„Нека не слагаме под общ знаменател учителите и да не се опитваме да даваме изкуствено уважение на всички. Тези преподаватели, които са посъветвали зрелостниците да не се явяват на матури, за да не се намалява общия успех на класа и на училището, на тях не се дължи уважение.“
Това заяви в интервю за „БНР“ Нели Колева от фондация „Заедно в час“. Според нея добрият учител трябва да заслужи уважението на децата и също така да бъде готов да признава, когато греши. Според нея учебниците по педагогика са написани за някакви средностатистически ученици, които не съществуват в реалността, тъй като всяко дете носи своята индивидуалност и не се вписва в този събирателен образ.
„Много лесно е да преподаваш на деца, които живеят в големите градове, учат английски още от детската градина и ходят на частни уроци от трети клас. Но понякога дори те не успяват да се справят с учебния материал. А представете си какво е положението при децата, идващи от нездравословна семейна среда, които са недохранени, родителите им отсъстват, но въпреки това учителите успяват да им помогнат.“
Според нея добрите учители създават атмосфера и среда в класната стая, които помагат на учениците да учат и да развият любов към това. Тя даде пример с преподаватели от малките населени места в провинцията, които полагат огромни усилия и по този начин буквално преобръщат съдбата на учениците.
Бля бля 🙁
Никаква конкретика, само се правим на компетентни…