Финландският телекомуникационен гигант Nokia ще съкрати между 9000 и 14 000 работни места до края на 2026 г., за да намали разходите, предава „BBC“.
Съобщението беше направено, след като компанията отчете 20% спад в продажбите между юли и септември. Компанията обвини забавянето на търсенето на 5G оборудване на пазари като Северна Америка. В момента компанията има 86 000 служители по целия свят и е съкратила хиляди работни места от 2015 г. насам.
Nokia иска да намали разходите си с между 800 милиона евро и 1,2 милиарда евро (695 милиона британски лири – 1 милиард британски лири) до 2026 г., се казва в съобщението. И допълва:
Освен това нейните клиенти съкращават разходите си на фона на висока инфлация и лихвени проценти.
Напредъкът в облачните изчисления и AI ще се нуждае от „значителни инвестиции в мрежи, които имат значително подобрени възможности“, изтъква главният изпълнителен директор Пека Лундмарк.
„Въпреки това, като се има предвид несигурното време за възстановяване на пазара, сега предприемаме решителни действия“, допълва той.
Компанията уточни, че иска да „действа бързо“, като намали разходите с 400 милиона евро през 2024 г. и 300 милиона евро през 2025 г.
Лундмарк добави, че въпреки „продължаващата несигурност“, Nokia очаква „подобрение в мрежовия ни бизнес“ през текущото тримесечие. Компанията отказа да каже къде по света ще бъдат наложени съкращенията на работни места или дали британските служители ще бъдат засегнати.
В него се казва, че съкращенията са били „трудно бизнес решение“, но са „необходима стъпка за приспособяване към пазарната несигурност и защита на нашата дългосрочна рентабилност и конкурентоспособност“. Говорител потвърди:
„Имаме изключително талантливи хора в Nokia и ще подкрепим всеки, който е засегнат от процеса. Сега започваме процеса на консултации относно първоначалните намаления.“
Времето и подробностите за окончателните съкращения на работни места „ще бъдат решени само след внимателно обмисляне и ще зависят от развитието на търсенето на крайния пазар“, добави говорителят.
Задържане на 5G
Някога Nokia беше най-големият производител на мобилни телефони в света, но не успя да предвиди популярността на телефоните с активиран интернет сензорен екран като iPhone на Apple и Galaxy на Samsung и беше съборена от конкурентите си.
След като продаде бизнеса си с телефони на Microsoft, който софтуерният гигант по-късно отписа, Nokia се концентрира върху телекомуникационно оборудване.
Специализира се в софтуер и хардуер, използвани в телекомуникациите, включително физическа и облачна инфраструктура, която хората използват, когато правят телефонни разговори или когато използват интернет, като антени и базови станции.
През 2020 г. Nokia стана основен бенефициент от блокирането на Huawei от 5G мрежите на Обединеното кралство, след като сключи сделка да стане най-големият доставчик на оборудване за BT. Но производителите на 5G оборудване се борят, тъй като операторите в САЩ и ЕС намаляват разходите.
Nokia и шведският съперник Ericsson се опитват да компенсират част от слабостта с по-високи продажби в Индия, но внедряването на 5G също се забавя там. По-рано тази седмица Ericsson отчете спад в продажбите. Фирмата също така уволни хиляди служители тази година и заяви във вторник, че несигурността, засягаща нейния бизнес, ще продължи до 2024 г.
Анализаторът Kester Mann от CCS Insight заяви, че телекомуникационната индустрия трябва „да лети високо, подкрепена от неумолимо търсене на нейните услуги“. Той заяви:
„Вместо това продължават да се задават безброй въпроси относно уместността на операторите и дългосрочното им бъдеще.“
Технологичните компании, включително телекомуникационните фирми, се борят, тъй като както местните, така и бизнес клиентите намаляват разходите си поради фактори, включващи инфлация и по-високи лихвени проценти. Това доведе до загуба на работните си места хиляди работници по света през последните две години.
Компании, включително Meta, която притежава Facebook и Instagram, Amazon и X, бивш Twitter, всички направиха съкращения.
Въпреки това, техническите работници все още са търсени. Според компанията за обяви за работа Zip Recruiter, 80% от големите технологични служители, които са загубили работата си, са успели да намерят работа в рамките на три месеца.