Неплатените грижи пречат на 708 милиона жени да участват на пазара на труда

Новите оценки са получени въз основа на данни от 125 държави

0
20
Майка с дете
Майка с дете. Снимка: Пиксабей

Отговорностите за полагане на грижи изключват и възпрепятстват милиони жени по света да се включат в платена заетост, а с оглед на климатичните и демографските промени, които са на път да увеличат търсенето на грижи, спешно са необходими мерки в подкрепа на икономиката на грижите, се посочва в нов доклад на сайта на Международната организация на труда.

Според новите глобални оценки на Международната организация на труда, публикувани във вторник по повод Международния ден на грижите и подкрепата, около 708 милиона жени по света са извън работната сила поради неплатени задължения за полагане на грижи.

През 2023 г. 748 млн. души (на възраст 15 и повече години) няма да участват в световната работна сила поради задължения за полагане на грижи, което представлява една трета от всички лица в трудоспособна възраст извън работната сила. От тях 708 милиона са жени и 40 милиона са мъже.

Новите оценки, представени в статистическата справка на Международната организация на труда „Влиянието на отговорностите за полагане на грижи върху участието на жените в работната сила“, са получени въз основа на данни от 125 държави. Те показват, че задълженията за полагане на грижи представляват основната пречка пред жените да навлязат в работната сила и да останат в нея, докато мъжете по-често посочват други лични причини, поради които са извън работната сила, като например проблеми с образованието и здравето.

Това сериозно разминаване между половете подчертава непропорционалната роля, която жените поемат в отглеждането на децата, грижите и подкрепата за хората с увреждания и тези, които се нуждаят от дългосрочни грижи, домакинството и други задължения, свързани с грижите.

В световен мащаб около 1,6 милиарда жени и 800 милиона мъже са извън работната сила, като 45 % от тези жени и 5 % от тези мъже посочват задълженията за полагане на грижи като причина за неучастието си. Сред жените на възраст между 25 и 54 години делът на тези, които посочват грижите като причина да са извън работната сила, нараства до две трети (379 милиона жени). Жените с по-ниско образование и тези в селските райони също се сблъскват с по-големи пречки пред участието в работната сила поради задължения за полагане на грижи. Ето какво заяви по темата Сукти Дасгупта, директор на отдел „Условия на труд и равенство“:

„Жените поемат непропорционално голям дял от отговорностите за полагане на грижи, което възпрепятства участието им в работната сила поради фактори като ниски нива на образование, ограничени възможности за работа, лоша инфраструктура, пребиваване в селски райони и неадекватни системи за грижи и подкрепа. Освен това обществените очаквания и норми, свързани с полагането на грижи, допълнително ограничават включването на жените на пазара на труда и задълбочават неравенството между половете.“

В регионален план най-високият процент на жените извън работната сила, които посочват като причина задълженията за полагане на грижи, е в Северна Африка (63% от жените извън работната сила), следвана от арабските държави (59%). В Азия и Тихия океан този процент е 52%, като разликите в отделните подрегиони са малки. В Северна и Южна Америка разликата е голяма, като 47 % от тях посочват грижите като основна причина да са извън работната сила в Латинска Америка и Карибския басейн, докато в Северна Америка те са едва 19 %. В Европа и Централна Азия 21% от жените посочват полагането на грижи като основна пречка, като в Източна Европа този процент е най-нисък в световен мащаб (11%). Главният статистик и директор на Департамента по статистика Рафаел Диез де Медина обясни:

„Тези нови данни на Международната организация на труда разкриват важни неравенства в света на труда, дължащи се на неравностойни задължения за полагане на грижи, и подчертават силата на данните за подобряване на разбирането ни за икономиката на грижите. МОТ превърна достойния труд в икономиката на грижите в свой основен приоритет и работи за нови статистически стандарти за подобряване на данните за работата в сферата на грижите.“

В светлината на тези системни неравенства, основани на пола, членовете на МОТ приеха на Международната конференция на труда през юни 2024 г. знакова Резолюция относно достойния труд и икономиката на грижите. Резолюцията е първото глобално тристранно споразумение по този въпрос, което проправя пътя на държавите да се справят с предизвикателствата и да използват възможностите, предоставени от икономиката на грижите. В нея се посочва:

„Добре функциониращата икономика на грижите не само подкрепя хората и семействата, но и допринася за по-здрава работна сила, създава работни места и повишава производителността“.

В резолюцията се изтъкват и „структурните пречки“, които неплатеният труд по полагане на грижи създава за жените при тяхното участие, задържане и напредък в работната сила.

„Начинът, по който понастоящем са организирани грижите, засилва неравенството между половете и социалното неравенство, което се стремим да преодолеем. Резолюцията на Международната организация на труда относно достойния труд и икономиката на грижите призовава за политики и системи, които да противодействат на неравенствата по отношение на това кой получава и предоставя грижи, да премахват пречките, които пречат на много жени да започнат, да останат и да напредват в платената работа, и да подобряват условията на всички работници, полагащи грижи, и следователно качеството на грижите“, изтъква генералният директор на Международната организация на труда Гилбърт Ф. Хунгбо.

Последната предишна оценка от 2018 г. установи, че 606 милиона жени и 41 милиона мъже (общо 647 милиона души по света) не участват в работната сила поради задължения, свързани с полагането на грижи. Въпреки че новите оценки не са съпоставими поради промени в методологията, те потвърждават, че задълженията за полагане на грижи продължават да бъдат основната причина жените да не търсят или да не могат да намерят работа.

Данните на Международната организация на труда показват, че от 2018 г. насам много държави са постигнали напредък в насърчаването на участието на жените, полагащи грижи, чрез увеличаване на инвестициите в грижи и образование в ранна детска възраст. Въпреки това, в свят, който се променя под влияние на демографските промени, със застаряващо население и изменението на климата, което засилва неплатения труд, търсенето на услуги за полагане на грижи вероятно ще се увеличи. В неотдавнашната резолюция на Международната организация на труда се подчертава значението на адекватните инвестиции в политиките за грижи. Това ще бъде от съществено значение, ако искаме да се справим с нарастващото неравенство и да се придвижим към по-голяма социална справедливост.

ООН: Светът е далеч от целта за справяне с изменението на климата

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments