Нигерия заведе разследване срещу антикорупционната агенция на правителството

0
112
Ибрахим Магу
Снимка: Wikimedia Commons

Нигерия отстрани десетки служители на върховното антикорупционно тяло на страната – ход, който бе разкритикуван от защитници на човешките права като уронващ обещанието на правителството да изкорени корупционните практики в най-голямата икономика в западна Африка, предава “The Financial Times”. 


Освобожденията от тази седмица бяха обявени на фона на заведено разследване с обвинения в злоупотреба срещу Ибрахим Магу – началник на Комисията за икономически и финансови престъпления. Магу бе временно освободен от поста през изминалата седмица, като бе задържан в продължение на 10 дни и освободен едва в сряда. Той отрече всички обвинения. 

Президентът на Нигерия Махамаду Бухари спечели два пъти подред изборите за държавен глава, изграждайки в голяма степен политическата си адженда около борбата с корупцията, като в продължение на години дава за пример успехите на Магу и агенцията, оглавявана от него. Под неговото ръководство агенцията нарочи управляващи високопоставени политически фигури и петролни компании- безпрецедентен ход в историята на страната. Освобождаването му породи гняв от стана на гражданските активистки организации в Нигерия. 

“Не става дума за Магу, а за разрушаването на Комисията за икономически и финансови престъпления. Става дума за еродирането на постигнатия напредък на правителството и страната като цяло в опазването на държавните активи и борбата с корупцията и прането на пари”, коментира Оланреваджу Сурай, началник на базираната в Лагос неправителствена активистка организация “Human and Environmental Development Agenda” (HEDA). 

Държавната администрация обяви, че разследването укрепва антикорупционните усилия на страната. “Това е добре и в полза на всички и е разбираемо, че е непонятно за нигерийските управници, които не са свикнали да бъдат разследвани от собственото си правителство”, обяви Садик Иша Радда, секретар на президентския Съвет против корупцията. “Това е нова глава в историята на страната в посока увеличаване на вътрешнополитическата прозрачност”. 

В писмо, предоставено на “The Financial Times”, от тази седмица и изпратено до президентската агенция, която разследва Магу, адвокатът на обвиняемия Уахаб Шиту изброява смятаните от него за лъжовни обвинения, които обиколиха нигерийските медии през изминалата седмица. Сред тях са обвинения за участие в крупна международна валутна трансакция, покупката на имот в Дубай на стойност 1,5 милиона щатски долара и незаконното усвояване на 1,3 милиарда щатски долара от възстановени държавни активи

Адвокат Шиту подчерта, че Магу не е разпитван от президентското антикорупционно тяло противно на твърденията, публикувани в медиите. “Обвиненията срещу клиента ни са скалъпени клевети, целящи да очернят имиджа и доверието в него и в националната Комисия за икономически и финансови престъпления”, пише Шиту в писмото. Адвокатът отказа по-нататъшни коментари. 

В обръщение по темата Гарба Шеху, главен говорител на президента, обяви: “Няма свещени крави, а тези, които си мислят, че имат ореол на недосегаемост около себе си, трябва да знаят, че дните им са преброени”. 

Освобождаването на Магу е “борба за надмощие” между него и главният прокурор Абубакар Малами, който от дълги години е в спор с антикорупционните усилия на Магу, коментира Осе Анених, политически консултант, базиран в Абуя. 

Съдружие от организации, сред които “HEDA” и базираната в Лондон неправителствена организация “Global Witness”, заяви в писмо до президент Бухари от миналата седмица, че Магу е трансформирал „склеротичната и плаха политически превзета бюрокрация в страната“. Групата заяви още, че политическият характер на разследването е очевиден и „рискува сериозно да урони репутацията на Нигерия в чужбина“.

Гарба Шеху отвърна в изявление от събота, че Магу е отстранен заради продължаващото разследване и се “счита за невинен до доказване на противното”.

“Магу няма имунитет… колкото и злепоставящо да е, че се изправя пред подобни обвинения предвид позицията, която заема в правителството”, добави Шеху.

Идаят Хасан, ръководителка на базирания в Абуджа Център за демокрация и развитие, заяви, че събитията „допълнително уронват доверието на гражданите в правителството“. „Това е сериозна подигравка с над петгодишната война срещу корупцията на администрацията на Бухари, след като копието и основният цар на войната срещу корупцията бива обвинен в злоупотреби“, смята тя.

Комисията за икономически и финансови престъпления под управлението на Магу бе критикувана, че разследва основно опозиционни политици, игнорирайки достоверни обвинения срещу членове на управляващата партия. “Истинско антикорупционно тяло би следвало да разследва всички заподозрени в корупция”, добавя Анених.

Магу остава действащ началник на агенцията от момента на назначаването му през 2015 от президента Бухари, след като номинацията му бе неколкократно отхвърлена от Сената, след редица писма от Държавния департамент по вътрешните въпроси – националния разузнавателен орган, който го обвини в корупция. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments