Жителите на Разград се оплакват от остра миризма на канали, причина за което е неефективната работа на пречиствателната станция. При проверка на екоинспекцията в Русе е констатирано, че съоръжението е амортизирано и се нуждае от реконструкция. Инспекторите са съставили 2 акта, съобщи „БНТ“.
Сигнали за неприятни миризми, разнасящи се из целия град, са били подавани цяло лято от гражданите на Разград. По думите на Цанка Ташева, колкото повече се приближаваш от квартал „Орел“ към центъра, толкова по-силна става миризмата на фекалии.
Регионалната екоинспекция е открила нередности и в пречиствателната станция на Разград. При проверката там е установено, че тя не се поддържа в техническа и експлоатационна изправност. По тази причина в река Бели Лом се изливат непречистени води.
Инсталациите са вече на 46 години, те са остарели и не могат на 100% да си изпълняват функциите, обясниха от „Водоснабдяване Дунав“ – Разград. Работата на станцията се нарушава при всяко залпово замърсяване и след това са необходими допълнителни дейности от страна на работниците, за да възстановят нормалния й ритъм.
За да се преодолее този проблем, първо е разработен прединвестиционен проект, а след това е създаден идеен проект, съобщи управителят на „Водоснабдяване Дунав“ – Разград Стоян Иванов. На този етап е невъзможно да се получи финансиране по европейски програми, защото в областта има две ВиК асоциации, което противоречи на европейските разпоредби. Втората асоциация е в Исперих, а в нея членува и община Самуил.
Областният управител на Разград Гюнай Хюсмен увери, че откакто е заел този пост, се старае да ги обедини. Той разказа, че са правени срещи с общинските съвети, проведени са разговори с кметове и всички те са изказали своите доводи и съображения това да не се случи. Според местните управи обединяването няма да подобри водоподаването и пречистването на водата, а и цената за кубик ще се повиши.
По тази причина от „Водоснабдяване Дунав“ разчитат да получат финанси от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.
Според Стоян Иванов биологичното стъпало може да реши въпроса със залповите замърсявания и поемането им без риск от замърсяване на водоприемника. По предварителни изчисления за първия етап на проекта ще са необходими около 4 милиона лева, но засега е отказано и държавно финансиране, информира „БНТ“.