Незаконна търговия с кучета: Ветеринарни лекари споделят какви са опасностите

0
209
Йоркширски териер
Йоркширски териер. Снимка: Pixabay

Между юни и юли „Четири лапи“ са провели проучване сред ветеринарните лекари у нас за незаконните практики в развъждането и търговията с кучета в страната, чиито резултати сочат отрицателни тенденции спрямо прилагането на съществуващото законодателство и стряскащи резултати относно осигуряването на хуманно отношение към животните.

Въпросите от проучването представят мнението на ветеринарни практици от общо 9 български области по важни показатели, свързани с търговията с кучета:

  1. Спазване на условията за задължителната идентификация и регистрация при малките кученца, преди да настъпи моментът на продажба;
  2. Предоставяне на задължителните документи при покупка на кученце;
  3. Здравето на малките кученца.

Събраните отговори красноречиво показват сериозни пропуски при спазването на законовите изисквания по отношение развъждането, отглеждането и продажбата на кучета:

  • 57% от респондентите посочват, че „всеки ден“ на посещение при тях водят възрастни кучета без поставен микрочип и извършена регистрация, при други 30% това се случва „всяка седмица“;
  • Съществува голям контраст в опита на попитаните лекари от област София и лекарите от другите участващи области в България. 50% от запитаните в областите, различни от София, отбелязват, че „почти никой“ не желае издаването на паспорт и поставянето на чип за техния домашен любимец, 11% искат „или само едното, или само другото“, докато в София 68% от допитаните лекари посочват, че това се иска от „голяма част“ или от „почти всички“;
  • 54% от лекарите споделят, че поне веднъж месечно им се случва при тях да дойдат стопани, които наскоро са си закупили малко кученце и то се е оказало болно, малко след като пристига в своя нов дом, а 16% го наблюдават всяка седмица;
  • Само 27% от респондентите посочват, че никога досега не им се е налагало да евтаназират малки кученца заради заболяване, което се е развило през първите седмици/месеци живот и е вследствие на лошите практики на развъждане и отглеждане.

Резултатите от проучването поставят акцент и върху „надценката“, която новите собственици често рискуват да заплатят, избирайки да купят своя домашен любимец от съмнителен развъдник – 24% от допитаните лекари споделят, че „всеки ден“ при тях пристигат собственици с техните наскоро придобити кученца, които нямат чип, нито паспорт и не са регистрирани, 60% споделят, че това се случва „всяка седмица“, а 11% „всеки месец“. Друга честа практика е вписването на фалшиви данни и информация в паспорта или издаването на здравна книжка вместо на Европейски паспорт за домашен любимец.

„Незаконните развъдчици често се възползват от липсата на информираност у бъдещите собственици за своя собствена изгода. Ежедневно до нас достигат случаи, при които развъдчиците лъжат купувачите, че е тяхна отговорност, като бъдещи собственици, сами да заведат при лекар малкото кученце за поставяне на ваксини, чипиране, регистрация и издаване на всички необходими документи. Това не само добавя допълнителни разходи за собствениците, но и измества отговорността, която по закон се пада на развъдника“, коментира програмният координатор към „Четири лапи“ Ивелина Иванова.

С проучването си „Четири лапи“ призовава за пореден път да се адресира проблемът с незаконното развъждане на кучета в България от всички отговорни институции, както и да се засилят мерките, противодействащи на разпространението на незаконните и нехуманни практики при развъждането и отглеждането на кучета, но също и да алармира всички бъдещи собственици на куче относно потенциалните опасности от покупката.

Проучването се осъществява със съдействието и подкрепата на Българския ветеринарен съюз. То е част от кампанията на „Четири лапи“ „Малко.Бързо.Болно.“, която цели да достигне до потенциални купувачи и да им покаже рисковете, свързани с тази незаконната търговия, както и да предостави информацията и ресурсите, от които потенциалните купувачи се нуждаят, за да си купят кученце по отговорен и безопасен начин. 

„Четири лапи“ стои зад каузата „Осинови, не купувай“ в стремеж това да се превърне в тенденция и за България. Най-добрият начин да помогнеш на куче в нужда е да го осиновиш от местен приют. Взимайки куче от приют, например, не само ще спасиш една изгубена душа, но ще вземеш и животно с документи, което е кастрирано, идентифицирано, ваксинирано срещу бяс и ще има идея за характера и навиците му. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments