Неравностойната битка между бракониери и служители на ИАРА. Къде е проблемът?

1
908
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. Снимка: Искра.бг

През последните години станахме свидетели не само на физическо посегателство върху инспектори от Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, но и на рушене на имущество на Агенцията. Хората, които са нападали държавни служители, са с малки или с минимални наказания, което позволява тези своеволия да продължават. Причината е, че инспекторите са сами срещу битката с бракониерите, тъй като не са защитавани както трябва от ръководството на ИАРА.

Тази Агенция е второстепенен бюджетен разпоредител, отговаряща за рибните ресурси. Тя не е от институционалния ранг на другите държавни агенции като Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“, Национална агенция за приходите, Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и други.

Проблемът в ИАРА не са служителите, стараещи се да си вършат работата качествено и съвестно, а неефективността на ръководството с това, че не държи достатъчно на служителите си – тези на най-ниско ниво.

Каква е причината това да се случва?

От Искра.бг потърсихме за коментар различни хора, запознати по един или друг начин с ИАРА, и според тях основната причина е, че ИАРА не предоставя необходимата защита, т.е. ръководството на ИАРА, респективно със самото Министерство на земеделието, не осигурява нужния авторитет на служителите пред обществото, бизнеса и другите институции. Според тях това е основната причина бракониерите да си правят каквото и както си поискат, а през това време авторитетът на ИАРА да се принизява и смачква. След като една институция няма авторитет пред обществото, то тя е обект на всякакви посегателства и закононарушения.

Като втора причина се забелязва, че самите служители не са достатъчно задружни, защото изпитват страх от това какво ще каже обществото, тъй като почти никой не застава зад гърба им. Тези хора все пак имат някаква закрила от държавата, но в повечето случаи става така да се оправят сами, което в една правова държава е недопустимо. Третата причина е, че другите институции в България са неработещи и те биха защитили даден престъпник, отколкото някой служител на ИАРА.

Според хората, с които разговаряхме за ИАРА, земеделски министри, като сегашния – Явор Гечев, нямат място в аграрното министерство. Гражданите смятат, че ако занапред такива хора са начело на тази институция, то в ИАРА нещата ще продължават да са по същия начин. За това е крайно време самата държава да си влезе в ролята и да започне да защитава своите служители и граждани.

През последните години обаче се вижда ясно, че страната ни обслужва определени политически интереси, предимно на една политическа партия, която управляваше България близо 15 години и нейния ортак – протурска структура. Това показва как определени лица, доказани престъпници, свързани със тях, източват и унищожават България.

Докато това нещо не се промени, докато аграрното министерството не си влезе в ролята, докато изпълнителните директори на ИАРА не си тежат на мястото и не застанат с целия си институционален авторитет пред служителите, общество и други институции, дотогава безчинствата ще продължават.

Промяната трябва да се осъществи, защото в противен случай служителите в ИАРА няма да имат никакъв авторитет пред обществото, ще бъдат унижавани по различни начини и няма да могат да получават необходимата закрила.

От Искра.бг очакваме занапред ръководството на ИАРА и ресорното министерство да застанат плътно зад служителите си, оказващи им своята подкрепа. 

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Стефан
Стефан
1 година по-рано

Нека променят закона на ЗРА, да се признават видеоклиповете от любителите риболовци, и да има ефективни наказания.
И да върнат стария закон за пъстървови зони. Не само да проверяват за билети редовните риболовци, а да следят тези който не спазват закона.
И от МЗХ, да увеличат цената на билета и процента за зарибителен материал, да остават поне 6 лв от стойността на билета.