Небесно явление озадачи живеещите в Югозападна България. Във „Facebook“ групите на Кюстендил и Благоевград бяха публикувани снимки с дъга около Луната.
Потребителите от Кюстендил написаха:
„Нещо много странно преди малко около Луната! Интересното е че беше перфектно кръгло. Дали са облаци, не знам. Лека вечер, Кюстенджа!“
А тези от Благоевград:
„Хора, погледнете Луната, има огромен кръг около нея!!!“
За явлението има съвсем логично обяснение – „хало“. Това е оптичен феномен, който е създаден от ледени кристали и образува цветни или бели дъги, както и други форми в небето. Често се образува около Луната и Слънцето, но може да бъде навсякъде в небето. Обикновено се образува в студени райони или при студено време, когато ледени кристали, наречени „диамантен прах“ плават във въздуха.
Има много разновидности на леденото хало. Образува се от ледени кристали на височината на перестите облаци (на около 5 и 10 км) в горната част на тропосферата. Светлината се отразява и пречупва и по-късно се разлага на много цветове поради дисперсията. Кристалите се държат като призми, които отразяват и пречупват слънчевата светлина, която на свой ред дисперсира и образува красиви сияния.
Кръглото хало, наричано още 22-градусово хало, се образува, когато светлината се отрази от облак с ледени кристали и от течна вода във въздуха, например дъждовни капки, поставена срещуположно на облака. Понякога образуваната фигура е видима като кръг. По-ярки секции могат да се появят над, под или отстрани на центъра. Тези отгоре и отдолу се наричат съответно горни слънчеви дъги и долни слънчеви дъги. 22-градусовото хало е обикновено червено отвътре и синьо отвън.