Израел ще бъде най-силният съюзник на Съединените щати в Близкия изток, независимо кой ще бъде избран за президент на САЩ през ноември. Това заяви министър-председателят Бенямин Нетаняху в понеделник, преди да отлети за Вашингтон, където трябва да говори пред Конгреса на САЩ, предава „Агенция Ройтерс“.
Посещението, първото на Нетаняху в най-важния му международен съюзник, откакто се завърна за рекорден шести мандат като министър-председател в края на 2022 г., беше засенчено от решението на президента Джо Байдън да не се стреми към преизбиране.
Нетаняху заяви, че ще благодари на Байдън за всичко, което е направил за Израел през кариерата си, и ще обсъди с него въпроси като осигуряването на освобождаването на израелските заложници в Газа, победата над палестинската ислямистка групировка Хамас и противопоставянето на Иран и неговите пълномощници в региона.
Срещата с Байдън е предварително планирана за вторник, ако 81-годишният президент се е възстановил от Ковид-19. Нетаняху трябва да направи обръщение към Конгреса в сряда. Преди да отлети, той коментира пред репортери:
„Ще кажа на моите приятели от двете страни на пътеката, че независимо от това кого ще избере американският народ за свой следващ президент, Израел остава незаменим и силен съюзник на Америка в Близкия изток.“
„В това време на война и несигурност е важно враговете на Израел да знаят, че Америка и Израел са заедно днес, утре и винаги“, каза Нетаняху и добави, че иска да „закрепи двупартийната подкрепа, която е толкова важна за Израел“.
След месеци на охлаждане на отношенията с Вашингтон относно начина, по който Израел проведе офанзивата си, започнала в Газа след атаката, ръководена от Хамас на 7 октомври, посещението предлага на Нетаняху платформа, за да се опита да възстанови отношенията с Вашингтон. Очаква се речта му пред Конгреса да се съсредоточи върху координирането на израелския и американския отговор на нестабилната ситуация в Близкия изток, където нараства опасността войната в Газа да прерасне в по-широк регионален конфликт.
Речта вероятно ще бъде по-малко конфронтационна от обръщението на Нетаняху към Конгреса през 2015 г., когато той разкритикува стремежа на Барак Обама като президент за сключване на ядрена сделка с Иран.
Натиск
Натискът от страна на САЩ върху Израел за възобновяване на преговорите за постигане на политическо споразумение с палестинците и заплахата от страна на САЩ за спиране на оръжията подчертаха схващанията в Израел, че връзките с Вашингтон са отслабнали при управлението на Нетаняху. Той също така се сблъска с протести в Израел с искане за прекратяване на огъня в Газа. Йонатан Фрийман, специалист по международни отношения в Еврейския университет в Йерусалим, смята“
„Част от целта е да се опитаме да покажем, че въпреки всичко казано, въпреки всички протести, Нетаняху все още е лидер, все още има подкрепа, все още има силни отношения с Америка.“
Поканата към Нетаняху да говори на съвместно заседание на Конгреса – рядка чест, която обикновено е запазена за най-близките съюзници на САЩ – беше организирана от републиканското ръководство на Камарата на представителите, което обвини Байдън, че не показва достатъчна подкрепа за Израел.
Нямаше непосредствени признаци, че Нетаняху ще се срещне с кандидата за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп. Двамата установиха близки отношения по време на президентството на Тръмп, но оттогава Тръмп критикува Нетаняху и заяви, че войната в Газа трябва да приключи бързо.
Въпреки че посрещането му в Конгреса би трябвало да бъде като цяло топло, протестите, които вълнуват американските кампуси, предполагат, че приемът на Нетаняху извън официалността във Вашингтон може да бъде враждебен.
Активисти, които се противопоставят на израелската офанзива в Газа и на подкрепата на Вашингтон за Израел, планират протести в Капитолия на САЩ в сряда. Полицията очаква „голям брой демонстранти“ и предприема допълнителни мерки за сигурност, но заяви, че няма известни заплахи.
Израел е изолиран в международен план заради кампанията си в Газа, при която според здравните власти в Газа са загинали близо 39 000 палестинци, разширяването на селищното строителство в окупирания Западен бряг и нападенията на еврейски заселници срещу палестинци.
Публикуваното в петък становище на Международния съд, според което окупацията на палестинските територии от Израел е незаконна, беше критикувано от Вашингтон. Но то последва подобни събития, включително решението на прокурора на Международния наказателен съд да поиска заповед за арест срещу Нетаняху.
В Израел Нетаняху се сблъсква с нарастващи призиви за сключване на споразумение, което да спре боевете в Газа и да позволи връщането на 120-те заложници – живи или мъртви – все още държани в анклава, управляван от палестинската войнствена групировка Хамас.
Нетаняху се противопоставя на натиска за разследване на пропуските в областта на сигурността преди нападението срещу Израел на 7 октомври, при което бяха убити 1200 души, а над 250 бяха отвлечени в Газа. Проучванията на общественото мнение показват, че повечето израелци го смятат за отговорен и биха гласували за него, ако се проведат избори.
Нетаняху ще бъде придружен от Ноа Аргамани, заложник, спасен от израелски командоси миналия месец. Нейното присъствие беше критикувано от други семейства на заложници, които твърдят, че Нетаняху не прави достатъчно, за да осигури освобождаването на техните близки.
Бени Ганц очаква своя момент да свали израелския президент Нетаняху
Ако не е помощта с оръжие на САЩ и блокирането на революциите в ООН, окупаторите на арабска земя отдавна да са изчезнали…