-големите антиправителствени митинги от 1998 г. насам, когато протестите свалят диктатурата на Сухарто.
Десетки хиляди излязоха по улиците в цялата страна, като столицата Джакарта е само една фокусна точка.
Много от протестите завършиха в сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и водни оръдия срещу протестиращите, които от своя страна отвръщат с камъни и бензинови бомби.
Един студент почина в четвъртък след сблъсъци в Кендари на остров Сулавеси. Смята се, че няколкостотин души са били ранени през последните дни само в Джакарта. Стотици студенти са арестувани след уличните битки в столицата и други градове в страната.
Какво може да се случи
Повечето наблюдатели очакват вълненията да продължат – протестиращите настояват новият закон за корупцията да бъде отменен.
След дни, в които обещаваше има промени, президентът Видодо в четвъртък за първи път предложи да обмисли отмяна на закона.
Гласуването за реформата на наказателния кодекс, заедно със законите за минното дело, земята и труда, беше отложено, но мнозина се опасяват, че новите законопроекти може да бъдат приети още следващия месец.