Десетки хора в Канада починаха в резултат на безпрецедентната гореща вълна, която счупи температурните рекорди в страната. Полицията в района на Ванкувър е реагирала на над 130 сигнала за внезапни смъртни случаи от миналия петък насам. Повечето граждани са били в напреднала възраст или са имали хронични заболявания, а както е известно, прекалено високите температури често са допринасящ фактор за летален изход.
Канада счупи температурния си рекорд за трети пореден ден вчера, като термометрите показваха 49,5°C в Литън, Британска Колумбия. Междувременно в северозападната част на САЩ също бяха отчетени рекордни амплитуди и редица смъртни случаи.
Експертите предупреждават, че се очаква влошаването на климатичните промени да увеличи честотата на екстремните метеорологични явления като горещините. Силните горещини над западните части на Канада и САЩ са причинени от наслагване на статичен горещ въздух с високо налягане, простиращ се от Калифорния до арктическите територии. Температурите са по-ниски в крайбрежните райони, a във вътрешните региони се наблюдават колебания.
Тревожен факт е, че до миналата неделя температурите в Канада никога не бяха превишавали 45° C. Премиерът на Британска Колумбия Джон Хорган заяви, че най-горещата седмица, която провинцията е преживявала, е довела до катастрофални последици за местните жители.
Броят на смъртните случаи, причинени от топлинни удари, вероятно е по-голям от вече обявения, тъй като в много райони здравните и полицейските власти са реагирали на инциденти, довели до внезапна смърт, които все още са в процес на анализ, преди да бъдат официално обявени. Смята се, че само във Ванкувър жегата е допринесла за неочакваната смърт на най-малко 65 души в рамките на петъчния ден. Десетки служители на реда са разпределени в различни части на града, тъй като високият брой на спешните повиквания изтощава сериозно полицейските ресурси.
Меган Фандрич, жителка на източната част на Ванкувър, споделя, че от няколко дни насам е „почти невъзможно“ да се излезе навън през деня: „ Нетърпимо е. Опитваме се да стоим възможно най-много време на закрито. Тук сме свикнали с жегата и сухия въздух, но 30 градуса е много по-различно от 47„.
Метеорологичната служба на страната вече е издала строги предупреждения за силни горещини, които са в сила за провинциите Британска Колумбия и Алберта, заедно с районите на Саскачеван и Манитоба.
Температурни рекорди и в западната част на САЩ
В тихоокеанския северозапад район на САЩ в понеделник температурите в Портланд достигнаха 46,1° C, а в Орегон и Сиатъл, Вашингтон, те достигнаха 42,2° C. Според Националната метеорологична служба това са най-високите температурини рекорди, отчетени от началото на подробните записи и анализи, започнали през 40-те години.
Смята се, че най-малко 12 смъртни случая, предизвикани от горещата вълна, са били регистрирани във Вашингтон и Орегон през последните дни. Един от лекарите, практикуващи в болница в Сиатъл, обясни пред вестник „The Seattle Times“, че броят на пациентите, които са приети за лечение на топлинен удар, е сравним с този, отчетен в началото на пандемията от COVID-19. Д-р Джереми Хес добави, че някои от пациентите са страдали от бъбречни или сърдечни проблеми, а един мъж дори е получил изгаряния от трета степен след ходене по горещ асфалт.
Освен здравословни проблеми, топлинната вълна е довела до разтапянето на кабели, което е наложило временното преустановяване на някои услуги в Портланд и в други райони. Такъв е случаят и с електроснабдителната компания „Spokane“ във Вашингтон, която обяви многократни прекъсвания в услугата си, за да се справи с огромното търсене на енергия, което се дължи на увеличеното използване на климатици.