Неоснователните твърдения на Тръмп за измами на изборите подкопават доверието на САЩ в чужбина

0
190
Знамето на САЩ
Американският флаг. Снимка: Pixabay

В ранните часове на сряда сутринта посолството на САЩ в Кот д’Ивоар публикува изявление, призоваващо лидерите в западноафриканската държава да “покажат ангажираност към демократичния процес и върховенството на закона”, информира “CNN”.

Това беше вид прокламация, която американските дипломати издават през цялото време относно изборите по света, особено онези части от него, където демокрацията не е напълно сигурна. Но това беше подкопано донякъде от коментарите на американския президент само часове по-рано. По време на пресконференция няколко часа след полунощ в Белия дом Доналд Тръмп се възмути по повод своя съперник Джо Байдън, заявявайки, че „цялото гласуване трябва да спре“ и без основание обвинява демократите в измами. Той продължи да настоява за подобни неща в Туитър, карайки платформата за социални медии да обозначава няколко от публикациите му като “спорни” или “подвеждащи”.

Хаотичните дебати и грозната кампания вече бяха помрачили положението на демократичната система на САЩ в чужбина тази година, но гледката на американския лидер, открито стремящ се да делегитимира вота, допълнително постави мнозина в шок. Коментарите на Тръмп бяха посрещнати с ужас в много страни, а някои се радват в други, където критиците на САЩ отдавна обвиняват Вашингтон в лицемерие по отношение на демократичните права.

По време на изказването си в сряда германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер заяви, че САЩ са изправени пред “много експлозивна ситуация” и възможна криза, като заяви пред обществената телевизия ZDF, че “тези избори не са решени … гласовете все още се броят (но) битката над легитимността на резултата, колкото и да се окаже, е започнало”.

В Обединеното кралство министър-председателят Борис Джонсън отказа да коментира изборите, въпреки че бившият външен министър и депутат от Консервативната партия Джереми Хънт заяви пред Би Би Си, че “огромен аргумент за процеса” ще “усмихне лицето на хора като президента Путин и Президент Си Дзинпин”, който ще погледне собствените си хора и ще каже:

“Не сте ли доволни, че нямаме нищо от тази бъркотия?” и “това би било абсолютно бедствие”.

Хънт добави: “Трябва да помним, че тук е заложена репутацията на демокрацията в целия свят.”

В продължение на години САЩ се държат като своеобразен арбитър за демократичния процес по целия свят, изпращайки наблюдатели на урните, подкрепяйки демократичната опозиция и критикувайки държавите за фалшифициране или подкопаване на избори.

Само тази седмица Държавният департамент на САЩ осъди продължаващите репресии на Китай върху демократичните свободи в полуавтономния град Хонконг. В Беларус – близък съюзник на Москва – САЩ вече не признават Александър Лукашенко за „законно избран лидер“ след горещо оспорвани избори в бившата съветска държава.

Това чувство за морален авторитет сега вероятно ще бъде поставено под въпрос в някои части на света. След гласуването във вторник руската държавна телевизия RT определи САЩ като “очукана и разделена”, докато редица нейни колумнисти подчертаха потенциалния хаос, който може да бъде разгърнат от коментарите на Тръмп, като един от тях пише, че “аферата създава мрачна картина за Американската демокрация”.

В Китай предполагаемите недостатъци на американската демокрация отдавна се използват за подпомагане на авторитарния модел на Пекин и объркването и безпокойството от гласуването във вторник не се различават.Докато китайските дипломати и официалните правителствени говорители останаха до голяма степен тихи по отношение на резултатите и продължаващите състезания, държавните медии побързаха да подчертаят несъответствието между дългогодишната позиция на Вашингтон като носител на стандарта на международната демокрация и собствените коментари на Тръмп.

Global Times, националистически държавен таблоид, публикува в сряда статия, в която отбелязва, че “дълбоко вкоренените разделения в САЩ противоречат на демократичните ценности”Писателят Уанг Уенвен добави:

“Демокрацията се упражнява по цивилизован и грациозен начин. Този, който губи на избори, трябва да остане хладнокръвен, да приеме резултата и да призове за преодоляване на различията, за да се придвижи страната напред. Но изглежда, че в днешно време това не съществува в САЩ.”

Междувременно вестникът на Комунистическата партия „Пекин нюз“ заяви, че “без значение кой ще спечели изборите през 2020 г., американското общество няма да може да се върне в състоянието, в което е било преди”, след като е „разкъсано“ от скорошното състезание и времето на Тръмп в офиса.

Президентът Роналд Рейгън отдавна изказва мнението, че САЩ са “маяк” за онези, които търсят свобода и демократични права, и макар че това твърдение отдавна е изправено пред критика – особено като се има предвид собствената подкрепа на Рейгън за диктаторите по време на управлението му – то остава мощно и приповдигнато послание към мнозина. Тазгодишните избори обаче все още могат да нанесат трайна вреда на това послание, а с това и на доверието във Вашингтон, когато казват на другите как трябва да функционира демокрацията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments