Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките /БАН/, съвместно с колеги от Турция, Франция и Чехия, са открили нов и непознат за науката вид гъба. Откритието е направено в столичния Западен парк, където изследователите се натъкнали на необичайно изглеждащи мухоморки. Доц. д-р Борис Асьов, ръководител на проекта, разказва, че находката е резултат от проучване на мухоморките в Европа.
„Колкото и парадоксално да звучи, този род гъби не е достатъчно добре изследван, въпреки че предизвиква огромен интерес. В рода на мухоморките са включени както най-смъртоносните гъби, като бялата и зелената мухоморка, така и някои от най-ценните ядливи видове, например гъбата булка, която е популярна на българския пазар“, сподели доц. Асьов пред „БТА“. Изследователите участвали в международен проект, чиято цел е да проучи родовото разнообразие на мухоморките, когато се натъкнали на този нов вид в дивата природа.
Доц. Асьов пояснява, че мухоморките, включително и новооткритият вид, принадлежат към групата на микоризните гъби. Тези гъби образуват специална симбиотична връзка с корените на различни дървета, което ги прави невъзможни за култивиране. Те могат да бъдат събирани единствено от дивата природа. Тази особеност, съчетана с тяхната рядкост, обуславя и високите им пазарни цени.
Откриването на нов вид гъба в градска среда като София е рядък и значим момент за микологията. Проучването на мухоморките разкрива нови хоризонти в разбирането на екосистемите и тяхната симбиоза с дърветата.
Право на отговор: Истината за дейността на „Кино академия за таланти“