Нобеловата награда за физика за 2020 г. е присъдена за открития за черните дупки, като едната половина е отишла при Роджър Пенроуз, а другата половина заедно за Райнхард Генцел и Андреа Гез, съобщава “CNN World”. Гьоран К. Хенсън, секретар на Кралската шведска академия на науките, заяви на церемонията във вторник в Стокхолм, че тазгодишната награда е за “най-мрачните тайни на Вселената”.
Пенроуз беше награден “за откритието, че образуването на черни дупки е надеждно предсказание на общата теория на относителността”. Генцел и Гез бяха отличени “за откриването на свръхмасивен компактен обект в центъра на нашата галактика”.
Гез, професор в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, е едва четвъртата жена, спечелила Нобелова награда за физика. Тотемът бе присъден на жена за първи път от 55 години насам през 2018 г. След съобщението тя каза:
“Мисля, че днес се чувствам по-пристрастена към преподавателската страна на работата си, отколкото някога въобще”.
“Тъй като е толкова важно да убедим младото поколение, че способността им да задават въпроси и способността им да мислят, е от решаващо значение за бъдещето на света.”
“Развълнувана съм от получаването на наградата и приемам много сериозно отговорността, свързана с това да бъдеш, както вече стана ясно четвъртата жена, спечелила Нобелова награда. Надявам се, че мога да вдъхновя други млади жени в тази област”, добави Гез.
Мария Кюри, единствената жена, удостоена два пъти от Нобеловия комитет, печели Нобелова награда за физика през 1903 г. и Нобелова награда за химия през 1911 г. Пенроуз, професор в Оксфордския университет, е работил с колегата физик Стивън Хокинг, за да обедини теорията на Айнщайн за относителността с квантовата теория, с което е целял да предположи, че пространството и времето ще започнат с Големия взрив и ще завършат в черни дупки.
Генцел е директор в Института за извънземна физика на Макс Планк в Гархинг, Германия и професор в Калифорнийския университет, Бъркли.
Тазгодишната Нобелова награда за медицина бе присъдена съвместно на американско-британското трио Харви Дж. Алтър, Майкъл Хоутън и Чарлз М. Райс в понеделник за откриването на вируса на хепатит С, което доведе до разработването на тестове и лечения.
Нобеловата награда за химия ще бъде обявена в сряда, последвана от Нобелова награда за литература в четвъртък, Нобелова награда за мир в петък и награда за икономически науки следващия понеделник.