Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху изглежда отстъпи в сряда, заявявайки, че правителството му няма намерение да се връща в 4 изоставени селища в окупирания Западен бряг, съгласно закон, който беше отменен от парламента тази седмица, съобщава „Асошиейтед прес“.
Неговото изявление последва острата критика от страна на САЩ и международното недоволство срещу крайнодясното правитеслство на Нетаняху, най-твърдолинейното в страната някога, заради гласуването в Кнесета рано във вторник за отмяна на закон от 2005 г., който демонтира четирите селища.
Администрацията на Байдън привика посланика на Израел във Вашингтон часове след гласуването – рядък упрек между съюзниците. Междувременно парламентът на Йордания, в до голяма степен символично гласуване, одобри експулсирането на пратеника на Израел заради поведението на министър-подпалка.
Нетаняху изрази мнение, че гласуването в Кнесета във вторник сложи край на период, който дискриминира и унижава евреите, като не им позволява да живеят в „Северна Самария“, използвайки библейския термин за Западния бряг. Той заяви:
„Въпреки това правителството няма намерение да строи нови селища в тези райони.“
Заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман изрази загрижеността на Америка пред израелския посланик Майкъл Херцог във Вашингтон относно гласуването на Кнесета. Само дни по-рано Израел обеща да не одобрява изграждането на нови селища или да предприема едностранни действия. От закона от 2005 г. на израелските граждани е официално забранено да се връщат в четирите места, въпреки че израелските военни са позволили на активисти да посещават и да се молят там.
Критиците се опасяват, че гласуването може да разчисти пътя за възстановяването на четирите селища, изоставени преди почти 20 години, когато израелските сили се изтеглиха от ивицата Газа, и допълнително да откаже палестинските надежди за държавност. По-голямата част от международната общност смята израелските селища на Западния бряг за незаконни и пречка за мира с палестинците.
Шърман и Херцог обсъдиха „колко е важно всички страни да се въздържат от действия или реторика, които биха могли допълнително да разпалят напрежението, водещо до празниците Рамадан, Пасха и Великден“, каза Държавният департамент на САЩ.
Натискът срещу новото правителство на Израел се засили допълнително в сряда, след като йорданският парламент гласува да изгони посланика на Израел заради речта на министъра на финансите Безалел Смотрич на подиум, украсен с карта на Израел, която предполагаемо включваше Йордания. Инцидентът през уикенда, каза парламентът в Аман, „отразява израелската арогантност, която не зачита международните договори и споразумения“.
Новото твърдолинейно правителство на Нетаняху даде приоритет на изграждането на селища и предизвика безпрецедентни масови протести в страната срещу плана си за преразглеждане на правната система. В сряда в Тел Авив стотици по-възрастни жени, наричащи себе си „баби за демокрацията“, се събраха в знак на протест срещу промените в закона. Някои маршируваха, а други се завъртяха в кръг, скандирайки „Демокрация за нашите внуци“.
Съединените щати, заедно със съюзниците си Египет и Йордания, се стремят да поддържат атмосферата спокойна, докато голям брой вярващи евреи и мюсюлмани се изсипват в Стария град на Йерусалим, емоционалното сърце на конфликта. Две години по-рано напрежението по време на Рамадан доведе до 11-дневна война между Израел и Хамас в Газа.
Президентът Джо Байдън изрази загрижеността си пред Нетаняху по време на телефонен разговор по-рано тази седмица относно плана на новото правителство да отмени изолацията на съдебната система от политическата система. След гласуването в Кнесета Държавният департамент заяви, че е „изключително обезпокоен“ и призова Израел да се въздържа от издаване на разрешение на заселниците да се върнат в освободените райони.
Въпреки това, Орит Строк – министър в кабинета, член на крайнодясната партия на религиозния ционизъм и заселник от Западния бряг – отхвърли критиките на САЩ, като каза на армейското радио, че и двете страни „трябва да знаят как да приемат тези мнения и да продължат напред в приятелство“. Строк също така даде интервю за станцията за заселници Arutz 7, в което изрази надежда, че Израел един ден ще завладее и Ивицата Газа.
Опозиционният лидер Яир Лапид предположи по радио Кан в сряда, че новото правителство е пропиляло известна доза добра воля със САЩ. Лапид подчерта:
„Успя да унищожи един от най-големите стратегически активи, които някога сме имали. Не мога да ви обясня колко силно е, когато вие като министър-председател или външен министър влизате във всяка стая по света и всички знаят, че сте там и имате подкрепата на Вашингтон. Вече нямаме това.“
Палестинците се стремят Западния бряг и Ивицата Газа да се отделят като независима държава, със столица Източен Йерусалим. Израел завладява тези територии в Близкоизточната война през 1967 г. Оттогава повече от 700 000 израелци са се преместили в десетки еврейски селища на Западния бряг и Източен Йерусалим.