Нейтън Лоу: Изтъкнатият млад демократичен активист бяга от Хонконг

0
115
Хонконг
Снимка: Pixabay

Един от най-известните млади активисти, борещи се за демокрация в Хонконг избяга, след като Китай наложи радикален, противоречив закон за сигурност.

Нейтън Лоу, бивш студентски лидер и местен законодател, който прекара време в затвора след „Протестите на чадърите“ през 2014 г., заяви, че ще продължи своята адвокатска работа в чужбина.

Мисля, че движението все още е доста живо.“, каза той пред „BBC“.

Въпреки високия личен риск, той заяви, че „хората от Хонконг няма да се откажат„.  Активистите твърдят, че новият закон нарушава сериозно свободите на гражданите, а Пекин отхвърля критиките. Суверенитетът на Хонконг беше върнат на Китай от Великобритания през 1997 г. и някои права трябваше да бъдат гарантирани поне 50 години напред съгласно споразумението „една страна, две системи“.

Противниците на новия закон, който е насочен към разцеплението, подривната дейност и тероризма и предвижда тежки наказания, включително доживотни присъди в случай на неизпълнение, смятат, че той на практика нарушава свободата на словото.

По време на изявлението си във вторник, Лоу заяви, че се оттегля от партията, бореща се за демокрация „Демосисто“, която е основана съвместно с известния активист Джошуа Уонг. Тогава той заяви, че законът поставя началото на „кървава културна революция„.

Какво каза Нейтън Лоу?

В сряда, активистът обясни позицията си чрез видеовръзка пред Конгреса на САЩ. Той каза на американските политици, че се притеснява от завръщането на територията на Хонконг, защото се бои да не бъде хвърлен в затвора от правителството на Пекин.

Самият факт, че се обсъжда тежкото положение на жителите на Хонконг по подобен повод противоречи на новия закон за националната сигурност.“, заяви той по време на изслушването. „В момента града, който обичам губи толкова много: свободата да се казва истината.“

Описвайки новите разширени правомощия, които Китай ще може да използва на територията на Хонконг, той предупреди, че преди понятието „тайната полиция“ е било нещо абстрактно, а сега страхът от него е съвсем реален. По-късно в четвъртък, той пусна изявление до медиите, в което обясни, че вече е напуснал Хонконг, но ще продължи работата по застъпничеството за правата и свободите на международно ниво.

През 2016 г. той беше най-младият законодател в региона. Тогава той заяви, че на бившата британска колония трябва да бъде разрешен референдум, който да определи нейното бъдеще. Младежът каза още, че не иска Хонконг да се превърне в „просто още един китайски град“.

Какъв е законът?

Законът, който според Китай е необходим за спиране на всякакъв тип протести, насърчаващи демокрация, обсъждан в Хонконг през голяма част от 2019 г., е широкообхватен, като предизвиква неприязън към китайското централно правителство и престъпленията на регионалното правителство на Хонконг. Той също така позволява съдебни процеси при затворени врати, подслушване на телефони на заподозрени и реална възможност те да бъдат съдени, ако са заподозрени в нарушаването му.

Актове, включително увреждащи съоръженията на обществения транспорт, които често бяха налице по време на протестите през 2019 г., вече ще се считат за тероризъм.  Съществуват и опасения относно онлайн свободата, тъй като доставчиците на интернет ще бъдат длъжни да предоставят данни, ако това се поиска от полицията.

След като законодателството беше официално прието във вторник, местната власт обяви, че лозунгът „Освободете Хонконг, революцията на нашето време“  се смята за незаконен. Лоу използва фразата по време на своето изявление пред Конгреса в сряда. Десет души вече са арестувани съгласно закона по време на протестите, които се проведоха на 1 юли.

Каква беше реакцията?

Много държави отправиха критики. Американските депутати одобриха единодушно нови санкции, свързани с Хонконг, като председателят на Камарата Нанси Пелоси заяви, че законът представлява „брутална и бърза репресия срещу жителите на Хонконг, които имат за цел да унищожат свободите, които са били обещани„. Законът, касаещ автономията на Хонконг, изпратен до президента на САЩ Доналд Тръмп, който трябваше да го подпише, налага санкции на банките, които правят бизнес с китайски служители, които участват в репресии срещу борещите се за демокрацията в Хонконг.

Обединеното кралство предлага пребиваване и възможно гражданство на около три милиона хонконгчани, които за засегнати вследствие на прилагането на закона.  Редица други държави също изразиха сериозни опасения за правата и свободите на гражданите. Австралия разкри, че подобно на Обединеното кралство обмисля да предложи безопасно убежище на жители на Хонконг. Китай отговори на критиките, заявявайки, че въпросите в Хонконг не са тяхна работа.

Куба обаче – от името на 53 държави, приветства закона. Изказвайки се на 44-ата сесия на Съвета за правата на човека към Организацията на обединените нации, Куба заяви: „Ненамесата във вътрешните работи на суверенните държави е основен принцип, залегнал в Хартата на Организацията на обединените нации“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments