Николас Мадуро печели президентските избори във Венецуела

Това показват частичните резултати, обявени от избирателния съвет

1
47
Николас Мадуро
Николас Мадуро. Снимка: wikimedia commons

Президентът Николас Мадуро печели президентските избори във Венецуела, сочат частичните резултати, обявени от избирателния съвет, предава „BBC“. Ръководителят на Националния избирателен съвет Елвис Аморосо, който е близък съюзник на Мадуро, заяви, че след преброяването на 80% от бюлетините президентът Мадуро е получил 51% от гласовете срещу 44% за основния му съперник.

Венецуелската опозиция отхвърли съобщението на Съвета като фалшиво и обеща да оспори резултата. Тя заяви, че нейният кандидат Едмундо Гонсалес е спечелил със 70% от гласовете и настоя, че той е законно избраният президент. Опозицията твърди още, че получените от нея резултати от гласуването, както и бързите преброявания, показват, че Гонсалес има преднина от 40 процентни пункта пред действащия президент.

Опозиционните партии се обединиха около Гонсалес в опит да свалят президента Мадуро от власт след 11 години управление. Проучванията на общественото мнение, проведени преди изборите, сочеха, че той ще победи категорично президента.

Резултатът от изборите ще има отражение далеч извън южноамериканската страна с 29,4 милиона жители.

През последните 10 години 7,8 млн. души са напуснали Венецуела заради икономическата и политическата криза, в която страната изпадна при управлението на Мадуро. Проучванията, проведени в навечерието на изборите, сочат, че сега емиграцията може да се увеличи, като според едно от тях една трета от населението ще емигрира.

Тъй като имиграцията е гореща тема на изборите в САЩ, правителството във Вашингтон, както и латиноамериканските държави, в които венецуелците масово емигрират, са засегнати от случващото се в андската държава. От значение е и с кого Венецуела прави бизнес, тъй като тя разполага с най-големия петролен резерв в света.

Мадуро обвинява санкциите на САЩ за икономическите проблеми на страната си и е създал близки съюзи с Китай, Иран и Русия – държави, които също са в трудни отношения със САЩ. При смяна на правителството Венецуела може да се отдръпне от тези страни, както и от своя близък съюзник Куба, докато Мадуро се очаква да задълбочи връзките си със своите съюзници, ако остане на власт.

Много венецуелци са категорични, че искат промяна след 25 години, в които социалистическата партия PSUV е на власт – първо под ръководството на покойния президент Уго Чавес, а след смъртта му следствие на рак през 2013 г. – под ръководството на Николас Мадуро.

На опашката пред една от избирателните секции в Петаре, беден квартал в столицата Каракас, много хора заявиха, че гласуват за „промяна“. Ето какво споделя Ектор Емилио Д’Авила пред репортера на „BBC“ Ион Уелс:

„Това правителство имаше всички възможности да превърне Венецуела във велика страна, но вместо това имаме мизерия.“

Мъжът продължава:

„Децата ни трябва да преминат през джунглата, прохода Дариен, до САЩ. В джунглата има много мъртви венецуелци. Децата ни умират.“

Широко разпространени са опасенията, че правителството може да прибегне до измами, за да спечели изборите. Победата на Мадуро през 2018 г. също беше широко отхвърлена като нито свободна, нито честна. Опозицията обаче се надяваше, че нейната преднина ще бъде толкова убедителна, че ще осуети всякакви опити на администрацията на Мадуро да „открадне изборите“. Един от лидерите на общността, Катюска Камарго, коментира, че в продължение на много години хората не са се явявали в такива големи количества, защото „имаше толкова много колективно разочарование“, но сега хората са „решени тези хора да напуснат властта незабавно“.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен беше сред тези, които изразиха скептицизма си след обявяването на резултата от Националния избирателен съвет – орган, в който преобладават лоялни на правителството представители. Той изтъкна, че САЩ имат „сериозни опасения, че обявеният резултат не отразява волята или гласовете на венецуелския народ“.

Министерството на външните работи на Обединеното кралство също изрази загриженост във връзка с резултатите, като призова за „публикуване на пълни и подробни резултати, за да се гарантира, че резултатът отразява гласовете на венецуелския народ“.

Чилийският президент Габриел Борик също заяви, че му е „трудно да повярва“ на резултатите. Борик поиска „пълна прозрачност на протоколите и процеса, както и международни наблюдатели, които не са ангажирани с правителството, да отговарят за достоверността на резултатите“.

Вто какво каза и президентът на Уругвай за правителството на Мадуро:

„Те щяха да „спечелят“ независимо от действителните резултати“.

Междувременно съюзниците на Мадуро побързаха да го поздравят. В поздравително послание президентът Владимир Путин пише на Мадуро:

„Помнете, че винаги сте желан гост на руска земя.“

Кубинският президент Мигел Диас-Канел подчерта, че „достойнството и смелостта на венецуелския народ са победили над натиска и манипулациите“.

Мадуро определи резултата като „триумф на мира и стабилността“ пред ликуващите си поддръжници в Каракас – похвали венецуелската избирателна система и се подигра с опонентите си.

Опозицията беше изпратила хиляди свидетели в избирателните секции в цялата страна, за да може да обяви собственото си преброяване на гласовете. Въпреки това говорител на коалицията, оглавявана от Гонсалес, заяви, че техните свидетели са били „принудени да напуснат“ много избирателни секции.

Гласуването във Венецуела е електронно. Гласоподавателите натискат бутон, определен за предпочитания от тях кандидат, на машина за гласуване. Електронните резултати се изпращат в централата на CNE, но машината отпечатва и хартиена разписка, която след това се пуска в урната.

По закон партиите имат право да изпратят свидетели за преброяването на тези хартиени разписки, което се извършва във всяка избирателна секция, но много от тях бяха възпрепятствани да го направят. Техният план беше да наблюдават тези преброявания, за да видят дали те съвпадат с резултатите, обявени от Националния избирателен съвет, но опозицията заяви късно в неделя, че досега е получила достъп до по-малко от една трета от отпечатаните разписки.

Венецуелското злато: Върховният съд на Обединеното кралство се произнася срещу Николас Мадуро

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] победа на президента на Венецуела Николас Мадуро и отзвука от нападението при Голанските възвишения […]