Срокът, в който туроператорите трябва да върнат парите са отпадналите резервации, да бъде едногодишен, а не едномесечен. Това предложиха депутатите от Национален фронт за спасение на България (НФСБ) като една от поправките, които трябва да бъдат направени в Закона за извънредното положение, предаде „Днес.бг“.
Мотивът на народните представители гласи, че кризата около коронавируса е засегнала най-силно туристическия бранш. Освен това не е ясно дали тази година ще има летен сезон.
По тяхно мнение, ако се удължи срокът за възстановяването на сумите, това ще спаси от фалит една голяма част от туропетароските фирми в страната и ще гарантира, че клиентите им ще си получат направените плащания за почивки.
За подкрепа на хотелиерите и ресторантьорите от НФСБ предлагат по време на извънредното положение, но за срок не по-дълъг от три месеца, НОИ да плаща на 30% от персонала по заплатата и осигуровките, които са получавали служителите за месеците юни, юли и август миналата година.
Според сметките на депутатите това ще струва на държавата над 46 милиона лева. Тази мярка ще засегне около 100 000 от 300 000 наети в бранша. Условието е собствениците на фирми да поемат ангажимент, че през тази една година няма да освобождават служители, но няма да трябва да плащат пълното трудово възнаграждение, защото са прекратили дейност.
ОТ НФСБ предлагат и друго – до година след отмяната на извънредното положение министърът на туризма да издава ваучери за 7-дневни почивки в страната и да бъдат валидни до края на следващата календарна година. Според политиците по този начин ще се обхване и зимният туристически сезон в страната ни.
Ваучерите ще могат да се ползват от граждани, които са заплащали пенсионните си осигуровки през последните 12 месец. Стойността им пък да възлиза на 210 лева.
Да се предлага и подобна услуга и за ученически и детски пакети, но стойността да възлиза на 100 лева. Разчетите посочват, че всичко това ще струва на държавата над 66 милиона лева.
НФСБ имат и друго искане – данъкът добавена стойност (ДДС) за услугите в бранша да е 9% до края на 2021-ва година. Концесионерите пък да плащат 50% от летните наеми. Това ще намали приходите в хазната с 4,5 милиона лева.