„Министерството на правосъдието е трайно ангажирано с проблемите на домашното насилие, неговото предотвратяване и защитата на жертвите. Това е социален феномен, който задължително трябва да получи санкция от държавата чрез законодателни мерки. Но е крайно важно също да се формира обществена нетърпимост към него и тук е ролята на образованието и на медиите“.
Това заяви заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев на форум, организиран от коалиция „Заедно срещу насилието“, в която членуват 36 неправителствени организации.
Той даде за пример случка, в която мъж бие своята съпруга в центъра на София, което веднага ще бъде прието като престъпление от повечето граждани. В същото време, ако насилието е извършено в дома на семейството, за част от същите хора това ще е просто битов сигнал.
На срещата бе отправен призив за спешни и неотложни действия по разглеждането и приемането на нов Закон за защита от домашно насилие /ЗЗДН/. Според неправителствените организации това трябва да се случи веднага след конституирането на новия парламент след предстоящите избори.
Бяха цитирани данни, според които само от началото на годината в страната ни са известни осем случая на жени, убити от бивши или настоящи партньори. Това на практика означава, че всяка седмица една жена губи живота си заради насилие в домашна среда или основано на пол, категорични са организациите.
От Министерството на правосъдието заявяват, че вече са предприети конкретни действия за превенция на домашното насилие. Така в Наказателния кодекс /НК/ е дадена дефиниция на самото понятие, което е утежняващ наказанието признак при убийство, причиняване на телесна повреда, отвличане, закана за извършване на престъпление и др.