Нидерландският външен министър Сигрид Кааг подаде оставка заради обвиненията, че не се е справила адекватно с овладяването на кризата с евакуацията в Афганистан миналия месец. Тя е първият високопоставен служител на западното правителство, който се оттегля по собствено желание, подтикната от хаоса, последвал превземането на Афганистан, предава „BBC“.
Депутатите приеха предложение за вот на недоверие срещу Кааг като заявиха, че правителството е реагирало твърде бавно на кризата и не е успяло да помогне на много афганистански граждани, които са имали шанс да избягат и да се спасят. Министърката обяви, че застава зад действията си, но приема оценката на колегите си. Тя призна, че правителството наистинае действало бавно и объркано, когато е разбрало за предупрежденията за готвения удар на талибаните.
През последните две седмици на август Нидерландия е успяла да евакуира около 2000 души от Афганистан. Въпреки това стотици местни служители и хора, които са работили като преводачи на военнослужещите, не са получили помощ. Кааг призна още, че правителството е действало въз основа на „погрешни предположения“, но подчерта, че бързата офанзива на талибаните е шокирала всички, включително и самите талибани. Тя добави, че предвид позицията на депутатите, не й оставаше нищо друго, освен да се оттегли от поста си:
„Парламентът прецени, че кабинетът не е действал отговорно. Един министър трябва да си отиде, ако политиката му бъде отхвърлена.“
Кааг остава лидер на либералната лявоцентристка партия „Демократи-66“. Предстои тя да участва в дискусиите, насрочени за уикенда, по време на които ще се обсъди съставянето на ново коалиционно правителство. Като бивш дипломат, тя сподели, че външните работи са нейната страст, а ролята й на външен министър – призвание. Въпреки това тя няма да пътува до Лондон с премиера Марк Рюте по-късно днес за срещата на високо развнище с премиера Борис Джонсън.
Сигрид Кааг е първият външен министър, който подава оставка заради последиците от преврата, извършен от талибаните. Нейната колежка от кабинета, министърът на отбраната Анк Бийлевелд, също стана обект на критики неотдавна, но остана на поста си.
Министърът на външните работи на Обединеното кралство Доминик Рааб, който също получи остри критики, че е бил на почивка, когато Кабул е бил превзет от талибаните, беше свален от досегашния си пост и пренасочен към Министерството на правосъдието при правителствени рокади по-рано тази седмица.