Николай Вълканов от Сдружението за модерна търговия обясни пред „bTV“, че след срещите, които са имали по покана на Министерския съвет /МС/, е било напълно очаквано, че ще бъде създадена работна група, която да се занимава с инфлацията у нас. Той обясни, че поканата е била получена на 4 януари за участие в нея. Още на следващия ден те са изпратили техен участник, но до момента не било проведено нито едно заседание на работната група.
Вълканов е на мнение, че една от причините за по-ниските цени на храните в други държави може да бъде намалените ставки. Той припомни, че в България Данък добавена стойност /ДДС/ е цели 20%.
Така например италианското сирене Грана Падано у нас е с около 1 лев по-скъпо отколкото в Швейцария. Но това може да се дължи и на факта, че Швейцария е по-близо до Италия.
Той подчерта, че винаги ще има стоки, които в други европейски държави, ще могат да бъдат намерени на съпоставими или дори по-ниски цени. Но това не означава, че като цяло потребителската кошница в България е с по-високи стойности.
Нещо повече. Спроед Вълканов инфлацията в момента у нас е съпоставима с тази в други европейски страни като Полша, Румъния, Чехия и Словакия. Така например у нас през миналата година храните са поскъпнали с 25%, докато в Германия – с 20 на сто.
В същото време средната потребителска кошница в България е с около 30% по-евтина от средната за целия Европейски съюз /ЕС/. А българите, румънците и поляците се хранят най-евтино от магазините. Най-голямо повишение на цените се отчита при оранжерийните зеленчуци, защото в цяла Европа има криза при производството им. Така например в Англия те просто липсват.