България разполага с най-много болнични легла на глава от населението в Европа, но същевременно има недостиг на медици. Според последните данни повече от една трета от лекарите ни работят в София, докато цели региони опустяват.
В по-голямата част от общинските болници има хроничен недостиг на медици, затворени отделения и работа на ръба на оцеляването. Началникът на отделението по неврология в МБАЛ „Св. Петка“- Видин д-р Ангел Благоев е едно от малките изключения – той е предпочел да се върне във Видин, загърбвайки практиката си в голяма столична университетска болница. Медикът коментира пред „bTV“:
„Един човек винаги стои пред някакъв избор от живота си. Когато от твоето действие има повече полза, мисля, че е правилно. Когато направиш всичко необходимо за един човек, тогава можеш да си спокоен. Тогава можеш да спиш спокойно.“
През годините в лечебното заведение, в което работи, има много закрити и разкрити отделения, но и в момента има недостиг на основни специалисти.
Подобна е ситуацията и в Свищов, където „Реанимацията“ и „Родилно отделение“ не работят от 2012 година. И други отделения се намират на ръба. Управител на МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“ Илиян Венков заяви: „Имаме нужда от хора – да дойдат, да работят. Дори и на втори трудов договор, за да помагат.“
Според проучване на демографските тенденции, обезлюдяването се свързва с липсата на достъп до основни грижи. От Министерството на здравеопазването отбелязват, че вътрешните миграционни процеси следват общите тенденции у нас. Заради това и разпределението на медиците не е пропорционално. Може да се очаква трайно по-равномерно разпределение на лекарите при сближаване на социално-икономическите условия.